wtorek, 7 lutego 2017

Moda na grabowe żywopłoty

żywopłot grabowy, fot. oazazieleni.pl
Grab pospolity (Carpinus betulus) jest drzewem dorastającym do około 20 metrów wysokości. Jego wielką zaletą jest to, że bardzo dobrze znosi cięcie i wytwarza gęstą koronę złożoną z wielu drobnych pędów. Dzięki temu rośliny te możemy intensywnie ciąć i nadawać im rozmaite formy. Soczysta zieleń młodych liści grabowych otacza nas każdej wiosny niczym mgiełka. Grabowe żywopłoty nie są już kojarzone jedynie z geometrycznymi, historycznymi ogrodami. Coraz częściej towarzyszą nowoczesnej architekturze. Spotykamy je zarówno w publicznych terenach zieleni, jak i naszych ogrodach, gdzie stopniowo wypierają tujowe żywopłoty sadzone wzdłuż granic działek. 


Za co je lubię?

W grabach bardzo cenię ich zmienność w ciągu roku. Formy żywopłotowe grabów wyróżniają się pośród powszechnie spotykanych zielonych tujowych ścian rosnących wzdłuż granic posesji i pozwalają uniknąć nudy. Wiosną młode listki grabów otaczają nas soczystą zielenią niczym mgiełka, latem mamy zielony, gęsty żywopłot, który jesienią pięknie wybarwia się w odcieniach intensywnej żółci, a zimą widzimy piękny układ szkieletu naszego żywopłotu złożony z mnóstwa przeplatających się pędów. Uzyskujemy jedno miejsce w czterech odsłonach, które może stanowić dynamicznie zmieniające się tło dla niższych nasadzeń.


młode liście grabowe, fot. oazazieleni.pl


grabowe szpalery, fot. oazazieleni.pl

Sadzenie


Najlepszym terminem sadzenia żywopłotów grabowych jest listopad, kiedy to rośliny są już w fazie zimowego spoczynku. Sadzenie jesienne ma przewagę nad wiosennym, ponieważ pozwala roślinom na lepsze ukorzenienie się przed nastaniem nowego sezonu.

Gęste żywopłoty

Dla osiągnięcia gęstego żywopłotu, który będzie ugałęziony od samej ziemi, młode sadzonki grabów sadzimy co około 30-40 cm. Ze względu na dosyć wolny wzrost grabów do sadzenia nie powinniśmy wybierać roślin niższych niż 50-80 cm. 

Szpalery grabowe

Większe drzewa z wyprowadzoną już koroną, które osiągnęły wysokość 1,5-2,5 m sadzimy w odległości co 1-1,5 m. W zależności od wysokości posadowienia korony otrzymamy zielony grabowy szpaler, który ma koronę np. na wysokości 1 metra, a niżej możemy wyeksponować pnie na tle muru, które tez utworzą ciekawy układ.


szpaler grabowy, fot. oazazieleni.pl

Pielęgnacja

Graby nawozimy nawozami wieloskładnikowymi w kwietniu każdego roku. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w okresach niedoboru wody, ponieważ żywopłoty z przesuszonymi liśćmi nie wyglądają już tak okazale. Warto wzdłuż żywopłotu zamontować linią kroplującą, która wyręczy nas w pracy. Bardzo ważna jest kontrola występowania szkodników, ponieważ soczyste grabowe listki są często porażane przez mszyce i wciornastki. Żeby ograniczyć występowanie szkodników, nie powinniśmy częściej niż raz w roku nawozić roślin. 

Cięcie

Graby rosną dosyć wolno, więc po posadzeniu nie powinniśmy wykonywać silnego cięcia w celu rozkrzewienia roślin, tak jak np. u ligustrów. Graby tniemy 2-3 razy w sezonie skracając górne części pędów wyrastające poza obrys żywopłotu. Bardzo ciekawy efekt osiągniemy tnąc tylko boczne ściany szpaleru grabowego i zostawiając nieregularną wysokość górnej części korony. Ostatniego cięcie powinniśmy wykonywać najpóźniej w sierpniu, żeby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed zimą.