W charakterystyce materiału szkółkarskiego stosuje się różne skróty, aby precyzyjnie określić jakość i wielkość roślin w momencie zakupu. Właściwa wielkość i jakość sadzonych roślin ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd założenia ogrodowego. Nawet najlepszy projekt ogrodu znacznie straci na etapie realizacji poprzez zakup drzew i krzewów zbyt małych albo złej jakości. Warto więc zainwestować większą kwotę przy zakładaniu ogrodu na zakup większych roślin, zwłaszcza drzew i krzewów wolno rosnących, żeby potem latami nie czekać na efekt.
Najczęściej spotykane oznaczenia parametrów jakościowych materiału szkółkarskiego:
- PA 120 - forma pienna, drzewo albo krzew na pniu o wysokości 1,2;
Drzewa przeważnie produkowane są na pniu o wysokości od 1,6 do 2,4 m. Na niższych pniach spotyka się odmiany wiśni, jabłoni ozdobnych, głogów, brzozy natomiast na wyższych silniej rosnące odmiany klonów, jesionów, lip, robinii.
- x 3 - drzewo, krzew szkółkowany (przesadzany) na etapie produkcji w szkółce 3 razy. Drzewa i krzewy przesadza się w szkółce przeważnie co 2-3 lata, aby wytworzyły one zwartą bryłę korzeniową złożoną z korzeni szkieletowych, które posiadają liczne rozgałęzienia. Rośliny tak wyprodukowane dużo łatwiej się ukorzeniają w miejscu posadzenia i prawidłowo rosną.
- P9 - kwadratowa doniczka, o boku długości 9 cm;
Doniczki przeważnie stosowane w rozmiarach: P9, P11, P13, P15. Produkuje się w nich byliny oraz krzewy liściaste i krzewinki o małych rozmiarach, np. barwinek pospolity, runiankę japońską.
- C2 - pojemnik szkółkarski, w przekroju okrągły, o pojemności 2 litrów;