wtorek, 29 maja 2012

Róża 'Bonica', 'Bonica 82' - uprawa

Róża w odmianie ‘Bonica’, ‘Bonica 82’ (Rosa ‘Bonica’) jest bardzo wartościowa dla ogrodów i terenów zieleni, mało kapryśna i prosta w uprawie.

róża 'Bonica' - fot. oazazieleni.pl
róża 'Bonica' - fot. oazazieleni.pl

ZALETY
- róża rabatowa, pokrój wzniesiony, przewisający;
- wspaniale się krzewi i może pokrywać teren jak róże okrywowe;
- regularnie cięta dorasta do 0,7 -1 m, bez cięcia tworzy krzewy o wysokości nawet powyżej 1,5 m;
- posiada ona certyfikat ADR (certyfikat jakości róż przyznawany w Niemczech odmianom najbardziej odpornym na choroby, szkodniki, mróz oraz o wysokich walorach dekoracyjnych, więcej znajdziesz na adr-rose.de);
- bardzo liczne kwiaty, lekko pachnące, różowe pełne (20-30 płatków), średnicy do 5 cm, kwitnie bardzo długo (od czerwca do października), kwiaty same się oczyszczają (gubią płatki po przekwitnięciu);
- bardzo dobrze znosi suszę, jak i półcień;
- odporna na mróz do -29 stopni C;
- odporna na choroby (czasem w gorszych warunkach porażana przez czarną plamistość albo mączniaka prawdziwego).


W celu przedłużenia kwitnienia należy ją regularnie nawozić nawozami do róż i wycinać przekwitnięte kwiatostany, zwłaszcza na ozdobnych różankach. Jeżeli masz pojedyncze krzewy, możesz zostawić przekwitnięte kwiatostany do wykształcenia czerwonych owoców.

Ważna jest również ochrona przed mszycami i innymi szkodnikami ssącymi i gryzącymi oraz chorobami grzybowymi. W przypadku inwazji mszycy wykonaj oprysk zalecanymi preparatami. Nie jest wskazane podlewanie róż z góry, po liściach, bo wówczas są one podatne na infekcje grzybicze. Podlewając wężem ogrodowym czy konewką lej zawsze po podłożu, a przy automatycznym nawadnianiu stosuj linię kroplującą. Zamontowanie zraszaczy w skupinach z różami to częsta przyczyna ich chorowania na czarną plamistość róż i inne choroby.