piątek, 17 maja 2013

Najczęstsze błędy przy zakładaniu trawnika

Założenie trawnika wydaje się zabiegiem bardzo prostym, jednak jest kilka zasad, których złamanie sprawi, że założona darń będzie miała niską jakość, a co za tym idzie nie ozdobi ogrodu, a także będzie trudna w pielęgnacji.

trawnik na torfiastym podłożu
1. Zakładanie trawnika zakupionym podłożu, w którym przeważa frakcja organiczna, czyli po prostu torf. W handlu powszechnie spotykane są lekkie podłoża ogrodnicze sprzedawane w workach. Są one powszechnie stosowane przy uprawie roślin domowych, balkonowych i często także wysypywane pod nowo zakładany trawnik. W składzie tych podłoży przeważa torf, jest on wprawdzie odkwaszony, wzbogacony w mikro- i makroelementy potrzebne dla wzrostu roślin, jednak torf bardzo silnie chłonie wodę i przy nawet najmniejszym przesuszeniu odbiera wodę roślinom. Na nowo założonym trawniku tworzy się wówczas czarna skorupka, która nie przepuszcza wody wgłąb ziemi, a kiełkujące nasiona słabo rosną i często zamierają. Pod trawnik najlepsze jest przepuszczalna ziemia piaszczysta, piaszczysto-gliniasta, tzw. warstwa orna z pola. Przy dużych inwestycjach, tj zakładanie ogrodu np. po budowie domu warto dowieźć żyznej, przepuszczalnej ziemi. Natomiast przy zakładaniu małych trawników w istniejących już ogrodach albo przy punktowej regeneracji zniszczonych trawników warto po prostu przekopać rodzimą ziemię, usunąć kamienie i chwasty, zwałować i potem wysiać nasiona.


zbyt wysoki poziom trawnika w kracie
2. Zbyt wysoki poziom trawnika względem krawężników czy krat umacniających trawnik, np. na przejściach czy podjazdach. Założenie trawnika na ziemi, której poziom jest równy z poziomem, chodnika spowoduje, że darń po rozrośnięciu będzie znajdowała się 1-2 cm powyżej i przy koszeniu trawnik będzie często ścinany do zera, a wyłaniająca się ziemia i często żółte dolne części źdźbeł z całą pewnością nie upiększą ogrodu. Dodatkowo do momentu ukorzenienia nasiona i kiełkująca źdźbła mogą być wymywane. Prawidłowo założony trawnik powinien zostać założony na ziemi zwałowanej do poziomu 1-2 cm poniżej chodników, krawężników czy krat trawnikowych.


3. Brak zwałowania ziemi pod trawnik. Przekopaną ziemię trzeba zwałować przed wysiewem nasion, by uniknąć późniejszego nierównomiernego osiadania darni i tworzenia się zagłębień. Małe trawniki można po prostu udeptać płaskimi butami albo deskami zamocowanymi do butów. Natomiast duże powierzchnie należy zagęścić przy użyciu wału gładkiego o wadze 50-70 kg. 

4. Niewłaściwy dobór mieszanki trawnikowej. Na tereny suche, ekstensywne, do ogrodów gdzie nie będzie zamontowanego systemu automatycznego nawadniania należy wybierać mieszanki o wysokiej zawartości kostrzew (kostrzewa trzcinowa, kostrzewa owcza, kostrzewa czerwona).

Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa owcza - 15%
Kostrzewa czerwona rozłogowa - 25%
Kostrzewa czerwona kępkowa - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 25%
Wiechlina łąkowa - 5%
Życica trwała - 20%

Przykładowy skład mieszanki na tereny suche:
Kostrzewa trzcinowa - 45%
Kostrzewa czerwona - 10%
Życica trwała - 40%
Wiechlina łąkowa - 5%

Skład mieszanki na tereny sportowe, intensywnie użytkowane
wymagające częstego podlewania
Rajgras angielski - 55%
Rajgras angielski - 20%
Kostrzewa czerwona - 10%
Kostrzewa trzcinowa - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%Skład mieszanki na tereny częściowo zacienione:
Rajgras angielski - 30%
Kostrzewa czerwona - 25%
Kostrzewa czerwona - 20%
Kostrzewa owcza - 10%
Wiechlina łąkowa - 5%
Wiechlina łąkowa - 5%
Mietlica pospolita - 5%

2 komentarze:

  1. Niestety samo nawet zakładanie trawnika jest całkiem poważną sprawą, ale gdy już urośnie nam ładny to wtedy warto jest w takim miejscu wypoczywać. Od razu ja mogę polecić świetne meble tarasowe https://ogrodolandia.pl/meble-na-taras gdyż właśnie na nich mi się doskonale wypoczywa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry wpis dla początkujących - podesłałem kumplowi bo właśnie się za to bierze.

    https://zielonechwile.pl/budowa-malej-architektury-wroclaw/

    OdpowiedzUsuń