sobota, 2 lipca 2016

Scewola - piękność z Australii

Scewola (Scaevola aemula) pochodzi z Australii należy do rodziny godeniowatych, jest byliną o płożącym pokroju i niespotykanych wachlarzowatych kwiatach. W naszym klimacie uprawiamy ją jednak jako roślinę jednoroczną w pojemnikach i na kwitnących rabatach, ponieważ nie przetrwa zimy.

Scewola, fot. oazazieleni.pl
Scewola w donicy, fot. oazazieleni.pl

Scewola jest dosyć odporna na suszę i nawet jeśli zdarzy się nam zapomnieć przez jakiś czas o jej podlewaniu, to roślina odbuduje się, jednak na jakiś czas przestanie kwitnąć i będzie gorzej wyglądać.

Przewisający pokrój scewoli sprawia, że jest idealna do wiszących doniczek i koszy. Dorasta ona do około 30 cm wysokości i 60 szerokości. Roślina bardzo mocno się krzewi, a skórzaste liście gęsto wyrastają na pędach. Płatki kwiatów tworzą charakterystyczny wachlarz w kolorze niebieskim albo w zależności od odmiany fioletowym, różowym i białym. Kwitnienie trwa od czerwca do pierwszych przymrozków.

Gdzie sadzimy
Bardzo ważne w uprawie jest kwaśne podłoże o pH 5,0-5,5. Najlepiej ziemię urodzajną wymieszać z kwaśnym torfem i piaskiem w proporcji 1:2:1. Wówczas uzyskamy przepuszczane i urodzajne podłoże o kwaśnym odczynie. Rośliny obowiązkowo sadzimy w miejscu słonecznym. 

Zasady pielęgnacji
Dla zachowania ciągłości kwitnienia sadzonki regularnie podlewamy. Scewola wymaga regularnego nawożenia nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących, najlepiej o podwyższonej zawartości żelaza. Najlepsze efekty osiągniemy poprzez nawożenie co 1-2 tygodnie.

Rozmnażanie
Scewolę możemy rozmnażać z sadzonek pędowych pobieranych pod koniec lata oraz z nasion. Nasiona wysiewamy w połowie marca do doniczek z kwaśnym podłożem i przechowujemy na parapecie okiennym. Jednak dla kwitnienia konieczne jest obniżanie temperatury do 16 stopni w ciągu dnia i 12-14 w nocy, co nie zawsze w warunkach domowych jest możliwe. W czasie wzrostu musimy również uszczykiwać wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia roślin i obfitego kwitnienia. Zatem najczęściej rośliny uprawiamy z zakupionych sadzonek. 

Zastosowanie
Scewola ma niezwykle egzotyczny wygląd. Jest idealna na słoneczne tarasy i balkony. Najlepiej wyeksponujemy ją w donicach wiszących oraz wysokich stojących, z których długie pędy mogą swobodnie zwisać. Według mnie najlepiej wygląda sadzono pojedynczo, ponieważ może regularnie rozrastać się we wszystkie strony.  Stosowana jest również na kwitnących rabatach jako roślina okrywowa. 

Scewola, fot. oazazieleni.pl

Odmiany różnią się barwą kwiatów
- 'Alba' - jest oczywiście biała
- 'Pink Ribbon' - kwiaty różowe z białą plamką
- 'Blue Wonder' - kwiaty niebieskie
- 'Saphira' - kwiaty szafirowe
 


2 komentarze: