środa, 31 grudnia 2014

Szczęśliwego Nowego Roku

Wszystkim odwiedzającym moją stronę życzę szalonego Sylwestra oraz nowych wyzwań w roku 2015, oby okazał się jeszcze lepszy od poprzedniego i obfitował w sukcesy. 

Dziękuję Wam, że odwiedzacie moją stronę i dostarczacie mi motywacji do dalszej pracy.

W roku 2015 planuję zmianę szaty graficznej, nowe wpisy i zdjęcia oraz inną małą rewolucję, żeby OazaZieleni była jeszcze lepsza dla jak największej liczby odbiorców. 



sobota, 13 grudnia 2014

Wieniec na Boże Narodzenie

Zbliżające się Święta zmobilizowały mnie do poszukania inspiracji na wieńce bożonarodzeniowe. Aż ciężko się zdecydować. Jak skończę mój, to dodam zdjęcie.
źródło: etsy.com
źródło: skroutzondeck.com
źródło: gurukoala.com
źródło: hdwallpapersinn.com
źródło: homedit.com
źródło: skroutzondeck.com
źródło: skroutzondeck.com
źródło: notonthehighstreet.com

czwartek, 4 grudnia 2014

Jak udekorować ogród i taras na Święta?

Zima nie musi oznaczać nudy w naszych ogrodach. Nawet drzewa i krzewy pozbawione liści mogą wyglądać świetnie i zdobić otoczenie. Najważniejsze to przygotować ogród do zimy: okryć róże i inne rośliny wrażliwe na mrozy, zamknąć wodę i system nawadniający, wygrabić liście, przyciąć zmarznięte liście bylin, a potem już można zabrać się za świąteczne dekoracje. 

fot: Andrew Holliday Photography
Kompozycje wykonane na bazie z naturalnych materiałów wyglądają rewelacyjnie i doskonale pasują do ogrodu. Kolorem kojarzonym z Bożym Narodzeniem jest czerwień, więc na czerwone gałązki najlepszy jest dereń biały (Cornus alba) w odmianie 'Sibirica'. Jeśli natomiast dla kontrastu potrzebujecie zielonych pędów, to takie właśnie ma złotlin japoński (Kerria japonica). Obydwa krzewy rosną bardzo szybko, a przycięcie pędów z pewnością im nie zaszkodzi.

fot: Andrew Holliday Photography
Oczywistym dodatkiem do stroików świątecznych są oczywiście gałązki iglaste. Osobiście najbardziej lubię te o zielonej barwie igieł: jodłę kaukaską, świerk serbski, sosnę pospolitą, cis pospolity czy pośredni oraz jałowiec sabiński.

fot: Andrew Holliday Photography
Nie zapominajmy też o ozdobnych owocach. Tu klasyką są oczywiście gałązki ostrokrzewu z czerwonymi owocami, ale można też wykorzystać szyszki, bordowe owocostany sumaka, owoce ogników, dzikiej róży, a także jemiołę.