poniedziałek, 18 czerwca 2012

Dereń kousa - niepozorna piękność

Dereń kousa (Cornus kousa) 

Jeśli szukacie prawdziwego rarytasu do swojej kolekcji ogrodowej, to polecam dereń kousa. Niezwykłe białe kwiaty i owoce przypominające truskawki wyróżnią ten krzew spośród wielu innych. 
dereń kousa - kwiaty





Charakterystyka
Dereń kousa (Cornus kousa) jest wysokim krzewem albo niskim drzewkiem o ażurowym, luźnym pokroju. Pochodzi z Japonii, Chin i Korei. Dorasta do wysokości 3-5 m oraz szerokości 3-4 m. Jego ozdobą są przede wszystkim bardzo oryginalne czteropłatkowe kwiaty  w kolorze kremowym, białym albo nawet lekko różowym o średnicy nawet 10 cm. Tak naprawdę, to kwiat skupiony jest w centralnie zlokalizowanej żółtej kuli o średnicy około 1 cm, którą otaczają cztery podsadki - płatki. Kwiaty zlokalizowane są na szczytach pędów i kwitną w czerwcu i lipcu przez około miesiąc pokrywając całe krzewy. Dereń kousa wytwarza bardzo oryginalne czerwone owoce o średnicy około 2 cm, które przypominają truskawki. Są one również jadalne, ale mało smaczne, dojrzewają jesienią. Krzew zasługuje na uwagę także w okresie przebarwiania się liści, ponieważ duże jajowato-eliptyczne liście przebarwiają się na pomarańczowo albo szkarłatnoczerwono. 

dereń kousa - kwiat


Stanowisko
Krzew ten wymaga stanowiska jasnego, ale nie w pełnym słońcu. Najlepiej rośnie w półcieniu. Rośliny dobrze zimują na zachodzie kraju, jednak na wschodzie mogą przemarzać i wymagają okrycia na zimę przed wysuszającymi wiatrami. Najlepiej ochronimy całe krzewy wykonując słomiany chochoł albo owijając włókniną. Derenie należą do roślin kwasolubnych, zatem gleba wymaga odpowiedniego przygotowania. Musi być żyzna i wilgotna oraz lekko kwaśna. W tym celu żyzną ziemię kompostową mieszamy z ziemią rodzimą oraz kwaśnym torfem.

Pielęgnacja

Z racji ażurowego pokroju dereń kousa nie wymaga specjalistycznego cięcia. Przycinać należy jedynie pędy złamane, suche albo chore oraz młode rośliny w celu rozkrzewienia. Derenie należy regularnie podlewać, szczególnie w czasie długotrwałej suszy.

Rozmnażanie
Derenie rozmnażamy z sadzonek, ponieważ produkowane z siewu późno rozpoczynają kwitnienie.

Zastosowanie
Dereń kousa bardzo dobrze wygląda jako roślina soliterowa, czyli sadzona pojedynczo, szczególnie w formie wielopniowej.  Dobrze czuje się w grupach z innymi roślinami kwasolubnymi, czyli magnoliami, pierisami, azaliami, różanecznikami i hortensjami. 

Odmiany
‘China Girl’ – to chyba najczęściej spotykana odmiana. Szybko wchodzi w okres kwitnienia i wytwarza bardzo liczne kwiaty z białymi podsadkami.
‘Satomi’ – wyróżnia się różowymi podsadkami, a jej liście jesienią przebarwiają się na kolor ciemnopurpurowy.

‘Gold Star’ – jest zwartym krzewem i niższym niż gatunek, dorasta do około 2 m wysokości. Jej liście są zielone z żółtymi plamkami w środkowej części, a podsadki początkowo białe, a w miarę przekwitania lekko różowieją.

‘Milky Way’ – wytwarza bardzo liczne kwiaty z białymi podsadkami. Jesienią liście przebarwiają się na kolor purpurowy.  

dereń kousa - owoc
dereń kousa - kwitnienie
dereń kousa - kwiaty