wtorek, 27 marca 2012

Szybki i tani żywopłot z modrzewia

Kiedy trzeba szybko coś zasłonić, oddzielić oprócz ściany z pnączy, o której już pisaliśmy niezawodny jest żywopłot modrzewiowy (modrzew europejski – Larix decidua). Sadzonki są niedrogie, łatwo dostępne (szkółki, nadleśnictwa), a rośliny rosną bardzo szybko.  Kilkuletnie drzewko ma roczne przyrosty dochodzące nawet do 1 m wysokości. Sadzonki najlepiej rozmieścić co 70-80 cm w rzędzie, jednocześnie zachować odległość od granicy działki, płotu około 80 cm, żeby mogły się swobodnie rozrastać. Żywopłot wymaga cięcia w celu zagęszczenia. Najlepiej zrobić to w kwietniu i lipcu. W zależności od wysokości roślin i stopnia zagęszczenia ciąć 10-30 cm nad poprzednim cięciem. 
Fot. 1: modrzew europejski (Larix decidua)
Modrzew europejski jest drzewem iglastym, które gubi igły na zimę. Są plusy i minusy tej cechy. Zimą jest nieco łysy i bardziej przezroczysty, ale dzięki temu, że wymienia igły jest odporny na zanieczyszczenia powietrza i ciekawy - zmienia  przecież wygląd naszego ogrodu w różnych porach roku. Nie tak jak nieśmiertelne żywotniki (thuje), które zawsze wyglądają tak samo. No chyba że zaatakuje je jakiś grzyb i wtedy są brązowe. U modrzewi wiosną niezwykle piękne są młode, jasnozielone pęczki igiełek, latem dominuje soczysta zieleń, jesienią przebarwiają się na żółto, a zimą widać pędy - jeżeli drzewa są regularnie przycinane, to gałązki i pnie też tworzą ładny wzór. 
Modrzewie mają małe wymagania, dobrze rosną na przeciętnych glebach,  najważniejsze żeby miały dużo słońca i w glebie nie zalegała woda.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz