poniedziałek, 24 września 2012

Sadzenie roślin cebulowych

narcyz
Jeśli chcecie, żeby wiosną ogród zamienił się w polanę przyozdobioną jaskrawymi kwiatami roślin cebulowych, które wyróżnią się na tle bezlistnych jeszcze drzew i krzewów, właśnie jesienią trzeba pomyśleć o ich sadzeniu.

Dla wielu z nas krzykliwe barwy kwiatów są tak bardzo wyczekiwane, jak wiosenne promienie słońca. Kto nie lubi, wystawiając twarz do cieplutkich promieni słońca, podziwiać przebiśniegów wybijających się spod ostatnich zasp śniegu i opadłych jesiennych liści czy wielobarwnych krokusów i tulipanów?

Koniec września i początek października to najlepszy termin na wysadzenie cebul roślin kwitnących wiosną, czyli od lutego do czerwca. 



ROŚLINY CEBULOWE SADZONE JESIENIĄ

- cebulica (Scilla) - kwitną na początku kwietnia, drobnocebulowe - sadzić na głębokość 5 cm, cebulki co około 5 cm, odmiany przeważnie o kwiatach niebieskich, ale są również białe i różowe, kwiaty dzwonkowate po kilka na łodyżce;

- hiacynt (Hyacinthus) - kwitną na przełomie kwietnia i maja, wielkocebulowe - sadzić na głębokość 10 cm, cebulki co około 15 cm, kwiaty intensywnie pachnące, liczne na łodyżce, odmiany o kwiatach różowych, fioletowych, niebieskich, białych, kremowych - bardzo efektowne;

- krokus (Crocus) - kwitną na przełomie marca i kwietnia, drobnocebulowe - sadzić na głębokość 5 cm, cebulki co około 10 cm, kwiaty duże, pojedyncze, żółte, fioletowe, białe albo niebieskie;

- narcyz (Narcissus) - kwitną w kwietniu, średnio- i wielkocebulowe, sadzić na głębokość 10 cm, cebulki co około 15 cm, kwiaty duże, pojedyncze z charakterystyczną trąbką, w odcieniach żółci, pomarańczu i bieli;

- przebiśnieg (Galanthus) - kwitną bardzo wcześnie - w marcu, drobnocebulowe - sadzić na głębokość 5 cm, cebulki co około 10 cm, kwiaty drobne, białe, dzwonkowate;

- śnieżnik (Chionodoxa) - kwitną bardzo wcześnie - przełom lutego i marca, drobnocebulowe - sadzić na głębokość 10 cm, cebulki co około 8-10 cm, kwiaty fioletowe, białe;

- szachownica (Frittilaria) - kwitną w kwietniu i maju, wielkocebulowe - sadzić na głębokość 5-15 cm (w zależności od odmiany), cebulki co około 10-20 cm (w zależności od odmiany), kwiaty dzwonkowate, po kilka na łodydze, bardzo różnią się u różnych odmian, barwa od żółtej, przez pomarańczową do brązowej;

- szafirek (Muscari) - kwitną od połowy kwietnia do końca maja, drobnocebulowe - sadzić na głębokość 5-8 cm, cebulki co około 5-10 cm, kwiaty drobne, bardzo liczne na łodyżce, kwiaty w odcieniach niebieskiego, fioletu, bieli, a nawet pojedyncze odmiany żółte i różowe;

- tulipan (Tulipa) - kwitną od kwietnia do maja, liczne odmiany o kwitach pełnych, pojedynczych, postrzępionych, jednobarwnych, dwubarwnych, wielobarwnych, a także grupy odmian o zbliżonym terminie kwitnienia, kształcie kwiatów; sadzić na głębokość 5-15 cm (w zależności od odmiany), cebulki co około 10-20 cm (w zależności od odmiany), kwiaty w wielu barwach i odcieniach: żółte, pomarańczowe, czerwone, różowe, bordowe, fioletowe, białe.

Cebule po posadzeniu należy przykryć luźną, żyzną ziemią i podlewać, żeby zbytnio nie przeschły przed zimą. Przed sadzeniem trzeba usunąć cebule uszkodzone i porażone przez choroby grzybowe.

środa, 19 września 2012

Ewodia Daniela - orientalna piękność

Ewodia Daniela (Tetradium daniellii) jest małym drzewem ozdobnym z licznych białych kwiatów i fioletowych owoców, naturalnie występuje w Chinach i Korei.

ewodia Daniela - pokrój

Pokrój 
Rozłożyste małe drzewo, dorasta do 5-6 m wysokości i nieco mniejszej szerokości. Korona jest rozłożysta, osadzona nisko o pokroju krzewiastym zbliżonym do kuli.

Liście 
Liście duże do 35 cm długości, złożone, soczysto zielone z wierzchu i biało owłosione od spodu. Jesienią liście przebarwiają się na żółto


ewodia Daniela - owocostany, liście

Kwitnienie
Kwiaty białe, średnicy 3-4 mm, bardzo liczne, zebrane w duże baldachogrona o długości 10-15 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty miododajne i cenne dla pszczelarstwa. W czasie kwitnienia roślina zdobi białą mgiełką z licznych kwiatów.

 
Owoce
Owoce dojrzewają we wrześniu, październiku. Intensywnie fioletowe wyróżniają się z daleka na zielonym tle liści. Bardzo liczne drobne owoce zebrane są w duże baldachogrona.


ewodia Daniela - owocostany


Zastosowanie
Roślina soliterowa, sadzona w ogrodach, kolekcjach roślin ozdobnych.

Stanowisko 
Roślina wymaga stanowisk osłoniętych, często przemarza, ale dosyć dobrze regeneruje uszkodzenia. Może być sadzona na zachodzie kraju - strefa od 6B. Gleby żyzne, średnio wilgotne.

wtorek, 18 września 2012

Do końca września możesz przesadzać iglaki

cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
Właściwym terminem na przesadzanie roślin iglastych jest czas od połowy sierpnia, kiedy zakończą one roczny przyrost do końca września. Ważne, żeby nie wykopywać ich później, ponieważ nie zdążą już przekorzenić się przed zimą i mogą zmarznąć

Jeżeli więc gdzieś w ogrodzie jakiś żywotnik, cis czy świerk zbytnio się rozrósł albo po prostu chcesz coś zmienić, to nie zwlekaj.

Zasady przesadzania roślin iglastych

1. Drzewa i krzewy należy wykopywać z możliwie największą bryłą korzeniową. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę możliwości przeniesienia ciężkiej bryły.

2. Rośliny po posadzeniu muszą być na tej samej głębokości, co rosły wcześniej. Zbyt głębokie posadzenie, może spowodować obumieranie z powodu zbyt małej ilości powietrza dochodzącego do korzeni.

3. Po posadzeniu drzewa i krzewy należy obficie podlać i w zależności od warunków atmosferycznych podlewać co kilka dni, gdy gleba wokół przesadzonej bryły korzeniowej zbytnio przeschnie.

4. Najłatwiej po przesadzeniu przyjmą się rośliny młode (kilkuletnie) oraz karłowe, ponieważ u nich uszkodzenie systemu korzeniowego związane z wysadzeniem będzie najmniejsze. 

5.Starsze iglaki, zwłaszcza te szybko rosnące mają bardzo rozbudowane i daleko sięgające korzenie, które przy wysadzaniu ulegną dużej redukcji. Rośliny te będą wymagały intensywnej pielęgnacji. Korzystnie na ich kondycję wpłynie przycięcie, które ograniczy utratę wody przez liście, czyli transpirację. Oczywiście taka redukcja korony da lepsze efekty u form krzewiastych, np. cisów, jałowców o pokroju krzewiastym, ponieważ u nich można bardziej przyciąć pędy bez zniszczenia rośliny i utraty pokroju. U roślin drzewiastych, tj. świerki, jodły, sosny możliwości cięcia są znacznie ograniczone. Nie można bowiem przyciąć ich na wysokość, jedynie podkrzesać od dołu (usunąć najniższe piętra) albo przerzedzić koronę, czyli wyciąć zbędne pędy z niektórych okółków. 

sobota, 15 września 2012

Specyfikacja materiału szkółkarskiego

W opisie (specyfikacji) materiału szkółkarskiego stosuje się skróty, symbole charakteryzujące jakość i wielkość roślin w momencie zakupu (np. PA120, x3, C2). Ważne są również charakterystyki opisowe, które pozwalają doprecyzować symbole, ponieważ jakość sadzonych roślin ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd założenia ogrodowego. Nawet najlepszy projekt ogrodu znacznie straci na etapie realizacji poprzez zakup drzew i krzewów zbyt małych albo złej jakości. Warto więc na etapie wykonywania dokumentacji projektowej precyzyjnie opisać rośliny pożądane w danym miejscu, aby uniknąć późniejszych problemów.

Przykłady specyfikacji materiału szkółkarskiego

Nazwa polska
Nazwa łacińska
Liczba sztuk
Specyfikacja
Wielkość i jakość rośliny
w momencie zakupu
Drzewa liściaste
brzoza pożyteczna
‘Jacquemontii’
Betula utilis
‘Jacquemontii’
1
3 razy szkółkowane, zabezpieczona bryła korzeniowa,  2-3 pniowa, korona symetryczna, osadzona nie wyżej niż 0,5 m nad ziemią, min. 20 pędów szkieletowych,
wysokość 2,5-3 m
Drzewa iglaste
świerk serbski
Picea omorica
1
2 razy szkółkowane, zabezpieczona bryła korzeniowa, korona symetryczna osadzona nisko nad ziemią, wysokość 2-2,5 m
Krzewy liściaste
budleja Dawida
‘Pink Delight’
Buddleja davidii
‘Pink Delight’
1
5-6 pędów szkieletowych, pojemnik C5, wysokość 50-70 cm
Pnącza
winobluszcz pięciolistkowy
Parthenocissus quinquefolia
7
minimum 2 pędy długości 0,8-1 m, pojemnik C2

Precyzyjny opis specyfikacji materiału szkółkarskiego to poza nazwą polską i łacińską określenie rozmiarów rośliny, ilości pędów, wielkości i sposobie zabezpieczenia bryły korzeniowej.

DRZEWA

- wielkość i sposób zabezpieczenia bryły korzeniowej. Zaleca się, aby drzewa sadzone z bryłą korzeniową były 2-3 razy szkółkowane, bryła musi być symetryczna, zwarta, nie przesuszona z korzeniami szkieletowymi oraz drugiego rzędu;

- obwód pnia na wys. 1 m (dotyczy drzew alejowych, z wyprowadzonym pniem i koroną);

- wysokość osadzenia korony, ewentualnie wysokość rośliny;

- ilość i jakość pędów w koronie.

KRZEWY

- sposób zabezpieczenia bryły korzeniowej (np. wielkość pojemnika);

- ilość pędów szkieletowych;

- wysokość, szerokość rośliny (ważne zwłaszcza przy gatunkach wolno rosnących i iglastych). 

PNĄCZA

- wielkość pojemnika 

- ilość i długość pędów.

BYLINY

- wielkość pojemnika.

W przypadku braku dokładnego opisu rośliny zamiast zaprojektowanego np. świerka serbskiego "2 razy szkółkowane, zabezpieczona bryła korzeniowa, korona symetryczna osadzona nisko nad ziemią, wysokość 2-2,5 m" można otrzymać świerk serbski z niesymetryczną koroną, nieprawidłową bryłą korzeniową czy o zbyt małych rozmiarach.

 

Trzy kroki do wymarzonego ogrodu

 PROJEKT
  • Każda zieleń potrzebuje przemyślanego planu nasadzeń przystosowanego do warunków siedliskowych i glebowych oraz potrzeb użytkowników danego miejsca. Odpowiednio przygotowany projekt zmniejsza ryzyko związane wypadami roślin źle dobranych do danego miejsca oraz z późniejszą koniecznością przesadzania roślin, które zbytnio się rozrosły i wrastają w dom, podjazd albo inne rośliny.

JAKOŚĆ ZAKŁADANEJ ZIELENI

  • Bardzo ważna jest również jakość na etapie zakładania ogrodu czy terenu zieleni. Zakupione drzewa i krzewy muszą spełniać wymagania jakościowe zgodne ze specyfikacją. Przygotowanie gleby oraz sadzenie roślin również trzeba wykonać starannie i zgodnie ze sztuką ogrodniczą. Wszystkie zabiegi wykonane na etapie sadzenia mają bowiem wpływ na późniejszy wzrost i jakość założonej zieleni. Roślin nie wolno sadzić głębiej, niż rosły w pojemniku, zaczynają bowiem szybko obumierać,

 WŁAŚCIWA PIELĘGNACJA
  •  Właściwa pielęgnacja ma ogromny wpływ na wzrost założonej zieleni. Wszystkie zabiegi należy dostosować do potrzeb roślin. Równie ważne jest podlewanie, koszenie i nawożenie trawników, jak i prawidłowe cięcie drzew i krzewów. Nawet najprostsze, jak się może wydawać, podlewanie czy nawadnianie ogrodu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia roślin. Niektóre gatunki bardzo szybko zamierają, gniją przy nadmiarze wilgoci w glebie. Jest to szczególnie dotkliwe przy drzewach i krzewach, których późniejsza wymiana wiąże się ze znacznymi kosztami.

piątek, 14 września 2012

Projekt ogrodu - przedogródek z trawnikiem

Przedogródek z dużym trawnikiem zlokalizowanym przed domem. Front domu znajduje się od strony południowo-zachodniej.




Z lewej strony znajduje się podjazd dla samochodów połączony z chodnikiem prowadzącym do domu. Działka narożna wymaga wykonania osłony z zieleni z dwóch stron. Przy ogrodzeniu zaprojektowano drzewa liściaste i iglaste oraz wysokie krzewy. Dla szybkiego osłonięcia całego ogrodu od ulicy przy ogrodzeniu przewidziano również miejsce do posadzenia pnączy: szybko rosnącego winobluszczu pięciolistkowego oraz bluszczu, który rośnie wprawdzie znacznie wolniej, ale jest zimozielony i korzystnie będzie go posadzić za drzewami i krzewami liściastymi.

Rośliny zaprojektowano w dwóch grupach. Pierwsza tworzy ozdobną, wielogatunkową osłonę wzdłuż ogrodzenia, druga skupinę zlokalizowaną przy wejściu do domu. Drzewa i krzewy wzdłuż ogrodzenia wyściółkowano korą sosnową, natomiast nasadzenia przy domu - żwirem płukanym dla zwiększenia efektu dekoracyjnego.

Spis zaprojektowanych gatunków:

Drzewa liściaste:
- wiąz 'Columella' - wiąz o koronie kolumnowej
- klon jesionolistny 'Odessanum' 
- glediczja trójcierniowa 'Sunburst'

Drzewa i krzewy iglaste liściaste:
- świerk serbski
- cyprysik nutkajski 'Pendula'
- jałowiec pospolity 'Arnold'

Krzewy liściaste:
- pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'
- pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'
- wierzba 'Hakuro-Nishiki'
- forsycja pośrednia 'Goldzauber'
- kalina koralowa
- dereń biały 'Sibirica'
- perukowiec podolski
- klon tatarski forma ginnala
- budleja Dawida 'Ile de France' 

Pnącza:
- bluszcz pospolity
- winobluszcz pięciolistkowy

środa, 12 września 2012

Dereń jadalny

Dereń jadalny (Cornus mas) jest krzewem stosowanym do tworzenia wysokich żywopłotów o pokroju naturalnym albo formowanym, często sadzi się go również jako zielone tło dla innych, niższych roślin. Krzew ten szczególnie zdobi na przełomie marca i kwietnia, kiedy kwitnie, a ponieważ następuje to jeszcze przed rozwojem liści, żółta mgiełka drobnych kwiatów jest widoczna z daleka. Jesienią na krzewach pojawiają się owalne, czerwone owoce, które są również jadalne. Można je spożywać na surowo lub zrobić pyszny dżem, marmoladę czy aromatyczną nalewkę.

dereń jadalny - kwiaty
dereń jadalny - kwitnienie


dereń jadalny - owoce i liście
 Pokrój 
Rozłożysty krzew albo małe drzewo, dorasta do 4-7 m wysokości.

Liście 
Liście duże, jajowatoeliptyczne, ułożone naprzeciwlegle, zielone z dobrze widocznym równoległym unerwieniem.

Kwitnienie
Kwiaty drobne, zebrane w kuliste baldachy,  kwitnie na przełomie marca i kwietnia.

Owoce
Pestkowce dojrzewają jesienią, są owalne, ciemnoczerwone o długości około 2 cm. Smaczne zarówno na surowo, jak i w przetworach.


Zastosowanie
Wysokie żywopłoty, wysoka roślina soliterowa, krzew sadzony przy ogrodzeniu jako zielone tło dla innych roślin.

Stanowisko 
Krzew ma małe wymagania glebowe. Najbardziej lubi gleby przeciętne, nie toleruje terenów zalewowych. Rośnie dobrze zarówno w słońcu lub półcieniu, w ciemniejszych miejscach jednak słabiej owocuje. Odporny na mrozy oraz suszę i zanieczyszczenia powietrza.

poniedziałek, 10 września 2012

Oznaczenia jakościowe materiału szkółkarskiego

W charakterystyce materiału szkółkarskiego stosuje się różne skróty, aby precyzyjnie określić jakość i wielkość roślin w momencie zakupu. Właściwa wielkość i jakość sadzonych roślin ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd założenia ogrodowego. Nawet najlepszy projekt ogrodu znacznie straci na etapie realizacji poprzez zakup drzew i krzewów zbyt małych albo złej jakości. Warto więc zainwestować większą kwotę przy zakładaniu ogrodu na zakup większych roślin, zwłaszcza drzew i krzewów wolno rosnących, żeby potem latami nie czekać na efekt.

Najczęściej spotykane oznaczenia parametrów jakościowych materiału szkółkarskiego:

  • PA 120 - forma pienna, drzewo albo krzew na pniu o wysokości 1,2;
W handlu spotyka się wiele krzewów prodokowanych na pniu przeważnie od wysokości 0,4-0,6 m przy karłowatych kulistych odmianach do wysokości 1,4-1,8 m przy odmianach o pokroju przewisającym. Z krzewów iglastych są to kuliste i przewisające odmiany m. in. sosen, modrzewi, świerków, żywotników, cyprysików.  Natomiast z krzewów liściastych często na pniu produkowane są róże, wierzby, migdałki, złotokapy, karagany, irgi, derenie, żarnowce, klony palmowe oraz krzewy liściaste zimozielone: trzmieliny Fortune'a, bukszpany, ligustry jajolistne, ostrokrzewy.

Drzewa przeważnie produkowane są  na pniu o wysokości od 1,6 do 2,4 m. Na niższych pniach spotyka się odmiany wiśni, jabłoni ozdobnych, głogów, brzozy natomiast na wyższych silniej rosnące odmiany klonów, jesionów, lip, robinii. 

  • x 3 - drzewo, krzew szkółkowany (przesadzany) na etapie produkcji w szkółce 3 razy. Drzewa i krzewy przesadza się w szkółce przeważnie co 2-3 lata, aby wytworzyły one zwartą bryłę korzeniową złożoną z korzeni szkieletowych, które posiadają liczne rozgałęzienia. Rośliny tak wyprodukowane dużo łatwiej się ukorzeniają w miejscu posadzenia i prawidłowo rosną.

  • P9 - kwadratowa doniczka, o boku długości 9 cm;

Doniczki przeważnie stosowane w rozmiarach: P9, P11, P13, P15. Produkuje się w nich byliny oraz krzewy liściaste i krzewinki o małych rozmiarach, np. barwinek pospolity, runiankę japońską. 

  • C2 - pojemnik szkółkarski, w przekroju okrągły, o pojemności 2 litrów; 
W okrągłych pojemnikach szkółkarskich produkowane są byliny osiągające większe rozmiary, np. funkie oraz krzewy i pnącza. W zależności od wielkości sprzedawanych roślin są one sadzone w pojemnikach o pojemności określonej symbolem od C1,5 do C20, czyli od 1,5 do 20 litrów.

piątek, 7 września 2012

Ogród widoczny z jadalni - projekt i wizualizacja


Zagospodarowanie fragmentu ogrodu widocznego z jadalni

Okno jadalni, to miejsce z którego wiele razy w ciągu dnia można podziwiać swój ogród. Nawet w chłodniejsze, deszczowe dni albo po prostu wtedy, gdy nie ma czasu zjeść posiłku na tarasie. Warto zatem na etapie projektowania ogrodu zadbać o ciekawy układ roślin, który poza funkcją estetyczną osłoni równie domowe ognisko przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów.

Wytyczne projektowe:
- okno jadalni wychodzące na stronę południową;
- z okna widać około 6-8 m szerokości terenu przy płocie;
- dom w odległości 7 m od płotu;
- widok na działkę sąsiednią, na której w przyszłym roku ma stanąć dom jednorodzinny;
- w oddali na kolejnych działkach rosną malownicze brzozy;
- gleba przeciętne, bez zastoisk wody;
- pH=6,00.



wizualizacja ogrodu - wiosna
wizualizacja ogrodu - lato
Dla urozmaicenia widoku z okna w układzie roślin zaprojektowano drzewa liściaste oraz liściaste, a także krzewy i byliny. Brzoza pożyteczna w odmianie 'Jackquemontii' - nawiązuje do brzóz rosnących w oddali. Jest to bardzo urokliwe drzewo - odpowiednie do przydomowych ogródów. Do nasadzeń należy wybrać egzemplarz ugałęziony od dołu, może być 2-3 pniowy. W tym układzie nie będzie dobrze wyglądało drzewo z podkrzesaną koroną, bo będzie ono od dołu pozbawione gałęzi. Świerk serbski (zaprojektowany z lewej strony) charakteryzuje się waską koroną, a poprzez zimozielone igły zasłoni widok w zimowych miesiącach, kiedy  drzewa i krzewy liściaste zgubią igły. 

Podobną funkcję - zielonego tła ma spełniać cis pośredni 'Hicksii', zaprojektowany obok brzozy. Z wysokich krzewów liściastych wybrane zostały: pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold', która rozjaśni kompozycję swymi zielono-żółtymi liśćmi oraz budleja Dawida 'Pink Delight' z różowymi, długimi kwiatostanami pojawiającymi się orzez całe lato. Dopełnieniem projektu są niskie pięciorniki krzewiaste 'Goldfinger' kwitnące przez całe lato na żółto oraz tawuła szara - kwitnie wiosną na biało. Obok świerku serbskiego efektownie będzie wyglądała wysoka trawa - mistant chiński 'Zebrinus' - odmiana o pasiastych zielono-żółtych liściach. Przy siatce ogrodzeniowej przewidziano miejsce dla pnączy: szybko rosnącego winobluszczu pięciolistkowego oraz bluszczu, który rośnie wprawdzie znacznie wolniej, ale jest zimozielony i korzystnie będzie go posadzić za drzewami i krzewami liściastymi.


Wykaz i specyfikacja materiału roślinnego
 
Nazwa polska
Nazwa łacińska
Liczba sztuk
Specyfikacja
Wielkość i jakość rośliny
w momencie zakupu
Drzewa liściaste
brzoza pożyteczna
‘Jacquemontii’
Betula utilis
‘Jacquemontii’
1
3 razy szkółkowane, zabezpieczona bryła korzeniowa,  2-3 pniowa, korona symetryczna, osadzona nie wyżej niż 0,5 m nad ziemią, min. 20 pędów szkieletowych,
wysokość 2,5-3 m
Drzewa iglaste
świerk serbski
Picea omorica
1
2 razy szkółkowane, zabezpieczona bryła korzeniowa, korona symetryczna osadzona nisko nad ziemią, wysokość 2-2,5 m
Krzewy liściaste
budleja Dawida
‘Pink Delight’
Buddleja davidii
‘Pink Delight’
1
5-6 pędów szkieletowych, pojemnik C5, wysokość 50-70 cm
pęcherznica kalinolistna
‘Dart’s Gold’
Physocarpus opulifolius
‘Dart’s Gold’
2
5-6 pędów szkieletowych, pojemnik C5, wysokość 50-70 cm
pięciornik krzewiasty
‘Goldfinger’
Potentilla fruticosa
‘Goldfinger’
5
4-5 pędów szkieletowych, pojemnik C1,5, korona symetryczna
tawuła szara
‘Grefsheim’
Spiraea x cinerea
‘Grefsheim’
1
4-5 pędów szkieletowych, pojemnik C2, korona symetryczna
Pnącza
winobluszcz pięciolistkowy
Parthenocissus quinquefolia
7
minimum 2 pędy długości 0,8-1 m, pojemnik C2
bluszcz pospolity
Hedera helix
3
minimum 2 pędy długości 0,8-1 m, pojemnik C2
Byliny
miskant chiński ‘Zebrinus’
Miscanthus sinensis ‘Zebrinus’
1
pojemnik C10

Rośliny dobrane pod względem stanowiska i gleby.