WYDARZENIA

WILANÓW MIODEM PŁYNĄCY

kursy pszczelarskie

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

 

Perfekcyjnie zorganizowane, zdyscyplinowane, niezwykle pracowite, a do tego bardzo pożyteczne – pszczoły! Jak dbać o nie profesjonalnie? Jak założyć własną pasiekę? Jak zostać pszczelarzem? Nauczymy Was tego podczas kursu pszczelarskiego w pasiece Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie! A tych, którzy mają już podstawową wiedzę i praktykę pszczelarską, zapraszamy na kurs dla średnio zaawansowanych. Zaczynamy już 18 marca!

KURS PODSTAWOWY

Na kurs podstawowy składa się 9 praktycznych spotkań, które odbywać się będą od marca do września 2018 r. Można wziąć udział zarówno w całym kursie, jak i w wybranych spotkaniach. Poszczególne warsztaty zostały zaplanowane jako odrębne całości, tak aby udział w każdych uczył przyszłych pszczelarzy nowych umiejętności. Zajęcia będą się odbywać w salach warsztatowych oraz w pasiece Ule Króla zlokalizowanej w ogrodzie. Prowadzącym kurs jest Kamil Baj, nadworny pszczelarz z zaprzyjaźnionego Pszczelarium, który pasieki zakłada również na dachach warszawskich biurowców.

Harmonogram

·      18 marca | Życie pszczół i praca pszczelarza
·      15 kwietnia | Co się dzieje w ulu wiosną?
·      29 kwietnia | Wszystko o matce, czyli królowej
·      27 maja | Pszczele produkty
·      17 czerwca | Jak rozmnażać rój?
·      15 lipca | Jak zorganizować miodobranie?
·      12 sierpnia | Jak leczyć chore pszczoły?
·      2 września | Jak przygotować ul do zimy?
·      30 września | ABC własnej pasieki  

TERMIN: 18 marca – 30 września 2018 r., godz. 15.00
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | pasieka Ule Króla + sale warsztatowe


KURS ŚREDNIOZAAWANSOWANY

Na kurs średniozaawansowany składa się 9 praktycznych spotkań, które odbywać się będą od marca do listopada 2018 r. Można wziąć udział zarówno w całym kursie, jak i w wybranych spotkaniach. Zajęcia będą się odbywać w pasiece Ule Króla zlokalizowanej w ogrodzie. Prowadzącym kurs jest Kamil Baj, nadworny pszczelarz z zaprzyjaźnionego Pszczelarium.

Zajęcia praktyczne będą przeplatane teorią na wybrane zagadnienia wykraczające poza poziom podstawowy, m.in.: higiena, badanie pszczół i wspomaganie wiosennego rozwoju, wyrównywanie siły rodzin w pasiece, naturalne metody zwalczania warrozy, gospodarka rotacyjna, podkładanie matek, uliki weselne, wykorzystanie pożytków jesiennych.


TERMINY: 18 marca, 8 kwietnia, 20 maja, 10 czerwca, 8 lipca, 12 sierpnia, 9 września, 14 października, 4 listopada 2018 r., godz. 13.00
MIEJSCE: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie | pasieka Ule Króla

KOSZT:
·        400 zł za cały kurs (przy opłacie za kurs z góry – jedne zajęcia gratis)
·        50 zł za pojedyncze zajęcia

BILETY:
·        stacjonarnie: w kasie muzeum
·        online: www.bilety.wilanow-palac.pl


KONTAKT:

Piotr Zwierzchowski
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
tel. 785 504 805
e-mail: pzwierzchowski[at]muzeum-wilanow.plKRÓLEWSKI OGRÓD ŚWIATŁA
wystawa plenerowa
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
28 października 2017 r. do 25 lutego 2018 r.


Królewski Ogród Światła w Wilanowie powraca w zupełnie nowej odsłonie! Goście odwiedzający wilanowski park po zmroku wkroczą w przestrzeń, w której poczują się jak na królewskim dworze. Rozświetlone pergole, misternie zdobione pawilony, fontanny, róże i drzewka pomarańczowe – wszystko wykreowane za pomocą światła! Ulubiona zimowa wystawa warszawiaków będzie czynna od 28 października 2017 r. do 25 lutego 2018 r.Nowa koncepcja świetlnej oprawy ogrodu wilanowskiego przygotowana przez firmę Multidekor jest elegancka, wyrafinowana i wprost nawiązuje do piękna architektury oraz historii pałacu. Każdy element i detal ekspozycji odwołuje się do źródeł ikonograficznych, herbu Jana III Sobieskiego oraz symboliki pałacu. Na dziedzińcu gości przywita strzeżona przez orły rozświetlona pergola. W ogrodzie północnym zwiedzający wejdą w aleję obsadzoną pnączami oraz zobaczą XVII-wieczną altanę. Stamtąd przejdą do rozświetlonego kandelabrami tarasu górnego, gdzie zobaczą świetlne herby Jana III Sobieskiego oraz misternie zdobione pawilony. Po środku tej części ogrodu światłem rozkwitną też drzewka pomarańczowe – podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii. Dla gości przygotowano również pięknie zdobioną świetlistą ramę, aby mogli w niej zrobić sobie zdjęcie na tle pałacu. Tak jak w latach ubiegłych w weekendy nie zabraknie także mappingów, czyli trójwymiarowych pokazów wyświetlanych na fasadzie pałacu, łączących światło, obraz i dźwięk, pod wpływem których poszczególne elementy dekoracji ożywają.

DATY I GODZINY OTWARCIA:
28 października 2017 – 25 lutego 2018 (poza 1 listopada, 24 i 31 grudnia), godz. 16.00–21.00
w weekend 28–29 października ekspozycja czynna w godz. 17.00–21.00

DATY I GODZINY MAPPINGÓW:
wszystkie soboty i niedziele (poza 24, 25, 31 grudnia), godz. 18.30, 19.30, 20.30 (od listopada również 17.30)


BILETY:
·        poniedziałek – piątek: 10 zł – bilet zwykły, 5 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny
·        sobota – niedziela: 20 zł – bilet zwykły, 10 zł – bilet ulgowy, dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny


KONTAKT:
Magdalena Mastykarz
e-mail: mmastykarz[at]muzeum-wilanow.pl
tel.: 882 341 106

FACEBOOK: https://www.facebook.com/krolewskiogrodswiatla/

WWW: http://wilanow-palac.pl/edukacja/krolewski_ogrod_swiatla


                                                             ***

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku zaprasza w niedzielę 2 lipca 2017 r. na największą imprezę ogrodniczą na Dolnym Śląsku! Wydarzenie „Minieuroland sadzi jak Czuksanow radzi” jest skierowane do osób zafascynowanych roślinami, ogrodami i przyrodą. Wypełnią je liczne atrakcje inspirowane naturą, które będą uczyć, bawić i zachwycać swoją różnorodnością. To już kolejna w tym roku impreza ogrodnicza na tak szeroką skalę, zaraz po otwarciu II Festiwalu Kwiatów, który w jeden weekend odwiedziło kilkanaście tysięcy osób.Gościem specjalnym jest Pan Witold Czuksanow - autor książek o tematyce ogrodniczej, organizator ogólnopolskiej imprezy "Polska w kwiatach" i współtwórca programu „Rok w Ogrodzie” emitowanego w TVP1. Uczestnicy będą mogli zasięgnąć jego porad, porozmawiać o roślinach i ogrodach oraz pochwalić ogrodniczymi sukcesami. Na powierzchni 20 000 m2 goście parku mogą podziwiać wyjątkowej urody ogród, w którym zasadzono ponad 1000 drzew i krzewów oraz 50 000 najpiękniejszych kwiatów jednorocznych. W ramach imprezy „Minieuroland sadzi jak Czuksanow radzi” odbędą się warsztaty ogrodnicze, prezentacje, konkursy z nagrodami oraz zakątki z poradami.


Zapraszamy po ogrodowe inspiracje do Minieurolandu – baśniowej krainy zapachów, kolorów i miniatur.FESTIWAL KWIATÓW W PARKU MINIATUR MINIEUROLAND w KŁODZKUW Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku trwają ostatnie przygotowania do II edycji Festiwalu Kwiatów. Tegoroczna impreza kwiatowa dostarczy uczestnikom jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń i oryginalnych inspiracji. W weekend 24-25 czerwca 2017 r. odbędzie się przepełniona bogactwem barw, wrażeń i emocji impreza florystyczno-ogrodnicza otwierająca to niezwykłe wydarzenie.  

Na Gości Minieurolandu czekają fantazyjne i wielobarwne kompozycje, utworzone z ponad 50 000 najpiękniejszych kwiatów jednorocznych. Program imprezy wypełnią liczne atrakcje inspirowane naturą oraz prezentacje i wystawy tematyczne skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Uczestnicy będą mogli przeżyć niezapomnianą przygodę na łonie natury. Pośród zapachu niezliczonych kwiatów, spacerując parkowymi alejkami doznają wielu niezapomnianych wrażeń i przeżyć estetycznych. Nie zabraknie ciekawych konkursów z nagrodami, porad ekspertów, interesujących pokazów oraz oryginalnych pomysłów na aranżację własnych ogrodów.


Festiwal Kwiatów w Minieurolandzie to prawdziwa eksplozja kwiatów i kolorów oraz niezwykła dawka wspaniałej rozrywki dla całych rodzin.Tego nie można przegapić!

***

KONFERENCJA PRASOWA
współpraca Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Primavega


Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie nawiązało współpracę z Grupą Producentów Warzyw Primavega, która dostarcza produkty na staropolskie warsztaty kulinarne.  Zapraszamy na konferencję prasową, podczas której opowiemy o tym wyjątkowym współdziałaniu.Podczas konferencji opowiemy o współpracy muzeum historycznego z firmą z branży gastronomicznej stosującą najnowsze technologie. Na przykładzie tego współdziałania zaprezentujemy, jak wyjątkowe i wartościowe może być połączenie historii ze współczesnością. Przybliżymy temat rekonstrukcji kulinarnej, o której opowie wilanowski mistrz kuchni Maciej Nowicki.  Opowiemy o adaptacji do współczesnych warunków przepisów z najstarszych polskich książek kucharskich z XVII wieku i o zapomnianych warzywach oraz owocach.

Ciekawym punktem będzie prezentacja nowatorskiego projektu muzealnego Smaki Wisły, w którym biorą udział szefowie kuchni i blogerzy kulinarni. W trakcie comiesięcznych spotkań wspólnie gotują, odkrywając zaskakujące smaki kuchni staropolskiej. Wspólnie dbają też o ogród, z którego czerpią produkty do warsztatów kulinarnych. W czasie konferencji wybierzemy się do ogrodu blogerskiego, do którego sadzonki zostały dostarczone przez partnera projektu – firmę Primavega.
MIEJSCE: Villa Intrata, ul. Stanisława Kostki Potockiego 23
TERMIN: 21 czerwca 2017 r., godz. 9.00KONTAKT:
Paulina Szulist-Płuciniczak

e-mail: pszulist@muzeum-wilanow.pl  
tel.: 22 544 27 87


***

PROJEKT TOPINAMBUR - MUZEUM W WILANOWIE

Zostań miejskim ogrodnikiem!

Wilanowski ogród warzywny będzie ogrodem społecznym! Możesz uczestniczyć w jego tworzeniu i rozwijać swoją pasję ogrodniczą w naprawdę niezwykłym miejscu. W ramach Projektu Topinambur zapraszamy również na warsztaty ogrodnicze, kulinarne oraz kosmetyczne!

Projekt skierowany jest do wszystkich, którzy lubią pracę w ogrodzie, ale nie mają własnej działki. Razem będziemy sadzić warzywa, zioła i kwiaty, wspólnie będziemy o nie dbać, wespół w zespół zbierzemy plony naszej pracy i twórczo przekształcimy je w wyborne potrawy, naturalne perfumy i kosmetyki.HARMONOGRAM WARSZTATÓW
2016
13 sierpnia, godz. 11.00–13.00: Prywatny ogród
20 sierpnia, godz. 11.00–13.00: Ogrodowe perfumy
27 sierpnia, godz. 14.00–16.30: Łąka na talerzu – dzikie rośliny jadalne
4 września, godz. 15.00–17.00: Pszczoła z wąsem
17 września, godz. 11.00–13.00: Ogrodowe spa
24 września, godz. 11.00–13.00: Naturalne metody ochrony roślin
1 października, godz. 11.00–13.00: Mieszkańcy wilanowskich ogrodów
TERMINY PRAC W OGRODZIE

14 sierpnia – 28 września
środy, godz. 14.00–17.00
niedziele, godz. 12.00–15.00

MIEJSCA: ogrody wilanowskie, ogród pożytkowy, Villa Intrata, Wozownia
tel. 22 54 42 850
KOSZT: warsztaty: 20 zł – bilet zwykły, 15 zł – bilet ulgowy / praca w ogrodzie – wstęp wolnyWIĘCEJ INFORMACJI:KONTAKT:
Piotr Zwierzchowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz