Wybór obrzeża, które będzie oddzielało trawnik od rabat ma znaczący wpływ na końcowy wygląd ogrodu. Można zostawić trawnik bez obrzeża, jednak wówczas trzeba będzie odcinać go 2-3 razy w roku, żeby darń nie przerastała w rabaty, bo taki powygryzany trawnik nie wygląda dobrze. Prawidłowo zamocowane obrzeże ułatwi późniejszą pielęgnację trawnika. Nawet jeśli część darni przez nie przerośnie, to i tak łatwiej ją wyrwać czy odciąć do obrzeża.
Plastikowe, faliste obrzeża w kolorze zielonym albo brązowym są tanie, jednak ich kwestia estetyczna pozostawia wiele do życzenia. Podobnie z gotowymi drewnianymi palisadami z półkołków (rolborderami) - muszą być zamontowane w odpowiednim miejscu. Pasują do naturalistycznych, rustykalnych założeń, rabat bylinowych. Na pewno nie będą podkreślały walorów nowoczesnej architektury.
Sprawdzony sposób, to montaż czarnego obrzeża plastikowego, które mocuje się na poziomie gruntu. Oddziela ono trawnik i jest praktycznie nie widoczne. W handlu dostępne są gotowe systemy, np. VarioBord, Easybord, Mutli Bord (producent www.galabord.pl), Eko-bord UNI (producent www.ekobord.pl). Rozwiązania te są bardzo łatwe w montażu - poszczególne przęsła mocuje się do gruntu specjalnymi szpilkami. Można z nich tworzyć różne kształty: linie proste, łuki, a nawet koła.
|
VarioBord 45 - źródło: galabord.pl |
Innym bardzo ozdobnym, jednak nieco droższym rozwiązaniem jest zamocowanie wokół trawnika obrzeża z kostki naturalnej, betonowej albo krawężników stylizowanych. Wykorzystać do tego należy materiał, który będzie nawiązywał do już użytych na działce, np. przy wokończeniu domu czy nawierzchni - żeby nie wprowadzać zbyt wielu materiałów. Przykładowe rozwiązania to 1 rzędowa opaska z kostki granitowej, cegły klinkierowej czy kostki betonowej stylizowanej. Kostkę należy zamocować na zaprawie betonowej grubości 4-5 cm i szerokości kostki. Szerokość betonu nie powinna być większa niż kostki, ponieważ będzie powodowała przesychanie brzegu trawnika.
|
kostka granitowa szara jako obrzeże trawnika |
|
cegła klinkierowa jako obrzeże trawnika |
Dla ułatwienia późniejszej pielęgnacji trawnika obrzeże z kostki czy krawężnika należy zamocować na tej samej wysokości, co rośnie darń. Jeżeli kostka zostanie zamontowana wyżej niż poziom trawnika, wówczas nie będzie można dojechać kosiarką do samego brzegu, bo ostrza będą uderzały o obrzeże, a po każdym koszeniu trzeba docinać brzegi trawnika nożycami.