środa, 8 stycznia 2014

Hoja - co zrobić, żeby kwitła

Hoja piękna, fot: oazazieleni.pl
W naturze występuje około 200 gatunków hoi, rosną one w Azji i Australii. U uprawie najczęściej można spotkać hoję różową (Hoya carnosa) oraz hoję piękną (Hoya bella) oraz liczne odmiany tych gatunków różniące się przede wszystkim barwą kwiatów. Hoja jest pnączem o ciemnozielonych, błyszczących, skórzastych liściach i baldachokształtnych kwiatostanach z intensywnie pachnącymi kwiatami.






Najważniejsze zasady uprawy:

Ziemia
Przepuszczalna ziemia, najlepiej lekko gliniasta. Nie sadźmy hoi w ziemię, a właściwie podłoże kupione w supermarkecie, ponieważ zawiera ono zbyt dużo torfu. Ziemię urodzajną należy pomieszać z piaskiem albo drobnym keramzytem w stosunku 2:1.

Nasłonecznienie
Jasne miejsce uprawy, ale nie w bezpośrednim słońcu, hoja piękna znosi lekki półcień. Roślina nie lubi przestawiania, może ono zahamować kwitnienie.

Podlewanie
Podlewanie – hoja nie znosi zalewania podłoża. Zimą podlewać co około 2 tygodnie, latem raz, dwa razy w tygodniu w zależności od wilgotności podłoża. Można również hoję zraszać.

Nawożenie
Nawożenie – w okresie wzrostu i kwitnienia, czyli od kwietnia do września nawozem wieloskładnikowym co 2 tygodnie. Nawóz powinien zawierać dużą ilość fosforu i potasu, na pobudzenie kwitnienia.

Przesadzanie
Przesadzanie – młode rośliny najlepiej przesadzać co roku zimą albo wczesną wiosną, czyli od stycznia do marca, kiedy roślina jest w spoczynku. Starsze rośliny można jedynie raz na kilka lat, ponieważ przesadzanie zahamuje kwitnienie. Dobrą praktyką jest zebranie kilku cm ziemi z góry doniczki i zastąpienie urodzajną.

Kwitnienie
Po przekwitnięciu nie należy usuwać szypułek kwiatowych, ponieważ późnie wyrastają z nich nowe kwiatostany.

Rozmnażanie
Rozmnażanie poprzez pobieranie sadzonek wierzchołkowych (pęd z 3 parami liści) w terminie od maja do lipca, kiedy roślina jest w fazie intensywnego wzrostu. Sadzonki należy wsadzić do przepuszczalnej ziemi i zapewnić stałą wilgotność, np. przez założenie plastikowej torebki z otworkami na doniczkę, ale nie zalewać. Można także rozmnażać przez odkłady, czyli przygiąć pęd do ziemi, a gdy wypuści korzenie przesadzić do innej doniczki.

Szkodniki
Hoję często atakują przędziorki, jednak zazwyczaj w niedostatecznej wilgotności podłoża, należy wówczas roślinę spryskać środkiem owadobójczym i częściej zraszać. Rośliny mogą również zostać zaatakowane przez wełnowce, wówczas szybko należy użyć środka owadobójczego, ponieważ pozostawione samym sobie szybko się rozprzestrzenią i mogą doprowadzić do zamierania.