poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Jak zwalczyć przędziorki - żółknące iglaki

Zdarza się, że rośliny w naszym ogrodzie mimo troskliwej pielęgnacji, czyli regularnego podlewania i nawożenia zaczynają zamierać. Liście szybko żółkną, później brązowieją i opadają, co może doprowadzić nawet do zamierania drzew czy krzewów. Przyczyną mogą być przędziorki. Na liściach roślin liściastych widać wówczas żółto-brązowe drobne plamki, które początkowo wyglądają jak np. niedobory nierwiastków, później brązowieją i opadają, natomiast u gatunków iglastych igły początkowo są jasno żółte, a później również brązowieją i opadają.
 
świerk kłujący 'Conica' - przędziorki
Rozwojowi przędziorków sprzyjają wysokie temperatury, susza i upały. Prządziorki to maleńkie  białe pajączaki z rzędu roztoczy, które są widoczne pod szkłem powiększającym. Potrafią one w sprzyjających warunkach w ciągu 2-3 tygodni doprowadzić do śmierci całych roślin. Przeważnie powodują zamieranie częsci roślin, co jest szczególnie widoczne na odmianach ozdobnych o regularnym kształcie, które po wycięciu suchych pędów tracą charakterystyczny pokrój. Przędziorki z roślin iglastych upodobały sobie świerki, a zwłaszcza świerk biały w odmianie 'Conica' (Picea glauca 'Conica'), który jest bardzo popularną stożkową odmianą. Świerk ten dorasta do około 1 m wysokości i tworzy regularny stożek. Bardzo często, stożki są jednak uszkodzone na skutek żerowania przędziorków - pojawiają się wtedy łysiny i dziury w regularnej koronie, które w miejscach szczególnie reprezentacyjnych praktycznie dyskwalifikują rośliny.
 

 
Przędziorki często również akatują rośliny liściaste: śnieguliczki czy wierzbę całolistną 'Hakuro nishiki'. Śnieguliczka Chenaulta 'Hancock' (Symphoricarpos x chenaultii 'Hancock') tworząca gęste, okrywowe dywany po ataku przędziorków będzie wymagała przycięcia, podobnie wierzbę całolistnę 'Hakuro nishiki' (Salix integra 'Hakuro nishiki'), która ma ozdobny kulisty pokrój również należy przyciąć na kulę, wówczas wypuści w koronie pędy równej długości.
 
Zwalczanie przędziorków:
 
Środki chemiczne
Przędziorki dosyć szybko uodparniają się na preparaty chemiczne, warto zatem stosować różne środki do kolejnych oprysków. Zalecane preparaty Catane 800EC, Karate Zeon 050CS, Magus 200SC, Nissorun 050EC, Omite 570EW, Ortus 05SC, Vertimec 018EC należy stosować zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Dobre efekty dają Magus stosowany na przemian z Nissorun co około 1-2 tygodnie oraz Karate.
 
Metody biologiczne
Matody biologiczne są bardziej skuteczne w zamkniętych pomieszczeniach - szklarniach oraz na dużych plantacjach - w sadach, jednak w ekologicznych ogrodach, gdzie nie chcemy wprowadzać środków chemicznych do zwalczania przędziorków możne być stosowany dobroczynek gruszowiec, który  po prostu zjada przędziorki. Dobroczynek gruszowiec, to drapieżny pajęczak, który podobnie jak biedronka zjadająca mszyce zdziała wiele dobrego w walce z przędziorkami. Opaski z dobroczynkami można kupić w sklepach z artykułami sadowniczymi.

Poza zwalczaniem przędziorków ważna jest również prawidłowa pielęgnacja roślin, gdyż będąc w dobrej kondycji staną się bardziej odporne na choroby i szkodniki. Najważniejsze to sadzić rośliny na odpowiednim dla nich stanowisku pod względem nasłonecznienia oraz we właściwej glebie (przepuszczalna, żyzna, wilgotna, kwaśna, obojętna czy zasadowa). Wiele roślin wprawdzie przetrwa w niesprzyjających warunkach, jednak wówczas rosną one słabiej, są bardziej wrażliwe na szkodniki i choroby i wymagają bardziej troskliwej pielęgnacji. Trzeba pamiętać także, żeby nie dopućsić do zbyt silnego przesuszenia, czyli regularnie podlewać rośliny w zależności od warunków atmosferyczych, co kilka dni, a w upały nawet codziennie. Zapewnić roślinom odpowiednią do gatunku ilość substansji pokarmowych - nawożenie. Usuwać chwasty konturujące z roślinami. A także monitować rośliny pod kątem występowania chorób i szkodników.

1 komentarz:

  1. A jakie macie metody na walkę z chwastami? Na przykład takimi, które atakują zboża? Znalazłam info jeśli chodzi o zboża ozime https://www.syngenta.pl/news/newsy/jak-zwalczac-miotle-zbozowa-i-inne-chwasty-w-zbozach-ozimych , ale jak to jest np. w przypadku ziemniaka czy kukurydzy?

    OdpowiedzUsuń