sobota, 6 stycznia 2018

Projekt ogrodu - modna fioletowa rabata

Często pytacie jakie rośliny zestawiać ze sobą, aby osiągnąć ciekawy efekt końcowy. W tym roku wychodząc więc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, postanowiłam wprowadzić więcej wpisów dotyczących projektowania ogrodów. Na moim blogu częściej będą pojawiały się projekty rabat i fragmentów ogrodów oraz inspiracje z zestawieniami ciekawych roślin. 

Jako pierwszy przedstawię projekt modnej, fioletowej rabaty. Jeśli chcecie zaszaleć zgodnie ze światowymi trendami i wprowadzić więcej fioletu w Waszych ogrodach, to wystarczy przeznaczyć kilka metrów kwadratowych ogrodu na pięknie kwitnącą rabatę. Przypomnę tylko, że Ultra Violet ogłoszony został kolorem roku 2018 przez Pantone, czyli światowego lidera w dziedzinie barw. Niewątpliwą zaletą kwitnących krzewów i bylin jest również wabienie motyli i owadów pożytecznych do naszych ogrodów. Dbanie o owady zapylające jest naszym obowiązkiem, a dzięki sadzeniu roślin kwitnących przyczyniamy się do zwiększania bioróżnorodności. Kończąc wątek fioletowych roślin, to nie wykonujemy fioletowej rabaty tylko na ten rok. Zestawienie  fioletowo, różowo i biało kwitnących roślin jest uniwersalnym przepisem na rabatę w ciekawej tonacji kolorystycznej. 

MODNA FIOLETOWA RABATA
W projekcie fioletowo kwitnące byliny są uzupełnieniem bylin i krzewów o różowych kwiatach. Zestawieniom kolorystycznym towarzyszą trawy ozdobne w neutralnym zielonym kolorze: rozplenice japońskie w odmianach 'Hameln' - wyższa i 'Little Bunny' - niska posadzona z przodu rabaty oraz biało kwitnące jaśminowce wonne i jeżówki purpurowe w odmianie 'White Swan' o biało-kremowych kwiatach. Fioletowe akcenty na rabacie stanowią szałwie omszone 'Blaukonigin', które rosną w sąsiedztwie bezpośrednio kwitnącej po nich lawendy wąskolistnej. Wiosenne kwitnienie zapewni fioletowo-różowy floks szydlasty. Po nim podziwiać będziemy kwitnące również na fioletowo kocimiętki oraz kuliste kwiatostany czosnków ozdobnych i stożkowate kwiatostany naparstnic purpurowych. Biały kontrast kolorystyczny zapewnią białe, dzwonkowate kwiaty juki karolińskiej oraz jaśminowców wonnych. Latem podziwiać będziemy różowo kwitnącą budleję Dawida 'Pink Delight', purpurową jeżówkę oraz hortensję bukietową 'Limelight', której kwiaty w miarę przekwitania zmienią zabarwienie z kremowego na ciemno różowy. Ciekawym akcentem rozświetlającym rabatę będą trawy o kremowo-zielonych liściach: wysoki miskant chiński 'Zebrinus' oraz niska zimozielona turzyca Morrowa 'Ice Dance'. Między jeżówkami możecie jeszcze posadzić rośliny cebulowe, które zakwitną wczesną wiosną i przyozdobią ogród mnóstwem pięknych kwiatów. 

Powyższy projekt jest inspiracją, koncepcją zagospodarowania rabaty, a nie projektem wykonawczym z ilościami roślin. Przedstawiam w nim możliwości łączenia roślin. Można go oczywiście modyfikować na wiele sposobów uzupełniając o swoje ulubione rośliny. Powodzenia w tworzeniu własnych rabat. 

3 komentarze:

  1. Świetna jest ta wizualizacja z kolorami na planszy! Dobrze jest zobaczyć jak wszystko będzie się komponować kolorystycznie przed posadzeniem. O ile zgodzą nam się kolory, bo ja kupiłam hortensje, które miały być niebieskie, a są białe :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale cudo! U mnie w ogrodzie zawsze króluje fiolet - astry, czosnek ozdobny, krokusy i do tego niebieskie hiacynty https://florexpol.eu/366-hiacynty. Ładnie razem się to komponuje. Czas już powoli robić zakupy do ogrodu i rozpoczynać prace, miejmy nadzieję, że wiosna zawita do nas lada dzień :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poniekąd taki ogród faktycznie wygląda bardzo ładnie i ja również jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby wiedzieć jakie meble ogrodowe nam się przydadzą. Ja z powodzeniem korzystam ze stolika ogrodowego https://ogrodolandia.pl/stoliki-ogrodowe gdyż dla mnie był on bardzo potrzebny.

    OdpowiedzUsuń