niedziela, 26 sierpnia 2012

Wrzosy - czas na barwy jesieni

Wrzosowisko
Rozkwitające kwiatostany wrzosów uświadamiają nam, że zbliża się koniec lata. Wprawdzie kwitną jeszcze pięciorniki, budleje, hortensje, róże i inne letnie krzewy, ale muszą już one oddawać palmę pierwszeństwa wrzosowiskom. W sierpniu bowiem rozpoczyna się okres kwitnienia wrzosów (Calluna vulgaris), które ozdobią ogród jaskrawymi barwami kwiatów i liści, a właściwie pielęgnowane zachowają zasuszone kwiatostany do zimy.

Wrzosy to zimozielone, niskie krzewinki, które pięknie wyglądają zarówno w wielkich grupach, jak i pojedynczo w zestawieniach kolorystycznych. Do wyboru są liczne odmiany o kwiatach białych, różowych, czerwonawych i oczywiście różnych odcieniach fioletu oraz o zielonych, żółtych albo szarych liściach.

PRZEZNACZENIE
- rabaty wrzosowe - wrzosowiska;
- rośliny soliterowe - pojedyncze egzemplarze;
- donice skrzynki na balkonach, tarasach i przed domem.





STANOWISKO
Wrzosy wymagają stanowiska słonecznego, w cieniu krzewy nie są zwarte, ogołacają się od dołu, pędy nadmiernie rosną (są wybiegnięte), a rośliny słabo kwitną.





GLEBA
Wrzosy wymagają kwaśnej (pH 3,5-4,5) i przepuszczalnej gleby gleby - wówczas są zdrowe, dobrze znoszą zimy i obficie kwitną. Najlepiej lekką, piaszczystą glebę zmieszać z kwaśnym torfem w stosunku 1:1 i wymieszać przekopując teren na głębokość 20 cm. Niższe warstwy gleby również muszą być przepuszczalne. Na ciężkich gliniastych glebach, które są mało przepuszczalne dla wody wrzosy będą gniły i chorowały. Podobnie marnie będą wyglądały na glebach o dużej zawartości wapnia. Warto zatem przez sadzeniem roślin zadbać o wykonanie drenażu, np. z warstwy żwiru albo umieszczając perforowane rury odbierające i odprowadzające nadmiar wody.



NAWOŻENIE
Wrzosy nie mają dużych potrzeb nawozowych, wymagają jedynie aplikacji nawozów zakwaszających podłoże, np: siarczan amonu w dawce 30 g/m2 w kwietniu i czerwcu albo inne specjalistyczne nawozy do roślin wrzosowatych.




CIĘCIE
Wrzosy należy przyciąć wiosną (marzec/początek kwietnia), zanim rozpoczną nowy przyrost, usuwając przekwitnięte kwiatostany i formując z nich półkulę. Regularnie cięte krzewinki zachowają zwarty pokrój i będą jesienią obficie kwitły.

KOMPOZYCJA
Dla wykorzystania korzystnego mikroklimatu wrzosy dobrze sadzić obok innych roślin wrzosowatych: różaneczników, azalii oraz roślin znoszących zakwaszoną glebę: brzóz, sosen, jałowców czy hortensji. 

Wrzosy w sąsiedztwie różaneczników, sosen, hortensji i pięciorników
ROZSTAWA SADZENIA W GRUNCIE
W dużych grupach wrzosy sadzi się w odległości co 25-30 cm. Korzystnie wyglądają duże grupy wykonane z jednej odmiany. Przy projektowaniu małego wrzosowiska powinno się sadzić minimum 3-5 roślin z jednej odmiany, natomiast przy większych założeniach minimum 7-10 sztuk. Ze względu na kontrastowe wybarwienie kwiatów i liści poszczególnych odmian, nie polecam zestawiania ze sobą wielu odmian po jednej czy dwie sztuki. Wprowadzi to bowiem niepotrzebny chaos, a wrzosowisko nie będzie wyglądało naturalnie.

WRZOSY W DONICACH
Na odważniejsze zestawienia barwne można pozwolić sobie przy obsadzaniu donic, skrzynek albo gazonów przy domu. Tam nawet fioletowo kwitnący wrzos będzie dobrze wyglądał przy biało kwitnącym o żółtych liściach. Wrzosy posadzone w donicach należy regularnie podlewać, zwłasza te postawione na balkonach czy w miejscach zadaszonych, żeby nie zaschły, ponieważ wtedy szybko zgubią igły i kwiaty. Trzeba pamiętać, żeby donica miała otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, a podłoże było przepuszczalne, w przeciwnym wypadku krzewy zaczną gnić.

środa, 15 sierpnia 2012

Jesienne nawożenie trawnika

Koniec sierpnia i początek września to właściwy czas na wykonanie jesiennego nawożenia trawnika, w celu przygotowania darni do zimy. Wykorzystanie nawozu o zwiększonej zawartości potasu i fosforu pobudzi trawnik do krzewienia, wzmocni go i nada mu zieloną barwę. Silniejsze rośliny będą bardziej odporne na ujemne temperatury oraz choroby grzybowe, które często pojawiają się pod śniegiem. 

Nawozy jesienne:

Agrecol Jesienny – Hortifoska

źródło: agrecol.pl
Dawka nawozu:
- 20 g/m2

Zawartość K i P:
- fosfor (P2O5) - 8%
- potas (K2O) - 30%


Dostępne opakowania:
- worek: 1, 3, 25 kg

- 1 kg wystarcza na 50 m2 trawnika






Florovit Jesienny
źródło: florovit.pl

Dawka nawozu:
- 30-40 g/m2
Dostępne opakowania:
- worek: 1,  3 , 10, 25 kg, wiadro: 8 kg







 

Nawóz należy aplikować na wcześniej skoszoną trawę, a następnie trawnik obficie podlać.
Od sierpnia nie wolno już nawozić trawników nawozami wieloskładnikowymi, gdyż zawarty w nich azot pobudza rośliny do wzrostu i trawnik byłby bardziej wrażliwy na uszkodzenia mrozowe.

niedziela, 12 sierpnia 2012

Hortensja bukietowa - efektowny krzew lata

Hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) obok budlei Dawida oraz pięciorników krzewiastych można zaliczyć do najdłużej i najefektowniej kwitnących krzewów lata. 

Rośliny te mają oryginalne kwiatostany, które pojawiają się od lipca do września, a u niektórych odmian nawet do października. W kwiatostanach można wyróżnić drobne kwiaty płodne oraz większe - płone, to one tworzą najbardziej dekoracyjną część złożoną z dużych płatków. Płatki w miarę przekwitania zmieniają barwę, przeważnie różowieją, czerwienieją i zasychają - nadają się na suche bukiety.

Jest to jednocześnie gatunek hortensji najbardziej odporny na mrozy. Kwitnie na pędach jednorocznych, więc nawet po przemarznięciu nie straci zawiązanych w poprzednim sezonie pąków, jak hortensje ogrodowe. W zależności od odmiany krzewy mają różną barwę kwiatów, wielkość i kształt kwiatostanów oraz wysokość.


hortensja bukietowa 'Grandiflora'




'Grandiflora' - kwiaty białe, zebrane w długie kwiatostany długości 20-30 cm, kwiaty płone w miarę przekwitania przebarwiają się na różowo-czerwony kolor, krzew dorasta do wysokości 2,5-3 m, przy corocznym przycinaniu dużo niższy.


hortensja bukietowa 'Grandiflora'












Hortensja bukietowa 'Limelight' - rozkwitający kwiatostan


'Limelight' - szerokie, stożkowate kwiatostany, kwiaty kremowe (zielonkawo-kremowe) w miarę przekwitania bieleją, a później delikatnie czerwienieją i zasychają, krzew do 2,5-3 m wysokości, przy corocznym przycinaniu dużo niższy.















Hortensja bukietowa Kyushiu
'Kyushiu' - kwiatostany białe, wąskie, ażurowe, kwiaty płone pojedyncze na krótkich łodyżkach, odstają od kwiatostanów - oryginalne, nieregularne kwiatostany, krzew dorasta do wysokości 2-2,5 m, przy corocznym przycinaniu dużo niższy.




















Hortensja bukietowa 'Pinky Whinky'
'Pinky Whinky' - kwiatostany początkowo białe, szerokie, kwiaty płone przebarwiają się kolor intensywnie różowy, odmiana niższa od innych, krzew dorasta do wysokości 1-2 m.


















Hortensja bukietowa 'Pink Diamond'



'Pink Diamond' - kwiaty początkowo białe, kwiaty płone w miarę przekwitania przebarwiają się na różowo-czerwony kolor, krzew dorasta do wysokości 3-3,5 m, przy corocznym przycinaniu dużo niższy.
















Hortensja bukietowa
Liście
Jajowate, zaostrzone, ciemnozielone.
Kwitnienie
Bardzo długie kwitnienie: od lipca do września. Kwitnie na pędach jednorocznych. Kwiaty zebrane w wiechowate, stożkowe kwiatostany złożone z drobnych kwiatów płodnych i większych, bardziej dekoracyjnych - płonych. W zależności od odmiany kwiaty białe, kremowe, różowe.

Zastosowanie
Roślina do sadzenia jako efektowny soliter oraz w grupach i  na rabaty.
Stanowisko
Stanowisko słoneczne-półcieniste, gleby żyzne i przepuszczalne.

Uprawa
W celu obfitego kwitnienia nawozić wiosną nawozem wieloskładnikowym. Dobre efekty daje nawożenie organiczne: obornik granulowany.

Cięcie
W celu zachowania obfitego kwitnienia i regularnego pokroju należy przycinać wiosną (koniec marca/początek kwietnia): młode krzewy na wysokość 20-30 cm, starsze krzewy na 40-50 cm.

czwartek, 2 sierpnia 2012

Kompozycja w donicy na tarasie - lato

Przy aranżacji roślin w donicy należy zachować proporcję między wielkością, kształtem donicy a roślinami. W kompozycji musi znajdować się element dominujący (najbardziej efektowna, najładniej kwitnąca bylina albo roślina jednoroczna), a także rośliny stanowiące tło albo efektownie przewisające z donicy. Z roślin warto zastosować byliny i rośliny jednoroczne, które można tak wymieniać, aby przez cały sezon któraś efektownie kwitła.

kompozycja letnia


Gatunki:

- cynia (Zinnia) - odmiana o kwiatach pomarańczowych

- aster nowobelgijski 'Island Samoa'
(Symphyotrichum novi-belgii) - odmiana o kwiatach niebieskich 

 - miskant chiński 'Zebrinus' (Miscanthus sinensis)- wysoka trawa (tło)

- turzyca oszimska 'Evergold' (Carex oshimensis)
trawa przewisjąca z donicy






kompozycja letnia w donicy


Gatunki:

- słonecznik (Helianthus) - odmina karłowa

- ostróżka ogrodowa (Deplhinium x cultorum)
odmiana o kwiatach niebieskich

- celozja srebrzysta (Celosia argentea) - odmiana o kwiatach pomarańczowych