wtorek, 3 marca 2015

Iglaki do cienia

Większość drzew i krzewów iglastych w naszych ogrodach to rośliny światłolubne. Nic więc dziwnego, że posadzone w cieniu częściej chorują i słabiej rosną. Są jednak gatunki i odmiany,  które w miejscach cienistych czują się wspaniale. 

CIS POSPOLITY, CIS POŚREDNI 
 
Z miejscami cienistymi kojarzone są przede wszystkim cisy. Z powodzeniem można je także sadzić w pełnym słońcu. Sekretem powodzenia w uprawie cisa jest wilgotność podłoża. Rośliny należy sadzić w żyznej, ale przepuszczalnej ziemi, która pozwoli odprowadzić nadmiar wody. Znam ogrody założone na ciężkim, gliniastym podłożu, gdzie przy zbyt obfitym podlewaniu cisy gniły. 
cis pospolity, czerwone osnówki, fot: oazazieleni.plCisy bardzo dobrze znoszą cięcie, są więc idealne na żywopłoty: niskie, wysokie i średnie. Świetnie wyglądają także jako rośliny soliterowe, a odmiany o pokroju płożącym jak np. cis pospolity 'Repandens' stosuje się jako rośliny okrywowe.


 
Uwaga: wszystkie części roślin z wyjątkiem czerwonych osnówek owoców są silnie trujące, w owocach kryją się jednak trujące pestki.

cis pospolity 'Aureomarginata', fot: oazazieleni.pl


Odmiany cisów o igłach przebarwiających się na żółto wymagają większej ilości światła i warto je posadzić w miejscu chociaż częściowo nasłonecznionym.
Ozdobne odmiany cisów

- cis pospolity ‘Repandens’ (Taxus baccata ‘Repandens’) – pokrój krzewiasty, płożący, niski do 0,5 m wysokości i szerokości 1-1,5 m, pędy rozłożone horyzontalnie, łukowato przewisającące, igły ciemnozielone;

Zastosowanie: jako krzew okrywowy pod drzewami.

- cis pospolity ‘Fastigiata’ (Taxus baccata ‘Fastigiata’)  – pokrój kolumnowy, dorasta do 1-2 m wysokości, pędy wzniesione, igły ciemnozielone;
Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pośredni ‘Hatfieldii’ (Taxus x media ‘Hatfieldii’) – gęsty krzew o wyprostowanych gałęziach, ciemno zielone igły, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pośredni ‘Hicksii’ (Taxus x media ‘Hicksii’) – krzew szerokokolumnowy, szybki wzrost, wszystkie pędy są wzniesione, osiąga wysokość 3-4 m, odmiana żeńska – zawiązuje liczne owoce;

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.

- cis pośredni ‘Hilli’ (Taxus x media ‘Hilli’) – krzew wąskokolumnowy, rośnie wolniej niż odmiana ‘Hicksii’, dorasta do 2,5-3 m, klon męski, nie zawiązuje owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.
- cis pośredni ‘Wojtek’ (Taxus x media ‘Wojtek’) – krzew wąskokolumnowy, odmiana męska – nie wytwarza owoców

Zastosowanie: do ogrodów przydomowych, zieleni osiedlowej i miejskiej, na niskie i wysokie żywopłoty oraz jako pojedyncze egzemplarze soliterowe.


MIKROBIOTA SYBERYJSKA

Mikrobiota jest krzewem bardzo tolerancyjnym w stosunku do gleby, jak i nasłonecznienia. Może rosnąć na przeciętnych glebach w miejscach słonecznych, półcienistych i cienistych. Ze względu na płożący pokrój polecana jest jako roślina okrywowa. Rośnie szybko i osiąga wysokość 0,5 m.


mikrobiota syberyjska, pokrój, fot: njaes.rutgers.edu 
mikrobiota syberyjska, liście, fot: ravesteinplant.nl


CHOINA KANADYJSKA 

Choina w naturze rośnie jako drzewo, natomiast w ogrodach spotykane są kompaktowe odmiany przeważnie o pokroju przewisającym. Choina jest bardziej wymagająca, preferuje miejsca o większej wilgotności powietrza, dobrze czuje się w pobliżu wody. W ostrzejsze zimy może przemarzać, przez co bezpieczniej sadzić ją na zachodzie kraju i okrywać na zimę gałązkami świerkowymi albo włókniną. 
Ze względu na ograniczoną mrozoodporność sadzona jest jako roślina soliterowa w miejscach szczególnie dekoracyjnych. 


choina kanadyjska 'Jeddeloh, fot. oazazieleni.pl

choina kanadyjska 'Jeddeloh, fot. oazazieleni.pl1 komentarz: