poniedziałek, 18 grudnia 2017

Czy okrywać rododendrony na zimę?

Różaneczniki, rododendrony (Rhododendron) są roślinami zimozielonymi, przez co zimą narażone są na utratę wody. Wiele odmian i gatunków dostępnych w sprzedaży znosi niskie temperatury nawet do -25 stopni C. Jednak niektóre są bardziej wrażliwe i wymagają odpowiedniego przygotowania do zimy, szczególnie w najchłodniejszych cześciach kraju. 

różanecznik, fot. oazazieleni.pl

Różaneczniki najczęściej wysychają z powodu mrozów połączonych z silnym, wysuszającym wiatrem albo silnego promieniowania słonecznego przeważnie w styczniu i lutym, gdy gleba jest jeszcze zamarznięta i korzenie nie mogą pobierać wody.


STANOWISKO
Różaneczniki lubią miejsca osłonięte od silnych wiatrów i pełnego nasłonecznienia. Najlepiej sadzić je w sąsiedztwie roślin iglastych i w dużych grupach, gdzie wyglądają naturalnie, a jednocześnie mają osłonę i korzystny mikroklimat. Różaneczników na osłoniętych i cienistych stanowiskach nie musimy okrywać na zimę. Rośliny posadzone pojedynczo na otwartych przestrzeniach przeważnie wymagają przygotowania do zimy, szczególnie w chłodniejszych częściach kraju, w przeciwnym razie nie będą dobrze rosły. 


PRZYGOTOWANIE DO ZIMY
Przed nastaniem mrozów krzewy należy obficie podlać. W miejscach wystawionych na silne nasłonecznienie i wysuszający zimowy wiatr warto okryć je stroiszem - gałązkami drzew iglastych (świerku, sosny), które można je kupić w nadleśnictwie. Innym sposobem jest okrycie krzewów białą agrowłókniną. 

różanecznik okryty stroiszem, fot. oazazieleni.pl 

ZIMA W DONICACH
Okrycie roślin na nasłonecznionych balkonach i tarasach jest wskazane przy uprawie doniczkowej, gdzie rośliny są dużo bardziej wrażliwe na przesuszenie. Oczywiście donice podlewamy przed zimą i w jej trakcie, w czasie odwilży. 


krzew owinięty agrowłókniną, fot. oazazieleni.pl

Różaneczniki, które ucierpią w czasie zimy będą dużo bardziej podatne na choroby grzybowe. Warto więc zapewnić im odpowiednie siedlisko albo przygotować do zimy, aby w kolejnych latach pięknie kwitły i zdobiły nasze ogrody. Sekrety uprawy różaneczników znajdziecie tutaj.