niedziela, 26 sierpnia 2012

Wrzosy - czas na barwy jesieni

Wrzosowisko
Rozkwitające kwiatostany wrzosów uświadamiają nam, że zbliża się koniec lata. Wprawdzie kwitną jeszcze pięciorniki, budleje, hortensje, róże i inne letnie krzewy, ale muszą już one oddawać palmę pierwszeństwa wrzosowiskom. W sierpniu bowiem rozpoczyna się okres kwitnienia wrzosów (Calluna vulgaris), które ozdobią ogród jaskrawymi barwami kwiatów i liści, a właściwie pielęgnowane zachowają zasuszone kwiatostany do zimy.

Wrzosy to zimozielone, niskie krzewinki, które pięknie wyglądają zarówno w wielkich grupach, jak i pojedynczo w zestawieniach kolorystycznych. Do wyboru są liczne odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonawych i oczywiście różnych odcieniach fioletu oraz o zielonych, żółtych albo szarych liściach.

PRZEZNACZENIE
- rabaty wrzosowe - wrzosowiska;
- rośliny soliterowe - pojedyncze egzemplarze;
- donice skrzynki na balkonach, tarasach i przed domem.





STANOWISKO
Wrzosy wymagają stanowiska słonecznego, w cieniu krzewy nie są zwarte, ogołacają się od dołu, pędy nadmiernie rosną (są wybiegnięte), a rośliny słabo kwitną.





GLEBA
Wrzosy wymagają kwaśnej (pH 3,5-4,5) i przepuszczalnej gleby gleby - wówczas są zdrowe, dobrze znoszą zimy i obficie kwitną. Najlepiej lekką, piaszczystą glebę zmieszać z kwaśnym torfem w stosunku 1:1 i wymieszać przekopując teren na głębokość 20 cm. Niższe warstwy gleby również muszą być przepuszczalne. Na ciężkich gliniastych glebach, które są mało przepuszczalne dla wody wrzosy będą gniły i chorowały. Podobnie marnie będą wyglądały na glebach o dużej zawartości wapnia. Warto zatem przez sadzeniem roślin zadbać o wykonanie drenażu, np. z warstwy żwiru albo umieszczając perforowane rury odbierające i odprowadzające nadmiar wody.



NAWOŻENIE
Wrzosy nie mają dużych potrzeb nawozowych, wymagają jedynie aplikacji nawozów zakwaszających podłoże, np: siarczan amonu w dawce 30 g/m2 w kwietniu i czerwcu albo inne specjalistyczne nawozy do roślin wrzosowatych.




CIĘCIE
Wrzosy należy przyciąć wiosną (marzec/początek kwietnia), zanim rozpoczną nowy przyrost, usuwając przekwitnięte kwiatostany i formując z nich półkulę. Regularnie cięte krzewinki zachowają zwarty pokrój i będą jesienią obficie kwitły.

KOMPOZYCJA
Dla wykorzystania korzystnego mikroklimatu wrzosy dobrze sadzić obok innych roślin wrzosowatych: różaneczników, azalii oraz roślin znoszących zakwaszoną glebę: brzóz, sosen, jałowców czy hortensji. 

Wrzosy w sąsiedztwie różaneczników, sosen, hortensji i pięciorników
ROZSTAWA SADZENIA W GRUNCIE
W dużych grupach wrzosy sadzi się w odległości co 25-30 cm. Korzystnie wyglądają duże grupy wykonane z jednej odmiany. Przy projektowaniu małego wrzosowiska powinno się sadzić minimum 3-5 roślin z jednej odmiany, natomiast przy większych założeniach minimum 7-10 sztuk. Ze względu na kontrastowe wybarwienie kwiatów i liści poszczególnych odmian, nie polecam zestawiania ze sobą wielu odmian po jednej czy dwie sztuki. Wprowadzi to bowiem niepotrzebny chaos, a wrzosowisko nie będzie wyglądało naturalnie.

WRZOSY W DONICACH
Na odważniejsze zestawienia barwne można pozwolić sobie przy obsadzaniu donic, skrzynek albo gazonów przy domu. Tam nawet fioletowo kwitnący wrzos będzie dobrze wyglądał przy biało kwitnącym o żółtych liściach. Wrzosy posadzone w donicach należy regularnie podlewać, zwłasza te postawione na balkonach czy w miejscach zadaszonych, żeby nie zaschły, ponieważ wtedy szybko zgubią igły i kwiaty. Trzeba pamiętać, żeby donica miała otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, a podłoże było przepuszczalne, w przeciwnym wypadku krzewy zaczną gnić.