niedziela, 30 marca 2014

Magnolie - dlaczego nie kwitną - sekrety uprawy


fot: oazazieleni.pl


Po co kupujemy magnolie? W zdecydowanej większości dla ich pięknych kwiatów, a nie dla zielonych liści. Jeśli chcecie z sukcesem uprawiać te rośliny i co roku wczesną wiosną podziwiać oryginalne kwiaty, to zachęcam do zapewnienia roślinom dobrych warunków już na starcie, ponieważ magnolie nie lubią przesadzania i po każdej kolejnej przeprowadzce przez kolejne lata mogą znów nie kwitnąć.Wybór gatunków i odmian
Najwcześniej, bo na początku kwietnia kwitną magnolie gwiaździste (Magnolia stellata) mają one duże, szeroko otwarte kwiaty złożone z podłużnych płatków w kolorze białym i odcieniach różu. Magnolie o kwiatach kielichowych (różowe, fioletowe, a nawet żółte) kwitną później.

fot: oazazieleni.pl
Zakup roślin
Bardzo ważna jest jakość materiału. Magnolie warto kupować z dobrego źródła od renomowanych producentów, gdyż podobnie jak glicynie, magnolie rozmnażane z nasion kwitną pierwszy raz po wielu latach, natomiast rozmnażane z sadzonek dużo szybciej. Rośliny w momencie zakupu muszą być zdrowe: bez objawów chorób i szkodników, nie zwiędnięte, nie połamane. Również bryła korzeniowa musi być w dobrej kondycji, jeżeli roślina jest wyprodukowana w pojemniku, to korzenie nie mogą być skręcone wewnątrz pojemnika i nie oplatać go wokół kilka razy, ponieważ tak poprzerastana bryła korzeniowa rośnie zbyt długo w pojemniku i po wysadzeniu korzenie będą miały trudności z prawidłowym wzrostem na boki. Jeżeli natomiast bryła korzeniowa jest owinięta jutą (przeważnie przy większych egzemplarzach), to bryła nie może się rozpadać, musi się ona tworzyć rozgałęziony system korzeniowy - korzenie szkieletowe, korzenie boczne i te najcieńsze, którymi roślina pobiera wodę i sole mineralne. Nieprawidłowa produkcja roślin, tzw. fabrykowanie bryły sprawia że w bryle ziemi znajdują się tylko obcięte  główne korzenie bez tych najdrobniejszych, a takie rośliny bardzo się męczą po posadzeniu i często zamierają. Nieprawidłowa produkcja polega na zbyt rzadkim przesadzaniu roślin w szkółce (czyli szkółkowaniu). Większe egzemplarze powinny być przynajmniej 2-3 razy szkółkowane (przesadzane) w czasie produkcji, wówczas rośliny wytworzą prawidłowy system korzeniowy.

fot: oazazieleni.pl
fot: oazazieleni.pl

fot: oazazieleni.pl

Miejsce sadzenia
Korzenie magnolii są wrażliwe na częste przesadzanie, trzeba zapewnić więc roślinie dobre warunki od samego początku. Magnolie są dosyć wrażliwe na mróz i najlepiej rosną na zachodzie Polski oraz nad morzem i na Dolnym Śląsku, nie oznacza to, że w pozostałych regionach nie można ich uprawiać. Po prostu trzeba zapewnić im lepsze warunki. Miejsce powinno być osłonięte przed silnymi wiatrami (przeważają z zachodu), a także nadmierną operacją słoneczną zimą. Najlepiej więc sadzić magnolię po wschodniej, południowo wschodniej stronie domu, albo w miejscu częściowo osłoniętym przez drzewa i wysokie krzewy, jednak w miejscu słonecznym. Dobry jest też teren od zachodu osłonięty płotem albo murem.

Przygotowanie gleby
Magnolie wymagają gleby żyznej, ale przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej o pH 5-6. W zależności od rodzaju gleby w ogrodzie miejsce sadzenia należy odpowiednio przygotować. 
- Na glebach piaszczystych trzeba przede wszystkim wzbogacić glebę w substancje organiczne i frakcje zatrzymujące wodę. Czyli dół o średnicy 1,5 m i głębokości 0,7 m zaprawić mieszanką gleby rodzimej, torfu kwaśnego, żyznej ziemi, która będzie cięższa i bardziej urodzajna niż ziemia ogrodowa w stosunku 1:1:2, a następnie wzbogacić granulowanym obornikiem.
- Na glebach ciężkich gliniastych, które są nieprzepuszczalne, trzeba pomyśleć o możliwości odprowadzenia nadmiaru wody z systemu korzeniowego. Należy więc wykopać głębszy dół do mniej więcej 1 m głębokości i dół wykopu wysypać gruboziarnistym żwirem (frakcja 16-32 mm) albo keramzytem (wielkość 1-2 cm) - warstwa około 20-30 cm i przykryć cienką włókniną ogrodniczą (50 g/m2), która będzie przepuszczalna dla wody a uniemożliwi zamulanie drenażu. Jeżeli w wykopie gromadzi się woda albo wybrane miejsce czy część ogrodu jest zastoiskiem wody, to należy rozważyć możliwość wykonania drenaży odwadniających. Następnie na warstwę drenażu z włókniną wysypać mieszankę gleby rodzimej, torfu kwaśnego, żyznej ziemi, która będzie lżejsza i bardziej piaszczysta niż ziemia ogrodowa w stosunku 1:1:2, a następnie wzbogacić granulowanym obornikiem. 

Sadzenie
Roślinę należy sadzić na taką samą wysokość jak rosła w pojemniku, zbyt głębokie sadzenie powoduje gnicie roślin. Korzenie magnolii są bardzo delikatne, nie wolno ich przydeptywać tylko delikatnie obsypać bryłę korzeniową przygotowaną mieszanką ziemi. Następnie obficie podlać i wyłożyć korą - warstwa około 5 cm grubości.


dół pod magnolię
dół w czasie zaprawiania torfem kwaśnym, ziemią urodzajną i obornikiem suszonym

Podlewane
Drzewko po posadzeniu obowiązkowo podlewamy, a następnie delikatnie wyrównujemy glebę. Nie udeptujmy nogami, bo możemy poobrywać delikatne korzenie.
Magnolie należy regularnie podlewać, jednak na bieżąco należy sprawdzać wilgotność gleby (zwłaszcza przy zamontowanych systemach nawadniających), żeby nie dopuścić do gnicia korzeni. 

obowiązkowe podlewanie

Wiosną rośliny zasilić obornikiem granulowanym (zmieszać z ziemią, bardzo płytko, żeby nie uszkodzić korzeni) w dawce 1-2 garści pod krzew, pod koniec lipca zastosować nawóz o zwiększonej zawartości fosforu i potasu (do krzewów kwitnących), żeby zdążyła wytworzyć pąki kwiatowe i zakwitnąć wiosną następnego roku;

Cięcie
Magnolie nie wymagają cięcia, jedyny zabieg to usuwanie suchych czy złamanych pędów.

Przygotowanie do zimy
Magnolie prze pierwsze 2-3 lata należy okrywać na zimę włókniną, jutą albo słomą. Co roku należy również zabezpieczyć system korzeniowy najlepiej przez nasypanie warstwy kory, mulczu czy trocin około 20-30 cm grubości. 

Moje sekrety uprawy magnolii znajdziecie też obok innych artykułów w magazynie Garden&Trends - kwiecień/maj 2016. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz