środa, 25 lipca 2012

Zwalczanie mączniaka prawdziwego

Mączniak prawdziwy pojawia się na wielu gatunkach drzew, krzewów, bylin, a nawet na trawnikach. Biało-szary nalot (czyli grzybnię) można zauważyć na  głównie na młodych liściach i pędach: klonów (zwłaszcza pospolitych), dębów, jabłoni, berberysów, tawuł, pięciorników, róż, karagany, lilaków, azalii, powojników i innych gatunków. Choroba pojawia się wiosną na młodych przyrostach oraz późnym latem po okresie wysokiej wilgotności. Rozwojowi grzyba sprzyja duża wilgotność powietrza, opady i chłodne lato z temperaturą 18-25 stopni C.

mączniak prawdziwy na berberysie ottawskim

Rośliny zainfekowane mączniakiem wolniej rosną i są mniej dekoracyjne, przez biały nalot i czarne plamy na liściach, pędach, a nawet kwiatach.

Rozwój choroby: 
Wiosną na młodych liściach pojawia się biały watowaty nalot, który potem ciemnieje do barwy szarej i jest bardziej zbity, jesienią na liściach widać czarne, okrągłe plamy (otocznie).

Zwalczanie:
Oprysk preparatami grzybobójczymi, np. Topsin M 500 SC, Score 250 EC, Triotar 800 SC, Amistar 250 SC, Baycor 25 WP po zauważeniu pierwszych objawów, ponieważ przy zbyt późnym oprysku zabieg jest dużo miej skuteczny.