środa, 12 listopada 2014

Hippeastrum – dekoracja na Boże Narodzenie


Hippeastrum, czyli zwartnica w odmianie o dużych, czerwonych kwiatach w kształcie trąbek może stanowić doskonałą ozdobę na Święta Bożego Narodzenia. Bardzo efektownie wygląda zarówno w donicy,  jak i w różnych stroikach czy aranżacjach świątecznych. 

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl


Rośliny można kupić przed Świętami, warto wtedy jednak wybrać egzemplarz z zamkniętymi jeszcze pąkami kwiatowymi, aby w domu jak najdłużej cieszyć się pięknem ich kwiatów. Innym sposobem jest wypędzenie cebuli samemu. W tym celu cebulę należy umieścić w doniczce już na początku listopada, ponieważ po kilku dniach od posadzenia cebula wypuści zielony kiełek, potem liście i łodygę, a następnie po około miesiącu zakwitnie. Do pędzenia najlepiej wybrać cebulę, która wypuszcza już kiełek, ponieważ przed sadzeniem wymaga ona około 6 tygodni spoczynku, bez podlewania i z wychłodzeniem (najlepiej w lodówce).

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl
Sadzenie cebuli

Cebule hipeastrum są dosyć duże i osiągają od 5 do 12 cm średnicy, nie należy ich jednak sadzić w zbyt dużych, ponieważ wtedy gorzej rosną. Najlepsza donica to większa o kilka centymetrów od średnicy cebul. Na dnie donicy warto zrobić drenaż – 2-3 cm drobnego żwiru, drobnych kamyków albo keramzytu w celu odprowadzenia nadmiaru wody, a następnie wypełnić przepuszczalną i żyzną ziemią. Jeśli podłoże zakupione w sklepie ma zbyt dużo torfu i już się bryli, to najlepiej wymieszać je z piaskiem w proporcji 4:1. Roślinę sadzi się tak, aby 1/3 cebuli wystawała ponad ziemię. Doniczkę z posadzoną cebulą umieszczamy w miejscu jasnym, ponieważ niedobór światła spowoduje tzw. wybiegnięcie łodygi, a kwiaty będą mniejsze. Najlepsze są parapety okienne, nawet te z kaloryferami, ponieważ hipeastrum dla prawidłowego rozwoju potrzebuje dosyć wysokiej temperatury – 18-25oC i regularnego podlewania, aby nie dopuścić do wysuszenia ziemi wokół cebuli. Doniczka nie może także stać w wodzie, bo wtedy korzenie szybko gniją. Jeśli wyrastająca z cebuli łodyga jest zbyt wiotka, to usztywniamy ja patykiem, bambusikiem albo inną podpórką. 

fot: hipeastrum, oazazieleni.pl

Hipeastrum a amarylis

Hipeastrum jest często mylone z amarylisem. Nawet na opakowaniach cebul podaje się częściej nazwę amarylis, która też weszła do powszechnego słownictwa. W rzeczywistości są to dwie odrębne rośliny. Hipeastrum jest dużo częściej spotykane i ma zawsze cztery duże kwiaty oraz łodygę pustą w środku, natomiast amarylis ma nawet do 12 kwiatów i łodygę pełną w środku. Hipeastrum kwitnie zimą i wczesną wiosną z tego powodu jest spotykane w dekoracjach na Boże Narodzenie i Wielkanoc, a amarylis późnym latem.