niedziela, 13 stycznia 2013

Czas na projekt ogrodu

Minęły Święta i krzątanina związana z wyborem prezentów czy przygotowaniem przysmaków najwyższy więc czas zająć się planowaniem ogrodu. 
Wymarzony ogród wymaga bowiem pomysłu i czasu na omówienie, a następnie wybór najodpowiedniejszej koncepcji i wykonanie projektu wykonawczego. Tak, aby zrealizowany projekt zieleni wokół domu stał się prawdziwą OAZĄ ZIELENI, do której latem przeniesie się życie rodzinne.

 

ZASADY WYKONANIA PROJEKTU OGRODU


Po pierwsze trzeba określić potrzeby użytkowników, czyli funkcje, jakie ma spełniać zieleń wokół domu. Czy będzie to głównie funkcja reprezentacyjna z roślinami urozmaiconymi elementami małej architektury i ozdobnymi nawierzchniami. Czy ma być zaprojektowana strefa rekreacji, np. trawnik do gier i zabaw, plac dla dzieci, miejsce na hamak albo taras z terenem do grillowania.

Kolejnym etapem jest wybór dominującego stylu ogrodu, który częściowo wynika z zaplanowanych wcześniej stref użytkowych. Oryginalny charakter ogrodu można osiągnąć przez układ zieleni wzorowany na konkretnym stylu ogrodowym albo wybór typowych dla stylu gatunków czy form roślin o różnych kształtach korony, np. jałowce kolumnowe imitujące cyprysy w ogrodzie śródziemnomorskim, czy strzyżone stożki z cisów, bukszpanów, które są zaczerpnięte z założeń renesansowych i barokowych.

Następnie przychodzi czas na wybór odpowiednich roślin, które swoim rozmiarem, kształtem, barwą liści czy kwiatów pozwolą jak najlepiej oddać charakter projektowanego ogrodu. Rośliny muszą zostać również dobrane odpowiednio do danego stanowiska i siedliska. 
Najważniejsze, żeby kierować się preferencjami poszczególnych gatunków i odmian do ilości nasłonecznienia w danych częściach działki, ponieważ niedoboru ani nadmiaru światła nie będziemy mogli już tak łatwo zmienić. 
Potrzeby wilgotnościowe są nieco mniej ważne, gdyż rośliny można podlać w okresach deficytu wody czy wyposażyć ogród w automatyczny system nawadniający. Ważne, żeby sadzić obok siebie drzewa, krzewy, byliny o podobnych wymaganiach pod względem wilgotności gleby i unikać sadzenia roślin na terenach podmokłych, w zastoiskach wody czy w gruntach nieprzepuszczalnych. Większość roślin, oczywiście z wyjątkiem wierzb, topól i innych gatunków charakterystycznych dla terenów podmokłych nie znosi nadmiaru wilgoci w glebie i stopniowo zaczyna zamierać po posadzeniu. 
Również należy zestawiać ze sobą rośliny preferujące jeden rodzaj gleby i jej odczyn. Można na etapie wykonawstwa wymienić częściowo glebę pod rośliny kwasolubne, np. różaneczniki, wrzosy czy wzbogacić ją nawozami organicznymi pod magnolie, hortensje, róże, jednak wymiana gleby związana jest z wysokimi kosztami związanymi m. in. z wywozem ziemi rodzimej czy zakupem i przywozem ziemi urodzajnej o określonych parametrach.

OKREŚLENIE FUNKCJI, ORYGINALNY POMYSŁ i ZNAJOMOŚĆ ROŚLIN to skrócony przepis na udany projekt ogrodu. Jednak nawet najlepszy i bardzo dokładny projekt nie jest gwarancją sukcesu bez wysokiej jakości na etapie wykonywania zieleni. Równie ważna jest jakość zakupionych roślin i staranność wykonanych prac ogrodniczych, ale o tym w kolejnych wpisach.