wtorek, 2 stycznia 2018

Kolor roku 2018 - Ultra Violet

https://www.pantone.com
W ubiegłym roku Instytut Pantone kolorem roku ogłosił Greenery, czyli soczystą zieleń. Zielone akcenty przeplatały się w modzie, wystroju wnętrz i sztuce. W tym roku przyszła pora na coś odważniejszego, czyli Ultra Violet. 

Przenosząc światowe trendy do zielonej branży, możemy spodziewać się wzrostu zainteresowania fioletowo kwitnącymi roślinami. Na naszych rabatach w tym roku będą królowały fioletowe mgiełki. Nie oznacza to oczywiście, że pozostałe rośliny powinniśmy usunąć. Wręcz przeciwnie. To okazja do zaaranżowania nowej rabaty z fioletowymi akcentami. 

Fioletowe propozycje do ogrodu

Szałwia omszona
Jedną z moich ulubionych fioletowo kwitnących roślin jest właśnie szałwia omszona (Salvia nemorosa). Najlepiej prezentuje się posadzona w grupach na obrzeżach trawników, przy trasach, czy w ogrodach żwirowych. Może stanowić niskie jednorodne tło dla wyższych nasadzeń. Rośliny kwitną w czerwcu, a po przycięciu ponownie zakwitają w sierpniu. Sadzimy je koniecznie w miejscu słonecznym. Poszczególne odmiany szałwii różną się barwą kwiatów i wysokością. Piękne fioletowe kwiaty mają odmiany: 'Blaukonigin' dorastająca do 30-40 cm oraz 'Ostfriesland', która jest nieco wyższa, bo osiąga wysokość 50 cm. 


szałwia omszona, fot. oazazieleni.pl 

Lawenda wąskolistna
Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) jest chyba pierwszą rośliną, która kojarzy mi się z fioletowym kwitnieniem. Wygląda ona fantastycznie posadzona zarówno w dużych grupach oraz jako roślina soliterowa w donicach. Świetnie sprawdza się również w ogrodach żwirowych, śródziemnomorskich, a także jako roślina na obwódkach rabat. Lawenda kwitnie od początku lipca do sierpnia, a jej początek kwitnienia pokrywa się z końcówką kwitnienia szałwii omszonej. Przez zestawienie ze sobą tych roślin uzyskamy przedłużone, fioletowe kwitnienie. Odpowiednio przycięta powtórnie zakwitnie we wrześniu. Dorasta do około 50 cm wysokości. Lawenda wymaga również słonecznego stanowiska. 


lawenda wąskolistna, fot. oazazieleni.pl 

Astry
Również wśród astrów królujących w naszych ogrodach we wrześniu i październiku, kiedy inne kwiaty już przekwitły, znajdziemy fioletowe kwiaty. W zależności od odmiany byliny te różnią się również wysokością. Odmiany wysokie stanowią akcenty na wielogatunkowych rabatach, a te niższe możemy sadzić jako obwódki. Dzięki swojemu późnemu kwitnieniu astry są bardzo cennymi roślinami miododajnymi. 

astry, fot. oazazieleni.pl


Aster krzaczasty 'Augenweide' (Aster dumosus 'Augenweide') - dorasta zaledwie do 30 cm wysokości i wyróżnia się fioletowymi kwiatami z żółtym środkiem. Odpowiedni do sadzenia na obwódkach rabat, w donicach oraz jako niskie rośliny na rabatach wielogatunkowych. 

Aster krzaczasty 'Blaue Lagune' (Aster dumosus 'Blaue Lagune') - to nieco wyższa odmiana, która dorasta do 50 cm wysokości, również o pięknych fioletowych kwiatach. Sprawdzi się na wielogatunkowych rabatach oraz sadzona w dużych grupach jako byliny kwitnące późną jesienią.


Sasanka zwyczajna
Wiosennym, fioletowym akcentem w naszych ogrodach jest sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Kwitnie w kwietniu i maju. Najpiękniej wygląda posadzona w ogrodach skalnych. 


sasanka zwyczajna, fot. oazazieleni.pl 

Żagwin ogrodowy
Kolejną byliną charakterystyczną dla wiosny i ogrodów skalnych jest żagwin ogrodowy (Aubrieta x cultorum). Właśnie wiosną obok smagliczki skalnej i gęsiówki kaukaskiej tworzy charakterystyczne fioletowo-żółto-białe wiosenne trio


żagwin ogrodowy, fot. oazazieleni.pl 

Rozwar wielkokwiatowy
Na fioletowej rabacie programem obowiązkowym są dzwonki. Pięknym kolorystycznym akcentem jest zatem rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) z rodziny dzwonkowatych, którego duże, fioletowe kwiaty zdobią w czasie letnich miesięcy. 


rozwar wielkokwiatowy, fot. oazazieleni.pl 

Czosnki ozdobne
Bardzo oryginalnym fioletowym akcentem będzie czosnek ozdobny (Allium). Te cebulowe rośliny najlepiej prezentują się posadzone w grupach na zielonym tle roślin iglastych, czy wysokich krzewów liściastych. Świetnie wyglądają również na wielogatunkowych rabatach. Oryginalne kuliste kwiaty zdobią nasze ogrody w maju i czerwcu. 


czosnek ozdobny, fot. oazazieleni.pl 

Na fioletowo kwitną jednak nie tylko byliny. Również wiele krzewów wpasowuje się w tegoroczne trendy kolorystyczne. Fioletowe kwiaty spotkamy u wielu odmian różaneczników i azalii. Na fioletowo kwitnie również budleja Dawida. 


kwitnący różanecznik, fot. oazazieleni.pl 
budleja Dawida, fot. oazazieleni.pl

Zachęcam Was do eksperymentowania z fioletem w ogrodzie, który jest wprawdzie silnym akcentem kolorystycznym, ale odpowiednio zaaranżowany będzie stanowił oryginalną dekorację. 

I jeszcze dla przypomnienia ubiegłoroczne spokojne i kojące Greenery. 
kolor roku 2017 - Greenery


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza