niedziela, 26 października 2014

Pięknotka Bodiniera - niezwykły krzew o intensywnie fioletowych owocach

Pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri) jest niezwykłym krzewem głównie za sprawą fioletowych, błyszczących owoców, które jesienią niemalże oblepiają pędy roślin.

pięknotka Bodiniera, fot: oazazieleni.pl
pięknotka Bodiniera, fot: oazazieleni.pl
pięknotka Bodiniera, fot: oazazieleni.pl

pięknotka Bodiniera, fot: oazazieleni.pl

Krzew należy do rodziny werbenowatych, stąd kwiaty przypominają popularne rośliny jednoroczne. Krzewy kwitną na przełomie lipca i sierpnia. Kwiaty są drobne i fioletowe, jednak mało atrakcyjne w przeciwieństwie do owoców. Owoce dojrzewają na przełomie września i października. Są to małe, intensywnie fioletowe kulki, które oblepiają krzewy. Najpiękniej wyglądają w październiku na pędach już pozbawionych liści. 

Uprawa:
Krzew wymaga stanowiska słonecznego, osłoniętego oraz żyznej gleby, najlepiej wzbogaconej kompostem. Podstawą uprawy w naszym kraju jest jednak ochrona przed mrozem. Rośliny w zachodniej Polsce wymagają przykrycia na zimę przez pierwsze 3-4 lata, natomiast na pozostałych terenach - przez wszystkie zimy. 

Pięknotka kwitnie na pędach dwuletnich, więc trzeba zadbać o przykrycie na zimę nasady krzewu, np. kopczykiem, a także pędów - włókniną, liśćmi, czy słomą. Warto też pamiętać o nawożeniu krzewów. Wiosną nawozem wieloskładnikowym, a latem nawozem potasowo-fosforowym, który konieczny jest dla intensywnego kwitnienia i prawidłowego dojrzewania owoców.

niedziela, 19 października 2014

Projekt ogrodu przy szeregówce - wąska działka

Wąska działka często stwarza problemy przy zagospodarowaniu. Jest tam mało miejsca na poszczególne funkcje oraz na kolekcje ukochanych roślin. Trzeba uważać, żeby długiej działki jeszcze optycznie nie wydłużyć. Poniżej propozycja założenia ogrodu na wąskiej działce. 

Podłużny charakter działki został przełamany dwoma trawnikami na bazie koła, które dla podkreślenia ich geometrycznego kształtu obrzeżone zostały rzędem kostki granitowej. Wokół trawników, a także przy tarasie zaprojektowano niskie żywopłoty bukszpanowe. Będą one także podkreślały kształt trawników, a przede wszystkim kontrastowały z nieregularnymi rabatami z kwitnących krzewów i bylin. Kwitnące rabaty mają być utrzymane w tonacji fioletowo-różowo-niebieskiej z dodatkiem kwiatów białych. Na rabatach zakwitnie m. in. fioletowa szałwia omszona 'Blaukonigin', a po niej lawenda. Między niskimi bylinami znalazło się miejsce dla niezwykle efektownie kwitnących krzewów: budlei Dawida w odmianie o fioletowych kwiatach oraz hortensji bukietowej w odmianach o kwiatach białych i różowych. Krzewy te będą wspaniale kwitły przez całe lato, a budleja dodatkowo zwabi do naszego ogrodu motyle. Wzdłuż ogrodzenia działki zaprojektowane zostały żywopłoty z grabu pospolitego, który wiosną wypuszcza soczyście zielone liście oraz cisa pośredniego 'Hilii' - zimozielony krzew o ciemnych igłach. Na działce nie mogło oczywiście zabraknąć drzew, które pozwalają zachować proporcję między ogrodem a domem, urozmaicają ogród i zapewniają cień. Wybrane drzewa to gatunki i odmiany osiągające małe rozmiary: wielopniowa forma grujecznika japońskiego, wiśnia piłkowana 'Kanzan' - korona w kształcie odwróconego stożka, wiosną kwitnie na różowo oraz jesion wyniosły w odmianie 'Nana'  o małej, kulistej koronie.