czwartek, 13 czerwca 2013

Krzewy o barwnych liściach - pęcherznica kalinolistna

Krzewy o barwnych liściach można sadzić jako akcenty kolorystyczne w ogrodzie, dla ożywienia wszechobecnej zielonej barwy, czy w miejscach szczególnie wyeksponowanych. 

Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) jest łatwa w  uprawie, a dzięki dużym liściom, które w zależności od odmiany mogą mieć barwę złoto-żółtą albo bordową jest bardzo cenionym krzewem ozdobnym.

pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' i 'Luteus'

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' (Physocarpus opulifolius 'Diabolo')

- średni bordowy krzew - do 2 m wysokości i 2,5 m szerokości
- pokrój krzewisty, pędy wyprostowane
pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' w czasie kwitnienia

Krzew o dużych liściach bardzo intensywnie zabarwionych na bordowo, młode liście są jaśniejsze, starsze bordowo-brązowe. Krzew polecany jako roślina soliterowa - akcent kolorystyczny, jako tło dla mniejszych nasadzeń, a także na żywopłoty (gęstość sadzenia co 0,7-0,8 m przy jednym rzędzie). Lubi gleby żyzne, kwaśne i wilgotne - wymaga częstego podlewania zwłaszcza w upały i gdy rośnie w pełnym nasłonecznieniu. Stanowisko słoneczne-półcieniste - w cieniu liście zielenieją.


Pęcherznica kalinolistna 'Luteus' (Physocarpus opulifolius 'Luteus')
 - średni żółty krzew - do 2 m wysokośći i 2,5 m szerokości, 
- pędy wyprostowane, 
- duże żółte liście, stanowisko słoneczne, półcieniste, gleby żyzne, wymaga podlewanie szczególne w upały;
pęcherznica kalinolistna 'Luteus' w czasie kwitnienia

ZASTOSOWANIE: wysokie żywopłoty nieformowane, barwne skupiny wysokich krzewów, roślina soliterowa;

ROZSTAWA SADZENIA:
- żywopłoty - sadzić co 70 cm - w 1 rzędzie, przy 2 rzędach rozstawa 80cm (w rzędzie) x 60 cm (między rzędami),
- w grupach, skupinach - rozstawa w skupinie 80x 80cm,

- zachować odległość 60 cm od brzegu trawnika, chodnika czy innych grup roślin, żeby krzewy zbyt mocno nie przerastały.

10 komentarzy:

 1. Pęcherznice są wspaniałe, uwielbiam je. Obie te odmiany uprawiam sobie na szkółce, a jest jeszcze coś bardzo pokrewnego z wersją bordową - 'Red Baron', i niewiele się różniąca od 'Luteus' odmiana 'Dart's Gold'. Wszystkie są raczej skromne, ale jakie urzekające :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też bardzo lubię 'Dart's Gold ', lepiej utrzymuje się w pełnym słońcu. Dziękuję za wizytę i pozdrawiam

   Usuń
 2. Posiadam ogródek od roku, posadziłam pęcherznice bordowe w odległości 1m od siebie. Czy powinnam jeszcze dosadzić kolejne między nimi aby uzyskać coś zbliżonego do żywopłotu? Ma to być bordowe tło dla innych roślin.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pęcherznice po kilku latach się rozrosną i rozstawa 1 m jest dobra. Czasem sadzi się również pęcherznice gęsiej np. co 80 cm. Wtedy efekt szybciej połączą się w grupę, ale później rośliny rosną już w dużym zagęszczeniu i częściej trzeba robić cięcia odmładzające. pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję posadzić w ogródku pęcherznice jako żywopłot o rozstawie 40-50 cm.Czy mogę zachować odstępy w takiej odległości?.Czy taki mały odstęp nie będzie miał wpływu na porost roślin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za kontakt. Tak jak Pan dzwonił. Wszystko zależy od funkcji, jaką mają spełniać krzewy. Jeśli mają stworzyć gęsty żywopłot już bez dodatkowego ogrodzenia, to nawet te 50 cm przy pęcherznicy będzie odpowiednie. pozdrawiam

   Usuń
 5. Posadziłem pęcheżnice na jesieni.Proszę i informację w którym wiosennym miesiącu po raz pierwszy ją przyciąć i na jakiej wysokości od ziemi.Ma pełnić rolę żywopłotu bez dodatkowego ogrodzenie

  OdpowiedzUsuń
 6. Planuje stworzyć żywopłot z pęcheżnic, jasminowca wonnego i żylistka. W jakich odstępach sadzić sadzonki? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przyznać, że z bliska te kwiaty wyglądają dość przerażająco, na pewno była by obawa aby je dotknąć. Ale być może to tylko wrażenie takie na zdjęciu. Ja stawiam głównie na krzewy owocowe, na https://florexpol.eu/323-krzewy-owocowe można zamawiać sadzonki. Również pięknie kwitną i potem są najlepsze bo własne owoce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Posadziłam rok temu wg rad ogrodnika w kolejnosci pecherznice zielona, bordowa, jaśmin, krzewuszka na żywopłot w odległości 30-40 cm od siebie. Po przeczytaniu artykułu ma wątpliwości, czy to nie za blisko i nie wpłynie na ich wzrost? Czy powinnam je przesadzić?

  OdpowiedzUsuń