piątek, 18 września 2015

Dławisz okrągłolistny - jesienne zaskoczenie

Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) jest dużym i szybko rosnącym pnączem o jaskrawych żółto-czerwonych owocach. Przez cały rok jest ceniony z powodu licznych zielonych liści i pędów szybko zarastających pozostawione im konstrukcje, a jesienią zaskoczy nas dodatkowo niezwykłymi owocami.

dławisz okrągłolistny - owoce, fot. oazazieleni.pl

Dławisz jest rośliną dwupienną, czyli do zawiązania owoców potrzebne są egzemplarze żeński i męski. W uprawie spotykamy:
- 'Diana' - klon żeński, który wytwarza bardzo liczne owoce
- 'Herkules' - klon męski, nie owocuje.

WYSOKOŚĆ
- dorasta do 10-12 m wysokości, ma szybki wzrost do kilku metrów rocznie.

LIŚCIE
- eliptyczne z wydłużonym wierzchołkiem, jesienią wybarwiają się na żółto.

OWOCE
- niezwykle dekoracyjne, żółte torebki, które pękają na trzy części, a w środku są czerwone albo pomarańczowe osnówki z nasionami. Owoce zdobią roślinę w październiku.


KWIATY 
- kwitnie w maju i czerwcu, ma drobne biało-zielone kwiaty.

STANOWISKO
Dławisz dobrze rośnie nawet na słabych glebach, właściwie to lepiej nie sadzić go na bardzo żyznych, ponieważ może nadmiernie się rozrastać. Ma małe wymagania co do podlewania. Znosi miejsca półcieniste, ale lepiej owocuje w słońcu.

ZASTOSOWANIE
Potrzebuje mocnych podpór (pergole, trejaże, altany). Nie należy go sadzić w bliskim sąsiedztwie roślin wolno rosnących, ponieważ może je zagłuszyć. Świetnie prezentuje się także na ścianach budynków (wymaga podpór) oraz na starych pniach drzew.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz