PROJEKTY OGRODÓW

 

 

Poniżej przedstawiam kilka propozycji zagospodarowania ogrodu w formie projektu koncepcyjnego albo wizualizacji z krótkim opisem proponowanych roślin. W razie pytań, proszę o kontakt.

 

 

Projekt ogrodu przy szeregówce - wąska działka

Wąska działka często stwarza problemy przy jej zagospodarowaniu. Jest tam mało miejsca na poszczególne funkcje oraz na kolekcje ukochanych roślin. Trzeba uważać, żeby długiej działki jeszcze optycznie nie wydłużyć. Poniżej propozycja założenia ogrodu na wąskiej działce. 


Podłużny charakter działki został przełamany dwoma trawnikami na bazie koła, które dla podkreślenia ich geometrycznego kształtu obrzeżone zostały rzędem kostki granitowej. Wokół trawników, a także przy tarasie zaprojektowano niskie żywopłoty bukszpanowe. Będą one także podkreślały kształt trawników, a przede wszystkim kontrastowały z nieregularnymi rabatami z kwitnących krzewów i bylin. Kwitnące rabaty mają być utrzymane w tonacji fioletowo-różowo-niebieskiej z dodatkiem kwiatów białych. Na rabatach zakwitnie m. in. fioletowa szałwia omszona 'Blaukonigin', a po niej lawenda. Między niskimi bylinami znalazło się miejsce dla niezwykle efektownie kwitnących krzewów: budlei Dawida w odmianie o fioletowych kwiatach oraz hortensji bukietowej w odmianach o kwiatach białych i różowych. Krzewy te będą wspaniale kwitły przez całe lato, a budleja dodatkowo zwabi do naszego ogrodu motyle. Wzdłuż ogrodzenia działki zaprojektowane zostały żywopłoty z grabu pospolitego, który wiosną wypuszcza soczyście zielone liście oraz cisa pośredniego 'Hilii' - zimozielony krzew o ciemnych igłach. Na działce nie mogło oczywiście zabraknąć drzew, które pozwalają zachować proporcję między ogrodem a domem, urozmaicają ogród i zapewniają cień. Wybrane drzewa to gatunki i odmiany osiągające małe rozmiary: wielopniowa forma grujecznika japońskiego, wiśnia piłkowana 'Kanzan' - korona w kształcie odwróconego stożka, wiosną kwitnie na różowo oraz jesion wyniosły w odmianie 'Nana'  o małej, kulistej koronie.


Projekt ogrodu - przedogródek z trawnikiem

Przedogródek z dużym trawnikiem zlokalizowanym przed domem. Front domu znajduje się od strony południowo-zachodniej.Z prawej strony znajduje się podjazd dla samochodów połączony z chodnikiem prowadzącym do domu. Działka narożna wymaga wykonania osłony z zieleni z dwóch stron. Przy ogrodzeniu zaprojektowano drzewa liściaste i iglaste oraz wysokie krzewy. Dla szybkiego osłonięcia całego ogrodu od ulicy przy ogrodzeniu przewidziano również miejsce do posadzenia pnączy: szybko rosnącego winobluszczu pięciolistkowego oraz bluszczu, który rośnie wprawdzie znacznie wolniej, ale jest zimozielony i korzystnie będzie go posadzić za drzewami i krzewami liściastymi.
Rośliny zaprojektowano w dwóch grupach. Pierwsza tworzy ozdobną, wielogatunkową osłonę wzdłuż ogrodzenia, druga skupinę zlokalizowaną przy wejściu do domu. Drzewa i krzewy wzdłuż ogrodzenia wyściółkowano korą sosnową, natomiast nasadzenia przy domu - żwirem płukanym dla zwiększenia efektu dekoracyjnego.

Spis zaprojektowanych gatunków:
Drzewa liściaste:
- wiąz 'Columella' - wiąz o koronie kolumnowej
- klon jesionolistny 'Odessanum' 
- glediczja trójcierniowa 'Sunburst'

Drzewa i krzewy iglaste liściaste:
- świerk serbski
- cyprysik nutkajski 'Pendula'
- jałowiec pospolity 'Arnold'

Krzewy liściaste:
- pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'
- pęcherznica kalinolistna 'Dart's Gold'
- wierzba 'Hakuro-Nishiki'
- forsycja pośrednia 'Goldzauber'
- kalina koralowa
- dereń biały 'Sibirica'
- perukowiec podolski
- klon tatarski forma ginnala
- budleja Dawida 'Ile de France' 

Pnącza:
- bluszcz pospolity
- winobluszcz pięciolistkowy

Zamiast żywopłotu tujowego

Coraz więcej osób ma dość wszechobecnych żywotników (Thuja), które przez lata były sadzone niemal na każdej działce w celu zasłonięcia się od strony ulicy czy sąsiada. Na tujach jednak świat się nie kończy i warto zastanowić się nad urozmaiceniem wyglądu ogrodu.
Jednym z pomysłów na "odtujowanie" ogrodu jest posadzenie wielogatunkowej grupy złożonej z drzew i krzewów liściastych oraz iglastych. 
Rośliny można wyeksponować na podwyższonej rabacie umocnionej niskim murkiem z piaskowca. Poszczególne krzewy będą malowniczo przewisały z muru, a inne zasłonią siatkę ogrodzeniową i sąsiednią działkę.

W przedstawionej koncepcji kontrastem dla naturalistycznej grupy krzewów i drzew jest regularna kwatera obrzeżona niskim żywopłotem bukszpanowym, wewnątrz którego zaplanowano miejsce dla kwitnących bylin. Układ ten nawiązuje do ogrodów barokowych, w których królowały partery roślinne z bukszpanem w roli głównej.

Taras skąpany w południowym słońcu

Już jesienią warto zastanowić się nad przyszłym sezonem i urządzeniem kącika rekreacyjnego do błogiego odpoczynku na tarasie skąpanym w słońcu i zieleni. Teraz jest czas na przygotowanie projektu i wykonanie niezbędnych prac. 
Klimat południowej oazy wprowadzą krzewy i byliny kwitnące w odcieniach żółci i fioletu oraz krzewy zimozielone. Kwiaty lawendy i juki wyróżnią się na zielonym tle, a bajecznie kwitnąca budleja zwabi na nasz taras motyle. Kompozycję urozmaicą pięciorniki, które przez całe lato będą obsypane żółtymi kwiatkami. Charakterystyczne dla ogrodu z południa Europy są również drzewa i krzewy iglaste o pokroju kolumnowym. Tu zaprojektowane zostały cisy kolumnowe.

Nawierzchnie
Uroku kącikowi wypoczynkowemu doda niewątpliwie taras z cegły klinkierowej oraz żwir płukany rozłożony między roślinami.

Dodatki
Na tarasie można ustawić ceramiczne donice obsadzone kwiatami jednorocznymi w odcieniach żółci, fioletu i pomarańczu. Efektownie będą wyglądały gazanie, aksamitki,  nagietki, nasturcje oraz lantana. 
Krzewy:

- cis pośredni 'Hicksii'
- pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'

- budleja Dawida

- pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'

- berberys Thunberga 'Aurea'


Byliny:

- juka karolińska

- lawenda wąskolistna

- rozplenica japońska - trawa


Pnącza:

- hortensja pnąca

- powojnik alpejski

- bluszcz pospolity


Rośliny jednoroczne i dwuletnie:

- naparstnica purpurowa

- aksamitka rozpierzchła

 

Projekt ogrodu - przedogródek

Przedogródek jest najbardziej reprezentacyjną częścią ogrodu i działki. Musi być więc starannie zaprojektowany i nawiązywać do architektury.Wykaz roślin
Drzewa
1. Jesion wyniosły 'Nana'
2. Buk pospolity 'Purple Fountain'

Krzewy iglaste
3. Świerk serbski
4. Cyprysik nutkajski 'Pendula'
5. Cis pośredni 'Hicksii'
6. Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
Krzewy liściaste
7. Magnolia gwiaździsta 'Rosea'
8. Złotokap Waterera 'Vossii'
9. Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'
10. Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'
11. Trzmielina Fortune'a 'Emarald Gaiety'

Byliny
12. Miskant chiński 'Silberfeder'

 

Projekt ogrodu - wokół tarasu

Projekt ogrodu rekreacyjnego wokół tarasu zlokalizowanego od strony południowej, zachodniej albo południowo-wschodniej.

Spis roślin

Drzewa
1. Głóg pośredni 'Paul's Scarlet'

Krzewy iglaste
2. Cyprysik nutkajski 'Pendula'
3. Cis pośredni 'Hicksii'
4. Cis pośredni 'Wojtek'
5. Jałowiec skalny 'Blue Arrow'
6. Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'

Krzewy liściaste
7. Pięciornik krzewiasty 'Abbotswood'
8. Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'
9. Berberys Thunberga 'Aurea'
10. Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger'
11. Berberys Thunberga 'Golden Ring'
12. Dereń kanadyjski

Pnącza
13. Hortensja pnąca

Byliny
14. Funkia Fortune'a 'Aureomarginata'

Rabaty wokół tarasu zostały wysypane grysem granitowym szarym (8-16 mm). Szary grys pasuje kolorystycznie do jasnej elewacji i czarnego dachu.

W kompozycji dominują drzewa: głóg pośredni 'Paul's Scarlet', który w maju zakwitnie na różowo oraz cyprysik nutkajski w odmianie 'Pendula' o pokroju przewisającym. Przy granicy sąsiedniej działki posadzono wysokie krzewy, które częściowo ją zasłonią: pęcherznicę kalinolistną 'Diabolo' - o czerwonych liściach oraz cis pośredni w odmianie 'Hicksii'. Na tle wysokich krzewów wyeksponowane zostały niższe krzewy ozdobne z kwiatów: pięciorniki krzewiaste 'Abbotswood' (białe kwiaty) i 'Goldfinger' (żółte kwiaty) oraz ozdobne z liści: berberys Thunberga 'Aurea' (żółte liście) i cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' (żółte igły). Przy domu zaprojektowane zostały krzewy w odmianie kolumnowej: cis pośredni 'Wojtek' oraz jałowiec skalny 'Blue Arrow' - swoją wysokością zachowają one właściwą proporcję między domem a roślinami. Uzupełnieniem kompozycji są byliny: funkia Fortune'a 'Aureomarginata' o biało obrzeżonych liściach oraz hortensja pnąca posadzona przy kratce na elewacji obok tarasu. Pnącze to ze względu na duże białe kwiatostany jest niezwykle dekoracyjne latem w czasie kwitnienia.

21 komentarzy:

 1. Czy pod grys w tym przypadku położona jest agrowloknina?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. witam, nie jestem zwolennikiem włókniny w ogrodzie i w moich realizacjach ogrodowych raczej jej nie stosuję. Zapraszam do wpisu poświęconego włókninie http://oaza-zieleni.blogspot.com/2013/08/czy-stosowac-w-ogrodzie-woknine.html

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po projekty niebanalnych ogrodów zapraszam do mnie: https://www.oazazieleni.pl/

   Usuń
  2. W sprawie możliwości umieszczania reklam na moim blogu, zapraszam do kontaktu ze mną przed umieszczeniem reklamy. pozdrawiam

   Usuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Projekty niebanalnych ogrodów - zapraszam
   https://www.oazazieleni.pl/

   Usuń
  2. W sprawie możliwości umieszczania reklam na moim blogu, zapraszam do kontaktu ze mną przed umieszczeniem reklamy.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie możliwości umieszczania reklam na moim blogu, zapraszam do kontaktu ze mną przed umieszczeniem reklamy.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie możliwości umieszczania reklam na moim blogu, zapraszam do kontaktu ze mną przed umieszczeniem reklamy.

   Usuń
 6. Dobrze zaprojektowany ogród potrafi znacznie wpłynąć na to jak w nim odpoczywamy. Dlatego zdecydowałem stworzyć taki ogród o jakim zawsze marzyłem. Koszta były spore, ale udało mi się dostać na https://taktofinanse.pl/szybka-pozyczka-pozabankowa-przez-internet-na-raty świetną ofertę pożyczki ekspresowej i dzięki niej stworzyłem ogród jak z marzeń

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja sama będę projektować swój ogród, także na pewno wszelkie takie inspiracje mi się przydadzą. Tak, samo jak sprzęt ogrodniczy, typu https://www.stiga.pl . Bez takich artykułów ani rusz...

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wszyscy mają talent albo się na tym znają, to wtedy korzystają wiadomo z takich projektów. Ja jednak będę sama projektować, nawet sklep z roślinnością mam wybrany
  https://florexpol.eu/321-krzewy-ozdobne . Teraz tylko trzeba znaleźć czas by to wszystko zrobić i posadzić :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chciałam zlecić jakiejś firmie aranżację naszego ogrodu ale mój mąż stwierdził, że mam wystarczającą wyobraźnię i umiejetności abym mogła zrobić to sama. Może faktycznie, jednak do tego aby ogród miał dorodną roślinność potrzebne są jakieś odzywki. Podobno dobry jest Florahumus.

  OdpowiedzUsuń
 11. Projektem ogrodu akurat ja całkowicie sama się zajmowałam. Trochę czasu to zajęło, ale efekt jest naprawdę piękny. Potrzebne jest jeszcze jakieś oświetlenie ogrodowe , ale to spokojnie wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetny projekt, naprawdę bardzo ładnie to wszystko do siebie pasuje. Mimo wszystko, w takim ogrodzie również trzeba rozpocząć prace porządkowe, a nie uda się to, bez profesjonalnych narzędzi. Ja swoje zamówiłam u https://www.stiga.pl/, a wy gdzie zazwyczaj zamawiacie tego typu sprzęt?

  OdpowiedzUsuń
 13. W sumie ja również kocham uprawiać ogród, ale nie mam pewności, czy to, co robię, jest dobre. Stąd będę się musiała wiele nauczyć. Na szczęście takie portale jak Venus and Mars https://venus-and-mars.com/kopcowanie-warzyw-krok-po-kroku/ traktują o niektórych zadaniach, jak na przykład kopcowanie warzyw.

  OdpowiedzUsuń
 14. Przemień swoją przestrzeń na oazę spokoju z naszym profesjonalnym projektowaniem ogrodów. Daj naturze swobodę rozkwitnąć w zgodzie z Twoimi marzeniami. Zapraszamy do tworzenia piękna razem! https://cordataogrody.pl/

  OdpowiedzUsuń