środa, 21 października 2015

Pływające ławki - dodadzą lekkości

Pływające (unoszące się) ławki 'floating bench' sprawiają, że elementy małej architektury mniej wyróżniają się z otoczenia w ogrodzie czy na skwerze w myśl zasady, że im mniej zbędnych elementów, tym lepiej. Zabieg ten pozwala wyeksponować sąsiednią zieleń, czy oryginalną formę albo fakturę innych elementów. Przy takim rozwiązaniu zamiast przeważnie masywnych nóg do montażu wykorzystuje się niski murek, ścianę, które można także zamaskować roślinami. Po rozrośnięciu się roślin ławki dosłownie unoszą się w zieleni i mają bardzo lekką formę, a przestrzeń nie jest zaśmiecona nadmiarem elementów. 
 
fot: Judy White

design by Rumsey Farber

fot. newecolandscapes.com
fot. aldalandscapes.co.uk

fot. flowergardengirlco.uk


piątek, 16 października 2015

Jesienne trawniki z siewu

fot. diynetwork.com
Ostatnio usłyszałam kilka razy, że jesienią nie ma już sensu siać trawników i lepiej zrobić to wiosną. Jednak z doświadczenia mogę stwierdzić, że jest odwrotnie. Podstawowym problemem przy wzroście trawnika jest niedobór wilgoci. Jeszcze tydzień temu mieliśmy wprawdzie straszą suszę, ale zaczęło wreszcie padać i możemy siać. A wiosną czasem już w kwietniu robi się gorąco i sucho, a wtedy bez ciągłego podlewania z trawnika nic nie będzie.


Trawniki wysiane jesienią przeważnie mają pod dostatkiem opadów. Zdarza się czasem, że część nasion wysiewanych w listopadzie zmarznie zimą, jednak znam nawet trawniki wysiewane na początku grudnia, które rosną świetnie. Wszystko zależy od przebiegu zimy i od tego czy jest śnieg. Ponieważ nasiona, które nie zdążą wykiełkować pod śniegiem przetrwają mrozy. A wiosną będziemy już mieli zielony dywanik, zamiast zaczynać od zera i dopiero wysiewać.

Zakładanie trawnika krok po kroku:

1. Usunięcie wszystkich chwastów. Jeżeli teren jest mocno zarośnięty i nie jest możliwe skuteczne ręczne wyrwanie chwastów, warto zastosować glebogryzarkę. W ostateczności możemy wykonać oprysk preparatami zawierającymi glifosat, które spowodują  zamieranie niechcianych roślin. Użycie środków chemicznych ograniczamy zawsze jednak do bezwzględnego minimum. 

2. Przekopanie ziemi rodzimej na głębokość 15-20 cm albo przywóz i rozścielenie ziemi urodzajnej (ziemia przepuszczalna i żyzna o pH 5,5 - 6,0). Przy zbyt niskim pH nadmiernie rozwijają się mchy - przeciwdziałanie: rozsypanie wapna węglanowego. Przy zbyt wysokim pH darń rozwija się słabo i chwasty zaczynają ją zagłuszać - przeciwdziałanie rozsypania siarczany amonu - nawóz zakwaszający.

3. Odpowiednia gleba. Trawnik potrzebuje ziemi żyznej, a równocześnie przepuszczalnej. Na glebach ciężkich gliniastych będzie rozwijał się słabo, a darń będzie narażona na liczne choroby. Glebę gliniastą (a dokładnie wierzchnią jej warstwę 15 cm) trzeba rozluźnić przed dodanie pisku i użyźnić jednocześnie obniżając jej odczyn (pH) przez dodanie torfu w proporcji gleba gliniasta:piasek: torf = 3:1:1. Również na bardzo słabych piaszczystych glebach darń rozwija się słabo. Wówczas analogicznie należy do wierzchniej warstwy 15 cm dodać około 15-20% gleby gliniastej. 

4. Teren pod trawnik należy dokładnie oczyścić ze wszystkich zanieczyszczeń w tym kamieni, cementu, gruzu, a następnie wyrównać. W celu dokładnego wyrównania należy kilkukrotnie przegrabić lekkimi grabiami w różnych kierunkach. Grabienie zawsze w tą samą stronę spowoduje powstanie nadmiarów ziemi z jednej strony.

5. Zwałowanie terenu. Przekopaną ziemię trzeba zwałować przed wysiewem nasion, by uniknąć późniejszego nierównomiernego osiadania darni i tworzenia się zagłębień. Małe trawniki można po prostu udeptać płaskimi butami albo deskami zamocowanymi do butów. Natomiast duże powierzchnie należy zagęścić przy użyciu wału gładkiego o wadze 50-70 kg. 

6. Wysiew odpowiednio dobranej mieszanki. Nasiona należy wysiewać równomiernie. Na małych powierzchniach ręcznie, a na większych siewnikiem w dawce 30-40 g/m2. Mieszankę należy dobrać do warunków siedliskowych i funcji, jaki ma spełniać trawnik. 

Na tereny suche, ekstensywne, do ogrodów gdzie nie będzie zamontowanego systemu automatycznego nawadniania należy wybierać mieszanki o wysokiej zawartości kostrzew (kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona).

Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa owcza - 15%
Kostrzewa czerwona rozłogowa - 25%
Kostrzewa czerwona kępkowa - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 25%
Wiechlina łąkowa - 5%
Życica trwała - 20%
Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa trzcinowa - 45%
Kostrzewa czerwona - 10%
Życica trwała - 40%
Wiechlina łąkowa - 5%

Skład mieszanki na tereny sportowe, intensywnie użytkowane
wymagające częstego podlewania
Rajgras angielski - 55%
Rajgras angielski - 20%
Kostrzewa czerwona - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%


Skład mieszanki na tereny częściowo zacienione:
Rajgras angielski - 30%
Kostrzewa czerwona - 25%
Kostrzewa czerwona - 20%
Kostrzewa owcza - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%
Wiechlina łąkowa - 5%
Mietlica pospolita - 5%

7. Podlewanie. Nasiona w momencie pęcznienia, kiełkowania, a młode siewki w pierwszym okresie wzrostu potrzebują stałej wilgotności gleby. Jeżeli nie pada deszcz, a wysoka temperatura i wiatr powodują przesychanie podłoża wówczas konieczne jest codzienne podlewanie wężem ogrodowym albo przy pomocy systemy automatycznego nawadniania. Ważne, żeby kiełkujące nasiona i młode siewki nie zaschły. Trawniki zakładane jesienią praktycznie nie wymagają podlewania aż do wiosny.
8. Pierwsze koszenie trawnika. Młody trawnik należy skosić, gdy osiągnie on około 8 cm wysokości w celu pobudzenia roślin do krzewienia. Należy zadbać o to, aby kosiarka miała ostry nóż, gdyż w przeciwnym razie powyrywa młode trawy. Wysokość pierwszego koszenia to 4-5 cm.

Najczęstsze błędy przy zakładaniu trawnika.

Zakładanie trawnika - krok po kroku