piątek, 17 maja 2013

Najczęstsze błędy przy zakładaniu trawnika

Założenie trawnika wydaje się zabiegiem bardzo prostym, jednak jest kilka zasad, których złamanie sprawi, że założona darń będzie miała niską jakość, a co za tym idzie nie ozdobi ogrodu, a także będzie trudna w pielęgnacji.

trawnik na torfiastym podłożu
1. Zakładanie trawnika zakupionym podłożu, w którym przeważa frakcja organiczna, czyli po prostu torf. W handlu powszechnie spotykane są lekkie podłoża ogrodnicze sprzedawane w workach. Są one powszechnie stosowane przy uprawie roślin domowych, balkonowych i często także wysypywane pod nowo zakładany trawnik. W składzie tych podłoży przeważa torf, jest on wprawdzie odkwaszony, wzbogacony w mikro- i makroelementy potrzebne dla wzrostu roślin, jednak torf bardzo silnie chłonie wodę i przy nawet najmniejszym przesuszeniu odbiera wodę roślinom. Na nowo założonym trawniku tworzy się wówczas czarna skorupka, która nie przepuszcza wody wgłąb ziemi, a kiełkujące nasiona słabo rosną i często zamierają. Pod trawnik najlepsze jest przepuszczalna ziemia piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, tzw. warstwa orna z pola. Przy dużych inwestycjach, tj zakładanie ogrodu np. po budowie domu warto dowieźć żyznej, przepuszczalnej ziemi. Natomiast przy zakładaniu małych trawników w istniejących już ogrodach albo przy punktowej regeneracji zniszczonych trawników warto po prostu przekopać rodzimą ziemię, usunąć kamienie i chwasty, zwałować i potem wysiać nasiona.


zbyt wysoki poziom trawnika w kracie
2. Zbyt wysoki poziom trawnika względem krawężników czy krat umacniających trawnik, np. na przejściach czy podjazdach. Założenie trawnika na ziemi, której poziom jest równy z poziomem, chodnika spowoduje, że darń po rozrośnięciu będzie znajdowała się 1-2 cm powyżej i przy koszeniu trawnik będzie często ścinany do zera, a wyłaniająca się ziemia i często żółte dolne części źdźbeł z całą pewnością nie upiększą ogrodu. Dodatkowo do momentu ukorzenienia nasiona i kiełkująca źdźbła mogą być wymywane. Prawidłowo założony trawnik powinien zostać założony na ziemi zwałowanej do poziomu 1-2 cm poniżej chodników, krawężników czy krat trawnikowych.


3. Brak zwałowania ziemi pod trawnik. Przekopaną ziemię trzeba zwałować przed wysiewem nasion, by uniknąć późniejszego nierównomiernego osiadania darni i tworzenia się zagłębień. Małe trawniki można po prostu udeptać płaskimi butami albo deskami zamocowanymi do butów. Natomiast duże powierzchnie należy zagęścić przy użyciu wału gładkiego o wadze 50-70 kg. 

4. Niewłaściwy dobór mieszanki trawnikowej. Na tereny suche, ekstensywne, do ogrodów gdzie nie będzie zamontowanego systemu automatycznego nawadniania należy wybierać mieszanki o wysokiej zawartości kostrzew (kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona).

Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa owcza - 15%
Kostrzewa czerwona rozłogowa - 25%
Kostrzewa czerwona kępkowa - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 25%
Wiechlina łąkowa - 5%
Życica trwała - 20%

Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa trzcinowa - 45%
Kostrzewa czerwona - 10%
Życica trwała - 40%
Wiechlina łąkowa - 5%

Skład mieszanki na tereny sportowe, intensywnie użytkowane
wymagające częstego podlewania
Rajgras angielski - 55%
Rajgras angielski - 20%
Kostrzewa czerwona - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%Skład mieszanki na tereny częściowo zacienione:
Rajgras angielski - 30%
Kostrzewa czerwona - 25%
Kostrzewa czerwona - 20%
Kostrzewa owcza - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%
Wiechlina łąkowa - 5%
Mietlica pospolita - 5%

2 komentarze:

  1. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety samo nawet zakładanie trawnika jest całkiem poważną sprawą, ale gdy już urośnie nam ładny to wtedy warto jest w takim miejscu wypoczywać. Od razu ja mogę polecić świetne meble tarasowe https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras gdyż właśnie na nich mi się doskonale wypoczywa.

    OdpowiedzUsuń