wtorek, 18 września 2012

Do końca września możesz przesadzać iglaki

cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea'
Właściwym terminem na przesadzanie roślin iglastych jest czas od połowy sierpnia, kiedy zakończą one roczny przyrost do końca września. Ważne, żeby nie wykopywać ich później, ponieważ nie zdążą już przekorzenić się przed zimą i mogą zmarznąć

Jeżeli więc gdzieś w ogrodzie jakiś żywotnik, cis czy świerk zbytnio się rozrósł albo po prostu chcesz coś zmienić, to nie zwlekaj.

Zasady przesadzania roślin iglastych

1. Drzewa i krzewy należy wykopywać z możliwie największą bryłą korzeniową. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę możliwości przeniesienia ciężkiej bryły.

2. Rośliny po posadzeniu muszą być na tej samej głębokości, co rosły wcześniej. Zbyt głębokie posadzenie, może spowodować obumieranie z powodu zbyt małej ilości powietrza dochodzącego do korzeni.

3. Po posadzeniu drzewa i krzewy należy obficie podlać i w zależności od warunków atmosferycznych podlewać co kilka dni, gdy gleba wokół przesadzonej bryły korzeniowej zbytnio przeschnie.

4. Najłatwiej po przesadzeniu przyjmą się rośliny młode (kilkuletnie) oraz karłowe, ponieważ u nich uszkodzenie systemu korzeniowego związane z wysadzeniem będzie najmniejsze. 

5.Starsze iglaki, zwłaszcza te szybko rosnące mają bardzo rozbudowane i daleko sięgające korzenie, które przy wysadzaniu ulegną dużej redukcji. Rośliny te będą wymagały intensywnej pielęgnacji. Korzystnie na ich kondycję wpłynie przycięcie, które ograniczy utratę wody przez liście, czyli transpirację. Oczywiście taka redukcja korony da lepsze efekty u form krzewiastych, np. cisów, jałowców o pokroju krzewiastym, ponieważ u nich można bardziej przyciąć pędy bez zniszczenia rośliny i utraty pokroju. U roślin drzewiastych, tj. świerki, jodły, sosny możliwości cięcia są znacznie ograniczone. Nie można bowiem przyciąć ich na wysokość, jedynie podkrzesać od dołu (usunąć najniższe piętra) albo przerzedzić koronę, czyli wyciąć zbędne pędy z niektórych okółków.