piątek, 30 marca 2012

Zakładanie ogrodu po budowie domu – przygotowanie gleby


Działka po budowie domu zazwyczaj wygląda podobnie. Ziemia jest przemieszana, gdzieś zalegają resztki pobudowlane, odrasta rodzima roślinność, która teraz jest chwastami. Po ulewnych deszczach ziemia rozmięka i topią się nawet kalosze… Najwyższy czas przemyśleć zagospodarowanie terenu. Pierwszy krok to wyznaczenie miejsc na: podjazd dla samochodu, chodnik, śmietnik, tereny zieleni ozdobnej i rekreacyjnej. W zależności o kształtu działki i lokalizacji domu można zaprojektować różne układy części frontowej, ważne żeby było funkcjonalnie – łatwe dojście do śmietnika, do domu czy garażu. Nawierzchnie brukowe to inwestycja na lata, czasem warto pokusić się na oryginalny wzór, który doda niepowtarzalności i podkreśli urok domu.
Fot. 1: działka po budowie
Po wykonaniu nawierzchni przychodzi czas na wyrównanie terenu i zieleń. Jeżeli po wyrównaniu brakuje ziemi, to trzeba jej dowieźć - Ważne, żeby była luźna, a tym samym przepuszczalna dla wody. Nie polecam kupować tanich „czarnoziemów” albo innych okazji, bo te wyglądające na czarne, mogą być odpadami potorfowymi. W nowo zakładanych ogrodach bardzo często największym problemem jest zbyt mało przepuszcza gleba, co prowadzi do gnicia roślin. Lepiej mieć lekką glebę, którą trzeba podlewać, zwłaszcza że coraz częściej montuje się systemy automatycznego nawadniania. Znam ogrody, gdzie robione już były drenaże odprowadzające wodę, powierzchniowo wymieniana ziemia, znaczna część roślin wygniła, a pozostałe nadal się męczą. W przypadku gleby ciężkiej gliniastej, w którą trudno wsiąka woda dobrze zdecydować się na częściową wymianę podłoża – jest to dosyć kosztowne (1m3 ziemi w zależności od regionu kosztuje 40-90 zł), ale opłaca się dla dobrej kondycji posadzonych roślin. Pod trawnik wystarczy wymienić glebę na głębokość 10-15 cm, pod krzewy na 20-40 cm. Dowieziona ziemia urodzajna musi być luźna, przepuszczalna (przeważająca zawartość frakcji piaszczystych nad ilastymi, zawartość części organicznych 2-7%, pozbawiona zanieczyszczeń). Najniższą warstwę dowiezionej ziemi urodzajnej należy przemieszać z ziemią rodzimą, tak aby utworzyć pomiędzy nimi warstwę przejściową grubości około 10 cm.

Jeżeli na działce jest dużo chwastów, to przed założeniem ogrodu należy je trwale usunąć, zwłaszcza te wieloletnie i rozrastające się kłączami, bo będą odrastać nam przez kolejne lata w nowo posadzonych roślinach - usuwanie chwastów przed założeniem ogrodu.

1 komentarz:

  1. Ja jeszcze niedawno nie miałam pojęcia jak dobrać ziemię ogrodową Oni w tych swoich poradnikach mają niemal wszystko.

    OdpowiedzUsuń