Budleje Dawida (Buddleja davidii) produkowane są w wielu odmianach o kwiatach białych, różowych, bordowych czy fioletowych i obok pięciorników są jednymi z najdłużej kwitnących krzewów. Zdobią one bowiem ogród przez całe lato i jesień, długimi, podobnymi do bzów kwiatostanami i wabią motyle, co jest niewątpliwie ich dodatkową zaletą. Są to duże krzewy, osiągające w zależności od odmiany, od 1 do 3 m wysokości i szerokości.
|
budleja Davida - motyli krzew |
|
budleja Davida 'Pink Delight' |
|
budleja Davida - kwiatostany |
|
budleja Davida - pokrój |
Budleje są łatwe w uprawie, wymagają miejsc słonecznych, preferują gleby żyzne, jak wiele innych obficie kwitnących krzewów (np. hortensje). Jedynym mankamentem jest przemarzanie zwłaszcza najmłodszych roślin w czasie surowych, bezśnieżnych zim. Przykładem może być ubiegła zima 2011/2012, kiedy to do około 10 stycznia temperatury były dodatnie (do +5 stopni) i rośliny nie przygotowały się właściwie do mrozów, a potem przyszedł bardzo silny mróz (-25 i poniżej) i wiele nawet starszych krzewów niestety przemarzło. Pamiętam budleję, która 5 stycznia miała już młode liście i kilkucentymetrowe przyrosty - zmarzła w całości. Jednak ta sytuacja była dosyć nietypowa i na pewno nie warto rezygnować z sadzenia budleji. Starsze krzewy dosyć dobrze regenerują uszkodzenia mrozowe i wiosną po krótkim przycięciu wypuszczają młode pędy. Warto przykrywać natomiast młode rośliny przez pierwsze 2-4 zimy.
Pokrój
Pokrój krzewiasty, odwrotnie stożkowaty. Wysokość: 1-3 m, przy podobnej szerokości - w zależności od odmiany.
Liście
Liście wąskie, eliptyczne, zaostrzone, ciemnozielone, od spodu omszone i jaśniejsze.
Kwitnienie
Bardzo długie kwitnienie: od czerwca do października. Kwitnie na pędach jednorocznych. Kwiaty białe, różowe, bordowe i fioletowe w długich kwiatostanach. Kwiaty pachnące - wabią motyle.
Zastosowanie
Roślina soliterowa - do sadzenia pojedynczo. Niezwykle efektowna przy domu czy tarasie.
Stanowisko
Gleby żyzne, przepuszczalne, stanowisko słoneczne. Miejsce osłonięte od silnych wiatrów.
Uprawa
W surowe zimy
może przemarzać zwłaszcza na wschodzie kraju. Z powodzeniem uprawiany na
zachodzie Polski. Dobrze okryć na zimę, np. liśćmi, zwłaszcza młode
rośliny - pierwsze 2-4 zimy.
Cięcie
W celu zachowania obfitego kwitnienia należy na bieżąco (w ciągu lata) wycinać przekwitnięte kwiatostany. Natomiast wiosną (w kwietniu) wyciąć pędy suche, przemarznięte, przyciąć młodą roślinę w celu rozkrzewienia na około 20 cm, natomiast starsze egzemplarze dobrze jest odmłodzić co kilka lat, poprzez cięcie na wysokość 40-50 cm. Przy znacznym przemarznięciu starszych roślin, również przycina się je na 20 cm.