wtorek, 18 listopada 2014

Przygotowanie roślin w donicy do zimy

cisy w donicach, fot: oazazieleni.pl

Rośliny w donicach są dużo bardziej narażone na przemarznięcie zimą niż te rosnące w gruncie, ponieważ rosną one w ograniczonej przez donicę bryle ziemi, która w zimą całkowicie zamarza. Gdy tylko przychodzi odwilż rośliny, a zwłaszcza te zimozielone tracą wodę przez liście, kiedy bryła korzeniowa jest jeszcze zamarznięta i po prostu usychają. 





Sposoby poprawiające kondycję i zwiększające szanse roślin w czasie zimy:

1.  Ściany boczne donic metalowych warto wyłożyć styropianem grubości 2-3 cm, zapewni to lepszą izolację bryły korzeniowej.

2. Rośliny w donicach należy przed zimą regularnie podlewać, zwłaszcza te stojące pod daszkami, okapami i balkonami, bo o nich często zapominamy myśląc że deszcz je podleje.

3. Rośliny wrażliwe na mróz warto otulić białą włókniną (ponieważ odbija ona promienie słoneczne) albo słomą. Taką ochronę zalecam stosować na ostrokrzewów, trzmielin Fortune'a, klonów palmowych, miskantów, traw pampasowych oraz innych gatunków bardziej egzotycznych, takich jak: grujecznik japoński, dereń kousa, czy dereń kwiecisty, ponieważ są one coraz bardziej popularne w naszych ogrodach i często sadzone w donicach.

4. Mniejsze donice z roślinami można ustawić w grupach gdzieś w ogrodzie i przykryć gałązkami iglastymi - stroiszem. 

Inne przykłady gatunków roślin, które powinniśmy osłaniać na zimę znajdziecie we wcześniejszym wpisie.

środa, 12 listopada 2014

Hippeastrum – dekoracja na Boże Narodzenie


Hippeastrum, czyli zwartnica w odmianie o dużych, czerwonych kwiatach w kształcie trąbek może stanowić doskonałą ozdobę na Święta Bożego Narodzenia. Bardzo efektownie wygląda zarówno w donicy,  jak i w różnych stroikach czy aranżacjach świątecznych. 

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl


Rośliny można kupić przed Świętami, warto wtedy jednak wybrać egzemplarz z zamkniętymi jeszcze pąkami kwiatowymi, aby w domu jak najdłużej cieszyć się pięknem ich kwiatów. Innym sposobem jest wypędzenie cebuli samemu. W tym celu cebulę należy umieścić w doniczce już na początku listopada, ponieważ po kilku dniach od posadzenia cebula wypuści zielony kiełek, potem liście i łodygę, a następnie po około miesiącu zakwitnie. Do pędzenia najlepiej wybrać cebulę, która wypuszcza już kiełek, ponieważ przed sadzeniem wymaga ona około 6 tygodni spoczynku, bez podlewania i z wychłodzeniem (najlepiej w lodówce).

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl
Sadzenie cebuli

Cebule hipeastrum są dosyć duże i osiągają od 5 do 12 cm średnicy, nie należy ich jednak sadzić w zbyt dużych, ponieważ wtedy gorzej rosną. Najlepsza donica to większa o kilka centymetrów od średnicy cebul. Na dnie donicy warto zrobić drenaż – 2-3 cm drobnego żwiru, drobnych kamyków albo keramzytu w celu odprowadzenia nadmiaru wody, a następnie wypełnić przepuszczalną i żyzną ziemią. Jeśli podłoże zakupione w sklepie ma zbyt dużo torfu i już się bryli, to najlepiej wymieszać je z piaskiem w proporcji 4:1. Roślinę sadzi się tak, aby 1/3 cebuli wystawała ponad ziemię. Doniczkę z posadzoną cebulą umieszczamy w miejscu jasnym, ponieważ niedobór światła spowoduje tzw. wybiegnięcie łodygi, a kwiaty będą mniejsze. Najlepsze są parapety okienne, nawet te z kaloryferami, ponieważ hipeastrum dla prawidłowego rozwoju potrzebuje dosyć wysokiej temperatury – 18-25oC i regularnego podlewania, aby nie dopuścić do wysuszenia ziemi wokół cebuli. Doniczka nie może także stać w wodzie, bo wtedy korzenie szybko gniją. Jeśli wyrastająca z cebuli łodyga jest zbyt wiotka, to usztywniamy ja patykiem, bambusikiem albo inną podpórką. 

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl

Hipeastrum a amarylis

Hipeastrum jest często mylone z amarylisem. Nawet na opakowaniach cebul podaje się częściej nazwę amarylis, która też weszła do powszechnego słownictwa. W rzeczywistości są to dwie odrębne rośliny. Hipeastrum jest dużo częściej spotykane i ma zawsze cztery duże kwiaty oraz łodygę pustą w środku, natomiast amarylis ma nawet do 12 kwiatów i łodygę pełną w środku. Hipeastrum kwitnie zimą i wczesną wiosną z tego powodu jest spotykane w dekoracjach na Boże Narodzenie i Wielkanoc, a amarylis późnym latem.