wtorek, 23 lipca 2013

Drewniany taras z elementem wodnym i zielenią

Upalne lato zachęca do wypoczynku w ogrodzie. Trzeba tylko odpowiednio zaaranżować przestrzeń, żeby pobyt w naszej oazie zieleni łączył funkcjonalność z jak najprzyjemniejszym wypoczynkiem wśród zieleni.
Wyłożenie tarasu drewnianymi deskami nada realizacji nieco bardziej egzotyczny charakter. Deski pozwolą również ukryć w nich niewielki, płytki zbiornik wodny, który poprawi mikroklimat i przyczyni się do optycznego powiększenia niewielkiej przestrzeni kącika wypoczynkowego.

drewniany taras z elementem wodnym

Rośliny zostały dobrane do stanowiska i zestawione w sposób pozwalający wyeksponować ich walory ozdobne i różnice między poszczególnymi gatunkami czy odmianami, które tworzą np, różne rozmiary i kształty liści.

piątek, 19 lipca 2013

Cisy - iglaki o miękkich igłach



cis pospolity - czerwone osnówki
Cisy to niskie drzewa albo krzewy iglaste o miękkich, ciemnych igłach, które świetnie wyglądają zarówno w żywopłotach jako tło dla innych roślin, a także jako pojedyncze egzemplarze. Cisy dobrze rosną na różnych glebach z wyjątkiem ciężkich, zalewanych. Warto zwłaszcza na nie uważać, gdy w ogrodzie zamontowane zostało automatyczne nawadnianie, gdyż przy zbyt wysokiej i często aplikowanej dawce wody krzewy mogą obumierać. W naturze w Europie i Azji rośnie cis pospolity (Taxus baccata), natomiast cis pośredni (Taxus x media) będący mieszańcem cisa japońskiego i cisa pospolitego spotykany jest w uprawie. Obydwa gatunki cisów są powszechnie dostępne w handlu w licznych odmianach, które różnią się pokrojem, osiąganymi rozmiarami, a także barwą igieł.

Uwaga: wszystkie części roślin z wyjątkiem czerwonych osnówek owoców są silnie trujące, w owocach kryją się jednak trujące pestki.



Cisy dobrze rosną na glebach przepuszczalnych (nie znoszą zastoisk wody) o odczynie lekko kwaśnym. Są tolerancyjne pod względem nasłonecznienia. Dobrze rosną zarówno w miejscach zacienionych, półcienistych i słonecznych. W zależności od stopnia nasłonecznienia osiągają jednak inny pokrój. W cieniu są bardziej ażurowe, natomiast w słońcu bardziej gęste i zwarte.

Ozdobne odmiany cisów

- cis pospolity ‘Repandens’ (Taxus baccata ‘Repandens’) – pokrój krzewiasty, płożący, niski do 0,5 m wysokości i szerokości 1-1,5 m, pędy rozłożone horyzontalnie, łukowato przewisającące, igły ciemnozielone;

Zastosowanie: jako krzew okrywowy pod drzewami.

- cis pospolity ‘Fastigiata’ (Taxus baccata ‘Fastigiata’)  – pokrój kolumnowy, dorasta do 1-2 m wysokości, pędy wzniesione, igły ciemnozielone;

cis pospolity 'Fastigiata'

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pospolity ‘Summergold’ (Taxus baccata ‘Summergold’)  – pokrój krzewiasty, płożący, niski do 0,8-1 m wysokości i szerokości 1,5-2 m, pędy rozłożone horyzontalnie, łukowato przewisającące, igły latem złoto-żółte, zimą brązowo-zielone;

Zastosowanie: do zestawień kolorystycznych w ogrodach, zieleni osiedlowej, jako roślina okrywowa w miejscach słonecznych i półcienistych.

- cis pośredni ‘Hatfieldii’ (Taxus x media ‘Hatfieldii’) – gęsty krzew o wyprostowanych gałęziach, ciemno zielone igły, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pośredni ‘Hicksii’ (Taxus x media ‘Hicksii’) – krzew szerokokolumnowy, szybki wzrost, wszystkie pędy są wzniesione, osiąga wysokość 3-4 m, odmiana żeńska – zawiązuje liczne owoce;

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.


cis pośredni 'Hicksii'

- cis pośredni ‘Hilli’ (Taxus x media ‘Hilli’) – krzew wąskokolumnowy, rośnie wolniej niż odmiana ‘Hicksii’, dorasta do 2,5-3 m, klon męski, nie zawiązuje owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.
cis pośredni 'Hilii' - cięty na niski żywopłot

- cis pośredni ‘Wojtek’ (Taxus x media ‘Wojtek’) – krzew wąskokolumnowy, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

niedziela, 14 lipca 2013

Glediczja trójcierniowa

Glediczja trójcierniowa, iglicznia trójcierniowa (Gleditsia triacanthos) jest drzewem podobnym do robinii o luźnej, ażurowej koronie. Pochodzi z Ameryki Północnej.

Zastosowanie: drzewo bardzo odporne na suszę do sadzenia w miastach, dużych ogrodach. Również w zestawieniach kolorystycznych odmiana 'Sunburst' o żółto-zielonych liściach.

glediczja trójcierniowa - liście
glediczja trójcierniowa - pień

czwartek, 4 lipca 2013

Cyprysik groszkowy - ozdobny iglak

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) jest drzewem iglastym pochodzącym z Japonii. Cechuje go ażurowa korona, którą tworzą długie, przewisające, łuskowate pędy. W naturze dorasta do 40-45 m. W uprawie spotykane są liczne odmiany różniące się pokrojem i zabarwieniem pędów. Odmiany są dużo niższe od gatunku, bo osiągają kilka metrów wysokości. Nazwa gatunkowa pochodzi od zielonych szyszek wielkości grochu.

Najczęściej spotykane odmiany to: 'Baby Blue', 'Compacta', 'Boulevard', 'Dwarf Blue', 'Filifera', 'Filifera Aurea', 'Filifera Aurea Nana', 'Filifera Nana', 'Filifera Aureovariegata', 'Golden Charm', 'Golden Mops', 'Nana', 'Nana Aureovariegata', 'Plumosa', 'Plumosa Argenteovariegata', 'Plumosa Aurea', 'Plumosa Aurea Compacta', 'Plumosa Compressa Aurea', 'Pygmea', 'Snow', 'Squarrosa', 'Squarrosa Intermedia', 'Squarosa Sulphurea', 'Sungold','True Blue.

Zaletą cyprysików jest przede wszystkim oryginalny wygląd pędów, które są płaskie i przewisające oraz szeroka gama wybarwienia pędów i łusek. 

'Filifera Aurea' - wolno rosnący krzew o pokroju szeroko stożkowatym, kopiastym, po 10 latach osiąga wysokość 1,5-2 m. Pędy i łuski żółto-zielone, cienkie, nitkowate. Krzewy często tworzy kilka pni. Stanowisko słoneczne, gleby żyzne, przepuszczalne, lekko kwaśne.

Zastowowanie: ogrody, kolekcje roślin iglastych, zestawienia kolorystyczne, donice i pojemniki.


cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

'Filifera' - wolno rosnący krzew o pokroju szeroko stożkowatym, kopiastym, po 10 latach osiąga wysokość 2-3 m. Pędy i łuski żółto-zielone, cienkie, nitkowate. Krzewy często tworzy kilka pni. Stanowisko słoneczne, gleby żyzne, przepuszczalne.

Zastowowanie: ogrody, wrzosowiska, kolekcje roślin iglastych, zestawienia kolorystyczne, donice i pojemniki.


cyprysik groszkowy 'Filifera'