poniedziałek, 19 czerwca 2017

Kwitnące girlandy - glicynia, złotokap i robinia

Wiosenne miesiące rozpieszczają nas bajecznie kwitnącymi roślinami. Szczególnie efektownie wyglądają girlandy motylkowych kwiatów złotokapów, glicynii, robinii i innych przedstawicieli rośliny motylkowatych. 

Ciekawostką jest to, że do rodziny bobowatych (Fabaceae), zwanych również motylkowatymi (Papilionaceae) należy prawie 10% spośród wszystkich roślin dwuliściennych na ziemi. Do tej grupy zaliczane są zarówno bardzo ważne rośliny uprawne: fasola, groch, soja, soczewica; rośliny pastewne: lucerna i koniczyna oraz drzewa i krzewy ozdobne takie jak złotokap, glicynia, karagana, glediczja, żarnowiec  czy amorfa. 


GLICYNIA

Jednymi z najbardziej dekoracyjnych roślin motylkowatych są piękne pnącza o pachnących kwiatach: glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) oraz glicynia chińska (Wisteria sinensis). Glicynia, czyli słodlin wymaga mocnych podpór, ponieważ wytwarza ciężkie i mocno ulistnione pędy. Nie polecam sadzenia ich przy drzewach, ponieważ szybko mogą je obrosnąć i zadusić. Największym problemem przy uprawie tego niezwykłego pnącza jest zimowe przemarzanie. Dlatego słodliny spotykamy głównie w zachodniej części kraju. Wymagają one osłoniętego i zacisznego stanowiska. Przy zakupie młodych glicynii bardzo ważny jest sposób ich rozmnażania. Rośliny szybko zakwitną, gdy rozmnażane są z sadzonek, odkładów korzeniowych. Te rozmnażane z siewu nie zakwitną przez wiele lat od posadzenia i właśnie to stanowi podstawowy powód, dla którego pnącza te nie kwitną. Kupujmy więc rośliny z dobrego źródła. Glicynię powinniśmy nawozić nawozami o małej zawartości azotu na korzyść fosforu i potasu, ponieważ pobudzi to rośliny do kwitnienia. Natomiast zbyt duża dawka azotu spowoduje wypuszczenie zbyt dużej masy liści kosztem kwiatów. Dla kwitnienia ważne jest również cięcie formujące roślin szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. 

glicynia, fot. oazazieleni.pl

glicynia, fot. oazazieleni.pl 

ZŁOTOKAP

Złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides) jest małym drzewkiem albo wysokim krzewem ozdobnym ze swoich złotych kwiatów. Naturalnie występuje w południowo-wschodniej Europie. Musimy jednak pamiętać, że roślina ta jest bardzo silnie trująca dla ludzi i wielu zwierząt. Wszystkie jej części zawierają trujący alkaloid cytyzynę. Złotokapy najbardziej efektownie wyglądają prowadzone jako małe drzewka, ponieważ wtedy kwiatostany w czasie kwitnienia będą najbardziej wyeksponowane. 

złotokap  zwyczajny, fot. oazazieleni.pl


ROBINIA SZCZECINIASTA

Ciekawym gatunkiem jest robinia szczeciniasta (Robinia hispida). Krzew ten dorasta do 3 m wysokości i najładniej wygląda prowadzony jako drzewko. Bardzo ozdobny jest w maju i czerwcu w czasie kwitnienia, kiedy pędy roślin są otoczone gęstymi i krótkimi gronami różowych kwiatów. Ten gatunek robinii wymaga osłoniętego stanowiska. Nadaje się do małych ogrodów. Może być sadzony jako niewielkie drzewko w reprezentacyjnych miejscach. 

robinia szczeciniasta, fot. oazazieleni.pl 

robinia szczeciniasta, fot. oazazieleni.pl 

2 komentarze:

  1. Glicynia i złotokap podobają mi się od dawna, ale dojrzewam do decyzji o zawitaniu w moim ogrodzie :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam szczególnie glicynię przy jakiejś mocnej podporze ;-)

      Usuń