czwartek, 15 sierpnia 2013

Rdza gruszy - zwalczanie

W tym sezonie na wielu gruszach zarówno tych owocowych, jak i ozdobnych wystąpiła dosyć obficie rdza gruszy, czyli brązowo-pomarańczowe plamy na liściach. Powodem nasilenia choroby były przede wszystkim obfite opady i duża wilgotność powietrza na przełomie maja i kwietnia, czyli w momencie infekowania grusz przez zarodniki grzyba. W zeszłym roku ze względu na wiosenne susze choroba była spotykana dużo rzadziej.

rdza gruszy - spodnia strona liści, fot: oazazieleni.pl
rdza gruszy - wierzchnia strona liści, fot: oazazieleni.pl

Rdza gruszy powodowana jest przez grzyb Gymnosporangium sabinae, który ma dwóch żywicieli jałowiec sabiński i gruszę. Wiosną na pędach jałowców tworzą się żółtopomarańczowe skupiska zadorników (telia) w kształcie nieregularnych poduszeczek, później stożków. Zarodniki infekujące (basidiospory) są przenoszone na grusze, aby następnie rozwinąć się na ich liściach w postaci brązowo-żółtych plam.
Podstawową metodą walki z chorobą jest unikanie sadzenia jałowców sabińskich w sąsiedztwie  grusz, jednak ze względu na obecność jałowców na wielu sąsiednich działkach jest to trudne do wykonania, a jeśli wiąć pod uwagę zdolność przenoszenia zarodników na odległość 5 i więcej kilometrów, to praktycznie niemożliwe. Najważniejsze, żeby usuwać zainfekowane pędy jałowców oraz krzewy zainfekowane w znacznym stopniu, ponieważ choroba na jałowcach nie jest możliwa do wyleczenia, a pierwsze objawy w postaci żółtopomarańczowych skupisk zadorników (telia) pojawiają dopiero się po trzech latach od zainfekowania.

Najskuteczniejszy jest oprysk w momencie infekowania grusz przez zarodniki grzyba czyli około 20-25 kwietnia. Oprysk należy powtórzyć po 10 dniach, co pozwoli zminimalizować ewentualne zakażenia. Preparaty zalecane do oprysku to fungicydy z grupy triazoli: Score 250EC, Punch 400EC.


rdza gruszy, fot. oazazieleni.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz