piątek, 26 kwietnia 2013

Metasekwoja chińska

metasekwoja - igły
Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) jest niezwykle efektownym drzewem iglastym o ażurowym, delikatnie przewisającym pokroju i miękkich igłach w kolorze jasno zielonym. Podobnie jak modrzew czy cypryśnik błotny metasekwoja gubi igły na zimę, co zapewnia jej dużą zmienność formy i koloru. 

Wiosną z pąków wyłaniają się soczyście zielone igiełki, latem zdobią zarówno igły jak i dojrzewające szyszki, jesienią żółto-pomarańczowe igiełki delikatnie opadają na ziemię, a zimą przewisają łukowato wygięte pędy. To z pewnością duże urozmaicenie wśród dosyć monotonnych roślin iglastych. 


Metasekwoje mają jednak większe wymagania siedliskowe niż modrzewie. Preferują gleby żyzne, wilgotne, lekko kwaśne, a młode rośliny mogą przemarzać zimą w chłodniejszych częściach kraju i wymagają okrycia.

Gatunek ten jest jednak niezwykle cenny w kolekcjach roślin albo jako pojedyncza roślina soliterowa w wyeksponowanych miejscach dużych ogrodów, np. na trawnikach.


POKRÓJ
metasekwoja - igły, pędy

Korona wąskostożkowata, luźna, ażurowa, szybki wzrost.

KORA

Charakterystycznie łuszczy się wąskimi pasmami. Rudopomarańczowa kora u młodych drzew, starsze mają korę brunatną.

PĘDY

Dwa rodzaje pędów: długopędy, które drewnieją i przekształcają się w gałązki, natomiast krótkopędy nie drewnieją - są zielone i opadają na zimę.

LIŚCIE

Igły są miękkie, długości 1-3 c, ustawione na naprzeciwległych krótkopędach w dwóch rzędach. Wiosną żywo zielone, jesienią żółto-pomarańczowe i opadają w czasie przymrozków.

KWIATY

Rozdzielnopłciowe, wiatropylne: męskie małe kuliste zebrane w zwisające kwiatostany długości do 8-10 cm, natomiast kwity żeńskie występują jako małe zielone szyszki na krótkich trzonkach. Kwitnie w maju. 

SZYSZKI

Są małe od 1,5 do 2, 5 cm - kształt owalny. Początkowo są zielone i stoją na pędach, po dojrzeniu brązowieją i zwisają na około 2cm trzonkach, a łuski rozchylają się.