Mączniak prawdziwy pojawia się na wielu gatunkach drzew, krzewów, bylin, a nawet na trawnikach. Biało-szary nalot (czyli grzybnię) można zauważyć na głównie na młodych liściach i pędach: klonów (zwłaszcza pospolitych), dębów, jabłoni, berberysów, tawuł, pięciorników, róż, karagany, lilaków, azalii, powojników i innych gatunków. Choroba pojawia się wiosną na młodych przyrostach oraz późnym latem po okresie wysokiej wilgotności. Rozwojowi grzyba sprzyja duża wilgotność powietrza, opady i chłodne lato z temperaturą 18-25 stopni C.
![]() |
mączniak prawdziwy na berberysie ottawskim |
Rośliny zainfekowane mączniakiem wolniej rosną i są mniej dekoracyjne,
przez biały nalot i czarne plamy na liściach, pędach, a nawet kwiatach.
Rozwój choroby:
Wiosną na młodych liściach pojawia się biały watowaty nalot, który potem ciemnieje do barwy szarej i jest bardziej zbity, jesienią na liściach widać czarne, okrągłe plamy (otocznie).
Zwalczanie:
Oprysk preparatami grzybobójczymi, np. Topsin M 500 SC, Score 250 EC, Triotar 800 SC, Amistar 250 SC, Baycor 25 WP po zauważeniu pierwszych objawów, ponieważ przy zbyt późnym oprysku zabieg jest dużo miej skuteczny.
Ja właśnie chciałbym się Ciebie zapytać, czy możesz mi podpowiedzieć, która z tych https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/pszenica-ozima odmian pszenicy będzie najbardziej odporna na mączniaka? Czy może i tak, trzeba będzie ją czymś spryskać?
OdpowiedzUsuńNie wyobrażam sobie prowadzić upraw, a przy tym o nie nie dbać. Środki ochrony roślin to w obecnych czasach podstawa, warto w nie zainwestowac. Ja od siebie mogę polecić ten produkt https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/tilt-turbo-575-ec ponieważ działa natychmiastowo.
OdpowiedzUsuńFaktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.
OdpowiedzUsuń