czwartek, 24 listopada 2022

Ogród inspirowany Japonią

Nie jestem znawcą kultury i sztuki Dalekiego Wschodu, a ten artykuł nie ma na celu opisywania zasad tworzenia ogrodów japońskich. Chciałabym przedstawić nasz kącik ogrodowy inspirowany stylem ogrodów z Dalekiego Wschodu.
ogród w stylu japońskim, fot. oazazieleni.pl

ogród w stylu japońskim, fot. oazazieleni.pl


Od zawsze podobały nam się gatunki roślin azjatyckich i chcieliśmy stworzyć w naszym ogrodzie coś wyjątkowego. W kolekcji mamy już grujecznik japoński, miłorząb dwuklapowy, dereń konusa, liczne bambusy, wiśnie ozdobne, więc chęć połączenia tego w kącik w stylu japońskim jest jakby zwieńczeniem całego procesu. Planowaliśmy również wprowadzenie elementu wodnego. Początkowo miało być oczko wodne, ale ze względu na małą ilość miejsca postawiliśmy na misę z wylewką bambusową oraz ułożyliśmy suchą rzekę. Misa ze stali kortenowskiej odchodzi od typowych mis kamiennych stosowanych w ogrodach japońskich, ale ostatecznie uznaliśmy, że materiał ten pasuje do całego założenia, które jest tylko inspirowane stylem japońskim. 



ogród w stylu japońskim, fot. oazazieleni.pl



Rośliny 

W ogrodzie kamiennym rosną pojedyncze rośliny, głównie trawy i turzyce. Między kamieniami na brzegu suchej rzeki posadziliśmy turzycę Morrowa ‘Variegata’, która rozrasta się dosyć szybko i tworzy piękne kępy, skalnicę Arendsa oraz irysy. Z drugiej strony rosną trawy ozdobne: trzcinnik ostroklapowy ‘Karl Foerster’ oraz ostnica cieniutka ‘Pony Tail’, a wzdłuż ścieżki prowadzącej do założenia rozplenice japońskie ‘Hameln’ oraz hakonechloa smukła ‘All Gold’ – rośnie ona bardzo wolno, więc na malowniczą dużą grupę jeszcze trochę poczekamy. 

Z ogrodem kamiennym kontrastuje bujna zieleń złożona przede wszystkim z żywopłotu bambusowego, na który doskonale nadaje się Fargesia nitida ‘Viking’. Na tle żywopłotu znajdują się solitery: bambus Pseudosasa japonica o dużych i przewisających liściach, klon palmowy ‘Sango Kaku’ z czerwonymi pędami, pięknie kwitnąca wiosną wiśnia piłkowana ‘Amanogawa’ oraz dereń kousa ‘Milky Way’ – zachwycający w czasie kwitnienia. Uzupełenienie dla kompozycji stanowią wielkie liście funkii Siebolda. 

sucha rzeka i kamienny ogród, fot. oazazieleni.pl


Dekoracje 

Elementy rzeźby terenu i małej architektury są bardzo istotne dla ogrodów japońskich i nadają im charakterystyczny styl. Głównym elementem naszego założenia jest sucha rzeka z kamiennym ogrodem, która ma kontrastować z sąsiednią bujną zielenią. Jasne kamienie wyznaczające brzegi suchej rzeki miały być ułożone w sposób imitujący naturę. Samą rzekę tworzą czarne otoczaki bazaltowe kontrastujące z granitowym grysem w ogrodzie kamiennym. Ważnym elementem dekoracji wprowadzającym charakterystyczny klimat jest mostek granitowy oraz przepiękna granitowa latarnia japońska. Równie ważna dla kompozycji jest misa, która z racji zastosowanego materiału – stali kortenowskiej stanowi element zaskoczenia. Wylewka już bardziej tradycyjna została wykonana z bambusa. 

ogród w stylu japońskim, fot. oazazieleni.pl

Ogród jest jeszcze bardzo młody, bo żywopłoty, drzewa i krzewy mają 2 lata, a ogród kamienny wokół suchej rzeki niecały rok. Z każdym kolejnym rokiem będzie jeszcze piękniejszy.

misa z wylewką - 4 pory roku, fot. oazazieleni.pl


ogród w stylu japońskim - 4 pory roku, fot. oazazieleni.pl


ogród japoński - wiosna, fot. oazazieleni.pl


wiśnia piłkowana 'Amanogawa', fot. oazazieleni.pl