wtorek, 31 grudnia 2024

Ogrody zimą nie muszą być nudne

Zimę często postrzegamy jako szarą i nieciekawą porę w ogrodzie. Wszędzie bezlistne pędy drzew i krzewów oraz zaschnięte byliny. Dodatkowo pogoda, coraz częściej deszczowa niż śnieżna nie zachęca do spędzania czasu poza domem. Jednak ciekawa aranżacja ogrodu, wprowadzająca rośliny zimozielone i wykorzystująca atuty niektórych bylin nawet po ich zasuszeniu spowoduje, że pokochacie zimową wersję ogrodu.


zasuszone kwiatostany jeżówek zdobią ogród nawet zimą, fot. oazazieleni.pl


środa, 4 września 2024

Rozanne - długodystansowiec wśród bodziszków

Przyzwyczailiśmy do bodziszków kwitnących na przełomie maja i czerwca, kiedy to kobierce ich różowych czy białych kwiatów zachwycają nas w ogrodach i w parkach. Jednak kwitnące bodziszki możemy obserwować znacznie dłużej za sprawą prawdziwego długodystansowca - mieszańcowej odmiany Rozanne.


Rozanne, znany również pod nazwą 'Gerwat' to ewenement wśród bodziszków. Odmiana ta kwitnie bardzo długo, bo aż od maja do września. Jej kwiaty są dosyć duże, niebiesko-fioletowe i od razu rzucają się wszystkim w oczy. 

Rośliny można sadzić w dużych jednorodnych grupach albo pomiędzy innymi bylinami po kilka sztuk. Coraz częściej pojawiają się w zieleni miejskiej na rabatach bylinowych. Dobrze wyglądają również posadzone w donicach stojących czy wiszących, ponieważ ich pędy mają skłonność do pokładania się i malowniczego przewisania z donic.


Jedyną wadą roślin są dosyć wysokie potrzeby wodne. W miejscach suchych i bardzo słonecznych, jak wszystkie inne bodziszki rośliny będą wcześniej zasychać. Konieczne jest więc podlewanie. 

Jeszcze kilka lat temu roślinę trudno było znaleźć w szkółkach czy centrach ogrodniczych, teraz jednak są już ogólnodostępne. 

bodziszek Rozanne, fot. oazazieleni.pl

Bodziszek Rozanne posadziłam w tym roku w donicy przed domem. Miejsce ma idealne, większość dnia w cieniu, więc nie przesycha i cały czas wspaniale kwitnie. 

bodziszek Rozanne w donicy, fot. oazazieleni.pl


Inne dogodne miejsce dla bodziszków, czyli w półcieniu za domem między magnoliami mam już zajęte przez bodziszki korzeniaste, które po trzech latach pięknie się rozrosły zapełniając cały przeznaczony im teren.


bodziszek korzeniasty 'Bevan's Variety' - kwitnący na przełomie maja i czerwca, fot. oazazieleni.pl




wtorek, 3 września 2024

Zawilce japońskie - kwiaty późnego lata i jesieni

Kwitnienie trwa w naszych ogrodach praktycznie przez cały sezon wegetacyjny. Dziesiątki roślin raczą nas pięknymi barwami kwiatów już od wczesnej wiosny. Przychodzi jednak koniec lata, gdy większość roślin już przekwitła i wtedy nastaje chwila dla zawilców jesiennych.

Zawilce przeważnie kojarzą się nam z wczesną wiosną, kiedy to kwitnie nasz rodzimy gatunek - zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Jego białe kwiaty wyglądają szczególnie pięknie w dużych grupach w miejscach cienistych pod okapem starszych drzew. 

Jednak późnym latem i jesienią możemy ponownie podziwiać spektakl kwitnących zawilców, ale już innych gatunków - zawilca chińskiego/japońskiego oraz licznych odmian mieszańcowych.

Odmiany różnią się kolorem i wysokością, więc bez problemu można dobrać coś na ogrodowe rabaty. W szkółkach i centrach ogrodniczych znajdziecie teraz dziesiątki kwitnących piękności.

Odmiany wysokie:

- 'Konigin Charlotte' - zawilec mieszańcowy, kwiaty jasnoróżowe, wysokość do 90 cm

- 'Honorine Jobert' - zawilec mieszańcowy, kwiaty białe, wysokość do 75 cm

- 'Praecox' - zawilec chiński, kwiaty ciemnoróżowe, wysokość do 80 cm

Odmiany niskie:

- 'Summer Breeze Snow' - zawilec mieszańcowy, kwiaty białe, wysokość do 45 cm

- 'Little Breeze Candy' - zawilec mieszańcowy, kwiaty jasnoróżowe, wysokość do 50 cm

- 'Little Breeze - zawilec mieszańcowy, kwiaty ciemnoróżowe, wysokość do 35 cm

zawilec chiński 'Praecox', fot. oazazieleni.pl


zawilec 'Konigin Charlotte', fot. oazazieleni.pl


zawilec 'Summer Breeze Snow', fot. oazazieleni.pl


Zawilce jesienne zaczynają kwitnienie w sierpniu, a jego kulminacja następuje we wrześniu. Niskie odmiany możecie posadzić na rabatach pomiędzy bylinami kwitnącymi wiosną oraz wczesnym latem, np. szałwią omszoną, która w sierpniu już często jest zmęczona sezonem i mocno porażona mączniakiem. 

zawilce 'Summer Breeze Snow' posadzone pomiędzy szałwią omszoną
fot. oazazieleni.pl


zawilec 'Summer Breeze Snow' obok szałwii omszonej i rozplenicy japońskiej 'Hameln', fot. oazazieleni.pl


Wysokie odmiany sprawdzą się posadzone w grupach, gdzie można wyeksponować och piękno: na tle zieleni niskiej albo jako akcenty pomiędzy hortensjami i trawami ozdobnymi.


zawilec japoński 'Konigin Charlotte' obok funkii 
'Patriot', w tle żywopłot grabowy, fot. oazazieleni.pl


zawilec 'Konigin Charlotte'  pomiędzy hortensjami 'Bobo',
w tle żywopłot grabowy, fot. oazazieleni.pl


zawilec chiński 'Praecox' obok brunery wielkolistnej, fot. oazazieleni.pl