niedziela, 21 lutego 2016

Jak przyciąć kulistą robinię?

robinia przed cięciem, fot.oazazieleni.pl
Cięcie koron robinii kulistych, czyli robinii białych w odmianie 'Umbraculifera' jest wskazane dla ich odmłodzenia w przypadku zdeformowanego pokroju, dużej liczby martwych gałęzi w koronie. Nie powinniśmy jednak wykonywać tego częściej niż co 3-5 lat, ponieważ rośliny muszą zdążyć odtworzyć koronę. Znam niestety miejsca, gdzie robinie są cięte co roku i to bardzo krótko, prawie przy pniu. Prowadzi to do powstawania licznych ran i zamierania części korony, a w efekcie do deformacji kulistego kształtu, który jest przecież cechą charakterystyczną i bardzo pożądaną. Robinie powinniśmy przyciąć przed rozpoczęciem wegetacji, a ponieważ ruszają one dosyć późno, to mamy na to cały marzec. Cięcie wykonujemy formując kulę i pozostawiając pędy długości około 30-50 cm. Przy cięciu wycinamy także martwe gałęzie z korony.

 
robinia po cięciu, fot. oazazieleni.pl


Robinia biała w odmianie 'Umbraculifera' - jest niewielkim drzewem o regularnej, kulistej koronie dorastającej do średnicy około 4 m. Korona zaszczepiona jest przeważnie na wysokości 1,8-2,4 m. Drzewo to ma małe wymagania, jednak musi rosnąć w miejscu słonecznym. Jest odporna na zanieczyszczenia i suszę, nie możemy jednak zapomnieć zupełnie o jej podlewaniu. Na pewno przez kilka pierwszych lat wymaga regularnego podlewania, szczególnie w upały i czasie deficytu opadów. Czasem atakowana jest przez mszyce, zdarzają się także deformacje i skarlenia liści na pędach powodowane przeważnie przez wirusy - musimy wycinać te części korony, aby ograniczyć rozprzestrzenianie.

 
robinia biała 'Umbraculifera', fot. oazazieleni.pl


Więcej drzew o małych koronach znajdziecie poniżej: 

5 komentarzy:

 1. Ech, ja to się tego nie nauczę nigdy chyba. Mogę mieć takie https://www.stiga.pl/ sprzęty, ale jeśli nie będę znała techniki, nic nie zrobię. Moja teściowa umie bardzo dobrze przyciąć rośliny. Chyba zapytam ją o poradę, nie mam wyjścia. Super praca!

  OdpowiedzUsuń
 2. Efekt super! Przyznaję, że sama pewnie nie dałabym rady taki uzyskać, ale nie mam też takiego drzewa u siebie. Chociaż teraz mnie zaciekawiło bo pięknie te liście wyglądają. Zastanawia mnie jeszcze do wsadzenia taka bylina https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1857-rudbekia-blyskotliwa.html lubię stawiać na rośliny wieloletnie w swoim ogrodzie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam serdecznie,

  Mam pytanie dotyczące Robinii umbraculifera. Egzemplarz, który zakupiłem parę dni temu przez internet dostarczono z nadłamanym u szyty pniem. Musiałem uciąć sekatorem pień u szczytu pozbawiając drzewo odrostów z liśćmi. Czy w takim stanie na szansę się odrodzić?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo podobają mi się zadbane drzewa. Warto przycinać konary, aby roślina prezentowała się jak najlepiej.
  https://polskielajki.pl/blog/konto-profesjonalne-na-instagramie/

  OdpowiedzUsuń