niedziela, 29 maja 2016

Przycinanie róż - usuwamy dzikie pędy

Cięcie róż jest jednym z najważniejszych zabiegów w ich pielęgnacji. Pozwoli ono zachować obfite kwitnienie, a o to przecież w uprawie róż chodzi. 

odrost dzikiej róży z odmiany szlachetnej
WCZESNA WIOSNA
Zasadnicze ciecie róż wykonujemy wiosną tuż po rozgarnięciu kopczyków. Wycinamy wtedy pędy obumarłe, czyli czarne i brązowe, a pozostałe skracamy w zależności od grupy róż na kilka oczek. 

WIOSNA, LATO 
W czasie sezonu musimy również regularnie usuwać dzikie odrosty z podkładki. Wyrastają one tuż pod miejscem szczepienia, rosną bardzo szybko i w krótkim czasie mogą zagłuszyć cenną odmianę uprawną. Odrosty dzikiej róży, która jest najczęściej stosowaną podkładką możemy łatwo odróżnić od róż szlachetnych, ponieważ mają one liście złożone z 7 listków zamiast 5. Listki są mniejsze i mniej błyszczące. Dzika róża wyróżnia się również pędami, ponieważ są one dużo bardziej wiotkie i cieńsze niż u odmian uprawnych oraz kwiatami - ma pojedyncze jasnoróżowe kwiaty. 
Dla zachowania ciągłości kwitnienia musimy usuwać także zawiązujące się owoce. Jest to szczególnie ważne przy różach wielkokwiatowych i rabatowych.

po lewej odmiana szlachetna, po prawej róża dzika
 

czwartek, 26 maja 2016

Uprawa pomidorów na balkonie

 


Pomidory są jednymi na najchętniej zjadanych warzyw, wspaniałe do sałatek, zup, przecierów i wielu innych dań. Możemy je również uprawiać samemu i wtedy będziemy mieli pewność, że nie są nafaszerowane chemią. Wystarczy do tego nawet mały balkon.





owoce pomidora

Warunki słoneczne
Najlepszy do uprawy pomidorów jest południowy albo zachodni balkon, gdzie rośliny będą miały zapewnioną odpowiednią ilość słońca. 

Doniczki

Do uprawy pomidorów najlepiej wybrać duże donice albo skrzynki o wysokości i szerokości minimum 30-40 cm. Donice mogą być plastikowe, ceramiczne albo drewniane. Nawet w ozdobnych wiklinowych czy metalowych możemy wyhodować ulubione zielone przysmaki. Każda donica musi mieć jednak otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Jeżeli kupiliśmy donicę bez odpływu, musimy wywiercić 2-4 dziurki o średnicy około 5 mm. Na dnie donicy układami około 5 cm drenażu. Najlepiej z keramzytu, czyli spieczonej glinki, która jest bardzo lekka dzięki porowatej strukturze i powietrznym przestrzeniom. Materiał ten jest odpowiedni na balkony na tarasy i na stropach, ponieważ jest dużo lżejszy w porównaniu ze żwirem. W dużych donicach warto nad warstwą drenażu umieścić włókninę (czarną, ogrodową o gramaturze 50g/m2), która pozwoli uniknąć zamulenia drenażu przez ziemię. Wysadzałam ostatnio rośliny z jednej z dużych donic i miałam okazję skontrolować drenaż. Po 7 latach keramzyt był jak nowy, a dzięki zastosowanej włókninie nie zamulił się i nie przerósł korzeniami roślin. 

balkonowy pomidor w czasie kwitnienia

Ziemia

Ziemia dla uprawy warzyw musi być żyzna i przepuszczalna. Zakupione gotowe podłoże do roślin balkonowych warto wzbogacić kompostem i wymieszać jeszcze z piaskiem albo keramzytem. Zabiegi te pozwolą dodatkowo użyźnić nasze podłoże oraz zwiększyć dostęp tlenu do korzeni. Gotowe podłoża ogrodnicze przepuszczają mniej powietrza do korzeni, bo przeważnie mają w swoim składzie zbyt dużo materii organicznej, np. torfu, który jest lekki i tani w transporcie. Po posadzeniu roślin w takim podłożu szybko się ono zbryla, a po przesuszeniu już traci częściowo swoje właściwości gromadzenia wody. 

Rozsada
Właśnie pomidor jest dla mnie numerem jeden w uprawie warzyw w pojemnikach. Przerabiałam już balkonową uprawę pomidorów koktajlowych i tych o małych owocach, czyli typowo kojarzonych z balkonami i tarasami, ale muszę stwierdzić, że również malinówki świetnie się udają. Żeby skrócić czas oczekiwania na owoce, warto kupić gotową rozsadę i wysadzić po połowie maja do donicy. 

pomidory w odmianach
pomidory w odmianach
pomidory w odmianach


PIELĘGNACJA



Podlewanie

Podstawową pielęgnacją jest właśnie podlewanie, ponieważ w donicach warzywa przesychają dużo szybciej niż w gruncie. W suche i upalne dni w zależności od wielkości donic i ich wystawienia na słońce powinniśmy je podlewać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli macie duże balkony czy tarasy, a noszenie konewek wody jest kłopotliwe, polecam zamontowanie systemu nawadniającego dedykowanego na balkony i trasy. Wodę możemy wyprowadzić na balkon z kuchni w listwie przypodłogowej. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne i łatwe w realizacji.



Nawożenie

Warzywa przeważnie są bardzo żarłoczne. Dlatego wysadzamy je w żyzną ziemię. W czasie wzrostu przeważnie wymagają one uzupełnienia substancji pokarmowych. Najlepsze będą nawozy organiczne na bazie naturalnych biohumusów bez syntetycznych dodatków. W ten sposób dostarczamy roślinom składniki bardzo łatwo przyswajalne i nie grozi mam przenawożenie nawozami sztucznymi. 



wtorek, 10 maja 2016

Wiśnia piłkowana 'Kanzan' - usuwamy dzikie odrosty z podkładki

Wiśnia piłkowana w odmianie 'Kanzan' (Prunus serrulata 'Kanzan') jest niezwykle efektownym i oryginalnym drzewem za sprawą regularnej korony w kształcie odwróconego stożka i pełnych, różowych kwiatów, które masowo rozkwitają pod koniec kwietnia. 

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym tej odmiany jest regularne usuwanie odrostów, które odbijają z podkładki. Wiśnia piłkowana 'Kanzan' szczepiona jest bowiem na szybko rosnącej podkładce z czereśni ptasiej, która dosyć często wybija w miejscu szczepienia albo z pnia poniżej. Czereśnia ta rośnie bardzo szybko i nie wycinana może zagłuszyć odmianę szlachetną. Dzikie odrosty najłatwiej odróżnić w czasie kwitnienia drzew, ponieważ czereśnia ptasia kwitnie na biało, a wiśnia 'Kanzan' na różowo. Różnią się one również wielkością liści i pokrojem wytwarzanej korony. Odrosty najlepiej wycinać, gdy są jeszcze młode, a ich usunięcie nie spowoduje dużych ran na pniu drzewa. Czasem jednak po kilku latach zaniedbań trzeba zdecydować się na radykalne kroki i wyciąć grubszy odrost, żeby nie stracić regularnego pokroju całego drzewa.

wiśnia piłkowana 'Kanzan' - korona zdominowana przez odrost z podkładki, fot. oazazieleni.pl

wiśnia piłkowana 'Kanzan' - korona zdominowana przez odrost z podkładki, fot. oazazieleni.pl

wiśnia piłkowana 'Kanzan' - po prawej młody odrost z podkładki do usunięcia, fot. oazazieleni.pl

wiśnia piłkowana 'Kanzan' - w środku młody odrost z podkładki do usunięcia, fot. oazazieleni.pl

wtorek, 3 maja 2016

Hydrobox - test dla roślin doniczkowych



Od kilku lat próbuję wyhodować jakiś okaz w donicy podwieszonej pod sufitem, ale bez szczególnych efektów. Na początku każdej uprawy wszystko idzie dobrze, kwiaty rosną, ale z czasem zapominałam o ich podlewaniu, ponieważ za każdym razem muszę się wdrapywać na blat kuchenny. W ciągu 8 lat rosły już tam bluszcze i całkiem dobrze dawały sobie radę, ale z czasem zawsze porażały je wciornastki i mimo prowadzonej ochrony opadające liście doprowadzały mnie do szału. Podobnie było z paprocią, dobrze, ale do czasu. Najdłużej chyba przetrwało epipremnum, czyli niezniszczalne pnącze. Znam biuro, w którym nie można się opędzić od rosnących liści, ale nie u mnie. Przez ponad rok młode sadzonki rosły nawet w hydroponice, żeby nie brakowało im wody, ale z kolei gniły. Już zaczęłam rozglądać się nad czymś sztucznym, ale nic gustownego, co by mnie nie przerażało, nie znalazłam. 

I tu pomyślałam o hydroboxach. Kolejną roślinę postanowiłam posadzić umieszczając w podłożu mały krążek, który ma poprawić dostępność wody dla korzeni roślin. Wybrałam trzykrotkę (Tradescantia) może przez to, że jeszcze tam nie rosła.  

                                                           Etapy sadzenia trzykrotki:

1. Wybieram mały hydrobox, ponieważ większy nie zmieści się w doniczce razem z rośliną.
2. Hydrobox moczę przez kilka minut w wodzie .

3. Umieszczam krążek w doniczce na 1-2 cm ziemi i dalej osypuję ziemią


4. Trzykrotka już po posadzeniu

5. Trzykrotka w docelowym miejscu pod sufitem


Tu wkleję zdjęcie po kilku miesiącach od posadzenia, tymczasem czekam na efekt.