wtorek, 30 kwietnia 2013

Ścieżki, nawierzchnie ogrodowe


Ścieżki ogrodowe mogą mieć różny kształt, szerokość i być wykonane z różnych materiałów w zależności od funkcji, które mają pełnić. Najważniejsze jednak, żeby przez odpowiednie dopasowanie do stylu nasadzeń i detali architektonicznych stanowiły atut każdego ogrodu.

Bardzo łatwo przesadzić na działce w proporcjach między nawierzchniami utwardzonymi a zielenią. Szerokie ścieżki wyłożone w całości kostką betonową, które otaczają dom z każdej strony nie dodają ogrodowi uroku i często dominują nad roślinnością. Również przedogródki wyłożone prawie w całości tanią betonową kostką (często szarą albo co gorsza czerwoną) z wymyślnymi rondami i bardzo małymi gazonikami pod zieleń wyglądają koszmarnie.

A można przecież inaczej...  Wystarczy dokładnie przeanalizować potrzeby użytkowników działki czy ogrodu, a nawierzchnie ograniczyć do niezbędnego minimum. 

ZASADY DOBRZE ZAPROJEKTOWANEJ ŚCIEŻKI 

piątek, 26 kwietnia 2013

Metasekwoja chińska

metasekwoja - igły
Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) jest niezwykle efektownym drzewem iglastym o ażurowym, delikatnie przewisającym pokroju i miękkich igłach w kolorze jasno zielonym. Podobnie jak modrzew czy cypryśnik błotny metasekwoja gubi igły na zimę, co zapewnia jej dużą zmienność formy i koloru. 

Wiosną z pąków wyłaniają się soczyście zielone igiełki, latem zdobią zarówno igły jak i dojrzewające szyszki, jesienią żółto-pomarańczowe igiełki delikatnie opadają na ziemię, a zimą przewisają łukowato wygięte pędy. To z pewnością duże urozmaicenie wśród dosyć monotonnych roślin iglastych. 

czwartek, 25 kwietnia 2013

Krzewinki - golteria rozesłana

Krzewinki to liczna grupa roślin, do której należą niskie, gęste krzewy osiągające wysokość 40-50 cm, które płożąc się po ziemi tworzą zwartą pokrywę. Są to często gatunki znoszące trudne warunki siedliskowe, charakterystyczne dla terenów wysokogórskich czy tundry. Przykładami krzewinek często spotykanych w ogrodach są: wrzos pospolity, barwinek pospolity, mącznica lekarska, czy runianka japońska.

środa, 24 kwietnia 2013

Nawozy dla różaneczników

pąki różaneczników
Różaneczniki jeszcze uśpione po długiej zimie, a o zbliżająym się kwitnieniu świadczą jedynie pąki kwiatowe wytworzone w zeszłym roku. Do pełni kwitnienia jeszcze kilka tygodni, gdyż przypada ono na przełomie maja i czerwca, jednak już dzięki właściwemu nawożeniu można poprawić kondycję krzewów. Dla obfitego kwitnienia różaneczniki potrzebują specjalistycznego nawożenia, nie jest to jednak zbyt skomplikowane i wystarczy zakwasić glebę, a roślinom dostarczyć nawozu wieloskładnikowego w odpowiednim czasie.


różanecznik - pełnia kwitnienia
W kwietniu należy zasilić rośliny:
- nawozem wieloskładnikowym, żeby uzupełnić wszystkie brakujące minerały - dawka 30-40 g/m2 
- siarczanem amonu - zakwasi glebę i dostarczy azotu - dawka 15 g/m2. 
W połowie czerwca dla wykształcenia pąków kwiatowych na kolejny rok należy wysiać:
- nawóz wieloskładnikowy - dawka 15 g/m2 
- siarczan amonu - dawka 15 g/m2.





Więcej o oprawie różaneczników i azalii.
Więcej o nawożeniu różnych roślin znajdziesz we wpisie dotyczącym nawożenia krzewów.

środa, 17 kwietnia 2013

Wertykulacja trawnika po zimie

trawnik po wertykulacji



Po zimie martwe źdźbła zalegające w darni utrudniają przedostawanie się tlenu i wody korzeni, przez co osłabiają znacznie trawnik. Dla prawidłowego wzrostu i uzyskania gęstej, zielonej murawy konieczne jest ich usunięcie. Na małych powierzchniach można wyczesać darń grabiami, natomiast przy większych trawnikach wskazane jest użycie wertykulatora, który nacinając darń usunie suche resztki liści i doprowadzi powietrze do korzeni.

O konieczności takiego zabiegu przemawia zdjęcie obrazujące ilość trawy wyczesanej z około 4 m2 trawnika.





JAK PRAWIDŁOWO WYKONAĆ WERTYKULACJĘ TRAWNIKA

sobota, 13 kwietnia 2013

Cięcie krzewów i krzewinek

Długa i śnieżna zima opóźniła prace w ogrodach. Krzewy i krzewinki, które co roku przycina się pod koniec marca nie są jeszcze przycięte. Warto o tym pamiętać w natłoku wiosennych zabiegów, żeby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki do obfitego kwitnienia. 

Dobrym wiosennym zwyczajem jest również zadbanie o późniejszą kondycję roślin poprzez pozbycie się wielu groźnych szkodników. To dosłownie ostatnia chwila na oprysk preparatami olejowymi. Nie są one toksyczne dla otoczenia, a pozwalają wyeliminować szkodniki, schowane przez zimę na roślinach.

wrzosy przed cięciem
wrzosy po cięciu
pięciornik przed cięciem
pięciornik po cięciu


 Najważniejsze prace w najbliższym tygodniu:
- cięcie wrzosów - ostatnia chwila, bo już puszczają listki
- cięcie pięciorników krzewiastych, tawuł japońskich
- oprysk ogrodu preparatem olejowym - zlikwiduje szkodniki.