poniedziałek, 10 września 2012

Oznaczenia jakościowe materiału szkółkarskiego

W charakterystyce materiału szkółkarskiego stosuje się różne skróty, aby precyzyjnie określić jakość i wielkość roślin w momencie zakupu. Właściwa wielkość i jakość sadzonych roślin ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd założenia ogrodowego. Nawet najlepszy projekt ogrodu znacznie straci na etapie realizacji poprzez zakup drzew i krzewów zbyt małych albo złej jakości. Warto więc zainwestować większą kwotę przy zakładaniu ogrodu na zakup większych roślin, zwłaszcza drzew i krzewów wolno rosnących, żeby potem latami nie czekać na efekt.

Najczęściej spotykane oznaczenia parametrów jakościowych materiału szkółkarskiego:

  • PA 120 - forma pienna, drzewo albo krzew na pniu o wysokości 1,2;
W handlu spotyka się wiele krzewów prodokowanych na pniu przeważnie od wysokości 0,4-0,6 m przy karłowatych kulistych odmianach do wysokości 1,4-1,8 m przy odmianach o pokroju przewisającym. Z krzewów iglastych są to kuliste i przewisające odmiany m. in. sosen, modrzewi, świerków, żywotników, cyprysików.  Natomiast z krzewów liściastych często na pniu produkowane są róże, wierzby, migdałki, złotokapy, karagany, irgi, derenie, żarnowce, klony palmowe oraz krzewy liściaste zimozielone: trzmieliny Fortune'a, bukszpany, ligustry jajolistne, ostrokrzewy.

Drzewa przeważnie produkowane są  na pniu o wysokości od 1,6 do 2,4 m. Na niższych pniach spotyka się odmiany wiśni, jabłoni ozdobnych, głogów, brzozy natomiast na wyższych silniej rosnące odmiany klonów, jesionów, lip, robinii. 

  • x 3 - drzewo, krzew szkółkowany (przesadzany) na etapie produkcji w szkółce 3 razy. Drzewa i krzewy przesadza się w szkółce przeważnie co 2-3 lata, aby wytworzyły one zwartą bryłę korzeniową złożoną z korzeni szkieletowych, które posiadają liczne rozgałęzienia. Rośliny tak wyprodukowane dużo łatwiej się ukorzeniają w miejscu posadzenia i prawidłowo rosną.

  • P9 - kwadratowa doniczka, o boku długości 9 cm;

Doniczki przeważnie stosowane w rozmiarach: P9, P11, P13, P15. Produkuje się w nich byliny oraz krzewy liściaste i krzewinki o małych rozmiarach, np. barwinek pospolity, runiankę japońską. 

  • C2 - pojemnik szkółkarski, w przekroju okrągły, o pojemności 2 litrów; 
W okrągłych pojemnikach szkółkarskich produkowane są byliny osiągające większe rozmiary, np. funkie oraz krzewy i pnącza. W zależności od wielkości sprzedawanych roślin są one sadzone w pojemnikach o pojemności określonej symbolem od C1,5 do C20, czyli od 1,5 do 20 litrów.