środa, 11 czerwca 2014

Donice na tarasy, balkony i do zieleni w miastach



Donice z dobrze zaaranżowaną roślinnością są prawdziwą ozdobą tarasów, balkonów czy ogrodów. Coraz częściej ustawia się je również w przestrzeni miejskiej, na placach albo przy ulicach, gdzie ze względu na zurbanizowany charakter nie ma miejsca na wprowadzenie zieleni w gruncie. Dla osiągnięcia oczekiwanego efektu donice muszą być estetyczne i przede wszystkim pasować do otoczenia, a zieleń w nich powinna być starannie pielęgnowana i proporcjonalna do donic.

donice polimerobetonowe, www.worldofflowerpots.pl

Donice dostępne są w bardzo szerokim asortymencie, od tradycyjnych ceramicznych, przez nieco rustykalne drewniane po nowoczesne z różnych metali, żywic czy betonów na bazie polimerów.
Ciekawy wybór donic można znaleźć na stronie www.worldofflowerpots.pl. Poniżej kilka przykładów donic polimerobetonowych.  

donice polimerobetonowe, www.worldofflowerpots.pl

Sadzenie roślin w donicach
Donica przeznaczona do ustawienia na zewnątrz musi mieć odpływ wody, czyli najczęściej dziurkę w podstawie, żeby po ulewnym deszczu rośliny nie gniły. Przed sadzeniem na dno donicy dobrze wsypać warstwę kruszywa, która odsączy nadmiar wody. W zależności od wielkości donic może to być od 2,5 cm przy malutkich donicach, poprzez 5-10 cm przy średnich o średnicy czy wysokości około 50 cm, aż po 20 cm drenażu przy donicach o średnicy czy wysokości około 1 m i powyżej. Na warstwie drenażu warto położyć cienką, czarną włókninę ogrodniczą, która będzie oczywiście przepuszczalna dla wody (czyli o gramaturze 50g/m2). Ograniczy ona zamulanie drenażu. Warstwę przepuszczalną można wykonać ze żwiru, grysu albo keramzytu, który dodatkowo jest lekki i sprawdza się na balkonach i zieleni na dachach. Ściany donic metalowych, zwłaszcza tych dużych, w których mają zimować drzewa i krzewy powinno się wyłożyć cienkim styropianem grubości 1-2  cm. Również ziemia powinna być odpowiednio przygotowana: jeżeli bazujemy na gotowym substracie do donic, to ma on w sobie bardzo dużo materii organicznej i trzeba taką ziemię nieco rozluźnić, żeby szybko się nie zbryliła. Osiągniemy to przez wymieszanie ziemi z piaskiem w stosunku 2:1 albo keramzytem 3:1. 

donice polimerobetonowe, www.worldofflowerpots.pl

Pielęgnacja zieleni w donicach
Rośliny wymagają przede wszystkim częstej kontroli, ponieważ ziemia przesycha w nich znacznie szybciej niż w gruncie. Trzeba szczególnie uważać na donice pod daszkami, i na zakrytych balkonach, ponieważ jeśli kilka dni z rzędu pada deszcz, to nasza czujność jest uśpiona i nie czujemy potrzeby podlewania, a rośliny mogą mieć bardzo sucho. Warto również regularnie nawozić rośliny, żeby były one maksymalnie dekoracyjne: rośliny kwitnące, np. pelargonie co 1-2 tygodnie, natomiast drzewa i krzewy 1-2 razy w roku, przeważnie w kwietniu i czerwcu/lipcu.