sobota, 22 grudnia 2012

RADOSNYCH ŚWIĄT


RADOSNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

ZAPRASZAMY DO ODWIEDZANIA NASZEGO SERWISU 
W PRZYSZŁYM ROKU - ZNAJDZIECIE MNÓSTWO NOWYCH WPISÓW

piątek, 14 grudnia 2012

Świąteczna dekoracja w donicy - szybka i tania

Dekoracja z gałęzi może być piękną ozdobą domu na Święta. Wiele pędów ma tek oryginalne kolory i kształty, że same utworzą ciekawą kompozycję - bez sztucznych bombek i malowania na złoto. Większość z tych roślin znajdziesz we własny m ogrodzie, albo wymienisz z sąsiadem.






Kompozycja I

- gałęzie z owocostanami sumaka - bordowe stożki
- gałęzie derenia białego w odmianie 'Sibirica' - czerwone pędy
- gałęzie daglezji z szyszkami
- gałęzie świerkowe
- pędy żywotnika zachodniego
- pędy jałowca pospolitego









Kompozycja II

-zamiast owocostanów sumaka zamocowane zostały plastikowe, czerwone, owoce, które są oczywiście bardziej odporne na wilgoć
- gałęzie derenia białego w odmianie 'Sibirica' - czerwone pędy
- gałęzie daglezji z szyszkami
- gałęzie świerkowe
- pędy żywotnika zachodniego
- pędy jałowca pospolitego

wtorek, 11 grudnia 2012

Zima w ogrodzie

Tegoroczny grudzień jest póki co łaskawy dla naszych ogrodów. Jeszcze wprawdzie zostało kilkanaście dni do kalendarzowej zimy, jednak rośliny są już pokryte śnieżną kołderką, która ochroni je przed uszkodzeniami mrozowymi.


różanecznik osłonięty przed zimą stroiszem













Pamiętajmy jednak, że z wielu roślin trzeba usuwać nadmiary zalegającego śniegu, który może powodować i ich rozłamywanie. Najbardziej zagrożone są kolumnowe i kuliste odmiany drzew i krzewów, gdzie na zwartym i gęstym pokroju wszelkie połamane gałęzie będą widoczne. Przy oczyszczaniu roślin ze śniegu najlepiej sprawdza się miękka, szeroka miotła.


czwartek, 29 listopada 2012

Zima coraz bliżej

 
 Już za kilka dni rozpocznie grudzień, a z nim według najnowszych prognoz ma przyjść zima, która przywita nas temperaturami nawet poniżej -10 stopni C. Dla niektórych szczególnie wrażliwych roślin, które nie zostały jeszcze okryte przed zimą może to być niebezpieczne. Koniecznie trzeba sprawdzić również, czy krzewy i drzewa rosnące w donicach oraz rośliny zimozielone w ogrodzie  zostały podlane przed zimą. 

 



Mamy zatem jeszcze kilka dni na ostatnie porządki w ogrodzie. Na gołej ziemi po bylinach, gdzie przycięte są już suche liście i po roślinach jednorocznych dobrze ułożyć stroisz - gałęzie drzew iglastych. Gałęzie można położyć na ziemi albo połączyć po kilka i wbić w ziemię, żeby imitowały płożące iglaki. Ważne, żeby zdążyć z tym przed zamarznięciem ziemi, bo później wbijanie pędów w zmarznięty grunt będzie prawie nie możliwe.


niedziela, 11 listopada 2012

Przygotowanie systemu nawadniajacego do zimy

Automatyczny system nawadniający wymaga przygotowania do okresu zimowego poprzez usunięcie wody znajdującej się w rurociągach i pozostałych elementach osprzętu. Wydmuchanie wody jest konieczne dla uniknięcia późniejszych wycieków wody z nieszczelnej  instalacji i awarii, które mogą być kosztowne w usunięciu. Zamarzająca woda po zmianie w lód zwiększy bowiem swoją objętość i spowoduje rozerwanie rur, kształtek, elektrozaworów czy zraszaczy.

Etapy przygotowania systemu nawadniającego do zimy:

- zamknięcie zaworu głównego doprowadzającego wodę do systemu nawadniającego. Jeżeli nie jesteśmy jedynym użytkownikiem przyłącza warto przykleić kartkę "nie otwierać", żeby ktoś przypadkiem nie otworzył wody i nie spowodował uszkodzenia systemu;
- otwarcie wszystkich zaworów spustowych umożliwiających odpływ wody z systemu nawadniającego, np. zaworów na szybkozłączki do podłączenia węża ogrodowego, odwadniaczy na końcach sekcji nawadniających;
- jeżeli w sekcji nawadniającej nie ma żadnych zaworów ani odwadniaczy można na czas przedmuchiwania instalacji odkręcić 2-3 zraszacze, wówczas woda będzie miała możliwość odpłynięcia;
- otwarcie elektrozaworów;
- zdemontowanie reduktora ciśnienia i filtra linii kroplującej, przemycie urządzeń i  przechowywanie w suchym miejscu do ponownego zamontowania wiosną;
- przedmuchanie systemu sprężonym powietrzem z kompresora;
- zamknięcie zaworów spustowych po usunięciu wody z systemu nawadniającego.

zawór spustowy z możliwością podłączenia węża ogrodowego

Jeże - sprzymierzeńcy ogrodników w walce ze szkodnikami

Jeże w naszych ogrodach są bardzo pożyteczne. Żywią się one owadami, zarówno formami dorosłymi jak i larwami, które zjadają wiele naszych roślin. Lubią też ślimaki i nie pogardzą małymi gryzoniami. Pozwalają zatem ograniczyć populację szkodników ogrodowych bez stosowania środków chemicznych. Aktywne są wieczorami i nocą, więc często trudno je zauważyć.

Naturalne siedliska jeży zwłaszcza w miastach bardzo szybko się kurczą przez gęstą zabudowę czy porządkowanie zarośli i nieużytków. Również ogrody, w których dominuje trawnik i nieliczne krzewy, pozbawiony zakamarków nie zachęca jeży do przybycia. Jeżeli chcemy zaprosić jeża do naszego ogrodu, warto zrobić mu zaciszne miejsce z gałęzi i suchych liści, gdzieś pod rozrośniętymi krzewami. Żeby zwabić go do nas, można na początek wykładać mu drobno posiekane surowe mięso albo karmę dla kotów czy psów. Z dokarmianiem nie należy jednak przesadzać, bo dzikie zwierzęta muszą same zdobywać pokarm. Należy również zapewnić zwierzakowi dostęp do wody. Nie powinny to być jednak miski czy wiadra o wysokich, śliskich ściankach, ponieważ wiele zwierząt może w nich utonąć.

Jeśli znajdziecie jeża pod stertą liści, to nie należy go niepokoić. Zwierze wybudzone zimą nie znajdzie bowiem pokarmu i będzie wymagało dokarmiania. Najlepiej zasypać śpiącego jeża liśćmi i zostawić do wiosny.


jeż europejski (Erinaceus europaeus)


sobota, 10 listopada 2012

Przygotowanie stawu i innych elementów wodnych do zimy

Do zimy należy przygotować stawy, oczka wodne, fontanny, źródełka, żeby uniknąć zniszczeń spowodowanych działaniem mrozu. 

Staw, oczko wodne:

- usuwamy wszystkie zanieczyszczenia organiczne pływające w wodzie i zalegające przy brzegach, czyli suche liście, fragmenty roślin - żeby gnijąc w wodzie nie pozbawiały jej tlenu
- przycinamy nadmiernie rozrośnięte rośliny wodne: trzciny, trawy - żeby nie gniły 
- demontujemy pompy zasilające źródełka i fontanny w obiegach zamkniętych
- nie należy już karmić ryb, ponieważ przygotowują się do zimowego letargu
- rybom zimującym w stawach i oczkach wodnych należy zapewnić dostęp powietrza, np. dobre efekty daje pęk ściętej trzciny zanurzony w wodzie, można również zastosować styropianowe pływaki, jednak muszą one być obciążone, żeby nie wywiały ich podmuchy wiatru.

oczko wodne

 Fontanny, źródełka wody:

- wylewamy wodę z mis, instalacji zasilającej, żeby zamarzająca woda nie spowodowała pęknięć
- demontujemy pompę wraz z osprzętem.

mur z fontanną

wtorek, 6 listopada 2012

Zabezpieczenia terenów zieleni przed działaniem soli drogowej

Zamieranie zieleni w pasach drogowych jest dużym problemem zarówno dla samorządów zarządzających zielenią przydrożną jak i właścicieli działek położonych przy ulicach. Ze szczególnie niekorzystnymi warunkami muszą się zmagać drzewa i krzewy posadzone przy ulicach, drogach, gdzie do zimowego utrzymania stosowana jest sól drogowa.

Błoto pośniegowe oraz aerozol solny:
- przedostają się do gleby, gdzie powodują nadmierne zasolenie podłoża, na skutek czego rośliny nie mogą pobrać wody i obumierają;
- oblepiają nadziemne części roślin i powodują zamieranie pąków i pędów: najpierw od strony jezdni, a w kolejnych latach całych roślin.

krzewy obumarłe z powodu stosowania soli drogowej
obumarłe pędy od strony jezdni

Jednym ze sposobów poprawy warunków siedliskowych drzew i krzewów jest oczywiście ograniczanie dawki soli. Zamiast soli do odladzania chodników powinno się stosować materiały uszorstniające nawierzchnię, np. piasek, drobny żwir. 

Innym sposobem poprawy warunków zieleni przydrożnej jest osłonięcie roślin na czas zimy matami polipropylenowymi zamontowanymi od strony jezdni, które ograniczą rozprysk błota pośniegowego zanieczyszczonego solą drogową i ochronią glebę w sąsiedztwie roślin. Maty te montuje się przed nastaniem mrozów, a następnie demontuje po zakończeniu zimowego utrzymania dróg – w lutym/marcu. Jednorazowo zakupione maty mogą służyć przez wiele lat, znacząco ograniczając wydatki związane z wymianą krzewów obumierających po kolejnych zimach. Do osłony krzewów stosować można również maty słomiane, są one jednak mniej trwałe niż polipropylenowe, wytrzymują około 2-3 lata.


poniedziałek, 5 listopada 2012

Przygotowanie ogrodu do zimy - okrycie roślin



Jesień jest narazie łaskawa dla naszych ogrodów. Październik pozbawiony przymrozków pozwolił pięknie wybarwić się liściom wielu drzew i krzewów, które długo cieszyły oczy przed opadnięciem. Prognoza na najbliższe dni również będzie sprzyjała pracom porządkowym w ogrodach. Warto więc wykorzystać ostatnie słoneczne, suche dni i dokończyć niezbędne jesienne prace.

Prawidłowe przygotowanie roślin do zimy pozwoli ograniczyć straty spowodowane działaniem mrozu. Drzewa i krzewy, a zwłaszcza te w donicach muszą przede wszystkim zostać podlane przed nastaniem mrozów, a gatunki najwrażliwsze - okryte.

Rośliny wrzosowate

Wrzosy (Calluna)  i wrzośce (Erica) – w miejscach odsłoniętych i przewiewnych należy okryć gałązkami roślin iglastych.
Różaneczniki (Rhododendron) i pierisy (Pieris) – przed nastaniem mrozów należy podlać, mniejsze egzemplarze można okryć stroiszem, słomą albo włókniną, żeby ograniczyć utratę wody w czasie zimy.

Rośliny iglaste

Wszystkie rośliny iglaste tracą wodę również zimą, ponieważ są przez cały sezon ulistnione. Sucha jesień, a później mroźna zima mogą spowodować duże straty w iglakach. Dlatego tak ważne jest podlanie drzew i krzewów iglastych przed nastaniem mrozów. Najwrażliwsze na mróz gatunki i odmiany dobrze jest jeszcze okryć stroiszem albo otulić włókniną.

Róże

Róże wielkokwiatowe, parkowe wymagają okrycia na zimę. Najłatwiej wykonać wokół nich kopczyki z ziemi, które osłonią miejsce szczepienia i pędy szkieletowe. Można również usypać kopczyki z kory, którą wiosną rozgarniemy na rabacie. Róże szczepione na pniu wymagają dwojakiej ochrony – wokół szyjki korzeniowej usypać kopczyk, część nadziemną otulić włókniną.

Przykłady zabezpieczenia na zimę drzew, krzewów liściastych, iglastych i bylin
             
DRZEWA
Cercidyphyllum japonicum
grujecznik japoński
otulić włókniną
Ginkgo biloba
miłorząb dwuklapowy
młode egzemplarze
w pierwszych latach otulić włókniną
       

KRZEWY LIŚCIASTE
Buddleja davidii
‘White Profusion’
budleja Dawida
‘White Profusion’
przykryć liśćmi, otulić włókniną albo słomą – młode krzewy mogą przemarzać, starsze już nie
Buddleja davidii
‘Ile de France’
budleja Dawida
‘Ile de France’
przykryć liśćmi, otulić włókniną albo słomą – młode krzewy mogą przemarzać, starsze już nie
Cotoneaster procumbens ‘Streib’s Finding’
irga drobnolistna
‘Streib’s Finding’
może przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy, w miejscach odsłoniętych, gdzie wieje można przykryć gałązkami świerkowymi
Cotoneaster suecicus
‘Coral Beauty’
irga szwedzka
‘Coral Beauty’
może przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy, w miejscach odsłoniętych, gdzie wieje można przykryć gałązkami świerkowymi
Euonymus fortunei ‘Coloratus’
trzmielina Fortune’a
‘Coloratus’
może przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy, w miejscach odsłoniętych, gdzie wieje można przykryć gałązkami świerkowymi
Euonymus fortunei ‘Emerald Gaiety’
trzmielina Fortune’a
‘Emerald Gaiety’
może przemarzać w mroźne, bezśnieżne zimy, w miejscach odsłoniętych, gdzie wieje można przykryć gałązkami świerkowymi
Ilex meservae
‘Blue Princess’
ostrokrzew Meserwy
‘Blue Princess’
otulić włókniną
Ilex meservae
‘Blue Prince’
ostrokrzew Meserwy
‘Blue Prince’
otulić włókniną


KRZEWY IGLASTE, BYLINY
Tsuga canadensis
‘Jeddeloh’
choina kanadyjska
‘Jeddeloh’
przykryć gałązkami świerkowymi
Miscanthus sinensis
‘Zebrinus’
miskant chiński
‘Zebrinus’
przykryć liśćmi