piątek, 19 lipca 2013

Cisy - iglaki o miękkich igłach



cis pospolity - czerwone osnówki
Cisy to niskie drzewa albo krzewy iglaste o miękkich, ciemnych igłach, które świetnie wyglądają zarówno w żywopłotach jako tło dla innych roślin, a także jako pojedyncze egzemplarze. Cisy dobrze rosną na różnych glebach z wyjątkiem ciężkich, zalewanych. Warto zwłaszcza na nie uważać, gdy w ogrodzie zamontowane zostało automatyczne nawadnianie, gdyż przy zbyt wysokiej i często aplikowanej dawce wody krzewy mogą obumierać. W naturze w Europie i Azji rośnie cis pospolity (Taxus baccata), natomiast cis pośredni (Taxus x media) będący mieszańcem cisa japońskiego i cisa pospolitego spotykany jest w uprawie. Obydwa gatunki cisów są powszechnie dostępne w handlu w licznych odmianach, które różnią się pokrojem, osiąganymi rozmiarami, a także barwą igieł.

Uwaga: wszystkie części roślin z wyjątkiem czerwonych osnówek owoców są silnie trujące, w owocach kryją się jednak trujące pestki.



Cisy dobrze rosną na glebach przepuszczalnych (nie znoszą zastoisk wody) o odczynie lekko kwaśnym. Są tolerancyjne pod względem nasłonecznienia. Dobrze rosną zarówno w miejscach zacienionych, półcienistych i słonecznych. W zależności od stopnia nasłonecznienia osiągają jednak inny pokrój. W cieniu są bardziej ażurowe, natomiast w słońcu bardziej gęste i zwarte.

Ozdobne odmiany cisów

- cis pospolity ‘Repandens’ (Taxus baccata ‘Repandens’) – pokrój krzewiasty, płożący, niski do 0,5 m wysokości i szerokości 1-1,5 m, pędy rozłożone horyzontalnie, łukowato przewisającące, igły ciemnozielone;

Zastosowanie: jako krzew okrywowy pod drzewami.

- cis pospolity ‘Fastigiata’ (Taxus baccata ‘Fastigiata’)  – pokrój kolumnowy, dorasta do 1-2 m wysokości, pędy wzniesione, igły ciemnozielone;

cis pospolity 'Fastigiata'

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pospolity ‘Summergold’ (Taxus baccata ‘Summergold’)  – pokrój krzewiasty, płożący, niski do 0,8-1 m wysokości i szerokości 1,5-2 m, pędy rozłożone horyzontalnie, łukowato przewisającące, igły latem złoto-żółte, zimą brązowo-zielone;

Zastosowanie: do zestawień kolorystycznych w ogrodach, zieleni osiedlowej, jako roślina okrywowa w miejscach słonecznych i półcienistych.

- cis pośredni ‘Hatfieldii’ (Taxus x media ‘Hatfieldii’) – gęsty krzew o wyprostowanych gałęziach, ciemno zielone igły, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pośredni ‘Hicksii’ (Taxus x media ‘Hicksii’) – krzew szerokokolumnowy, szybki wzrost, wszystkie pędy są wzniesione, osiąga wysokość 3-4 m, odmiana żeńska – zawiązuje liczne owoce;

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.


cis pośredni 'Hicksii'

- cis pośredni ‘Hilli’ (Taxus x media ‘Hilli’) – krzew wąskokolumnowy, rośnie wolniej niż odmiana ‘Hicksii’, dorasta do 2,5-3 m, klon męski, nie zawiązuje owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.
cis pośredni 'Hilii' - cięty na niski żywopłot

- cis pośredni ‘Wojtek’ (Taxus x media ‘Wojtek’) – krzew wąskokolumnowy, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.