Jeśli lubicie wyszukane okazy w swoich ogrodach, to polecam judaszowca południowego (Cercis siliquastrum) - to niewielkie drzewko przeważnie wielopniowe albo wysoki krzew, który można uprawiać w cieplejszych częściach Polski. Największym problemem jest oczywiście przetrwanie zimy. Judaszowiec wymaga stanowisk osłoniętych, najlepiej przed zimowymi wysuszającymi wiatrami.
Jego ozdobą są przede wszystkim liczne różowe kwiaty, które już w kwietniu przed rozwojem liści niemal oklejają całe drzewko dając efekt różowej mgiełki.
judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum) |
Liście też są dosyć oryginalne - okrągławe z sercowatą nasadą, a jesienią wybarwiają się na piękny żółty kolor.
Judaszowce nie lubią przesadzania, watro zatem dobrze zastanowić się na właściwym stanowiskiem, żeby po kilku latach nie trzeba było rośliny niepotrzebnie osłabiać przesadzaniem. Po pierwsze miejsca osłonięte od zachodnich wiatrów, ciepłe, słoneczne albo lekko zacienione. Ziemia żyzna, ale nie kwaśna, czyli pH najlepiej obojętne do lekko zasadowego. Nie zaprawiać kwaśnym torfem. Rośliny najlepiej sadzić wiosną, żeby do kolejnej zimy, która jest dla nich najniebezpieczniejsza zdążyły się już dobrze ukorzenić.