wtorek, 23 marca 2021

Bambusowy las w ogrodzie

Pamiętacie może moje bambusy drzewiaste? Mam je od 2017 roku i od tego czasu potężnie już urosły i były dumą mojego ogródka. Przez pierwsze lata miały do dyspozycji niewiele ponad 5 m2, ale teraz wreszcie przyszedł czas na zamiany i są już w nowym miejscu.

maj 2018

Gatunki drzewiastych u mnie:

Phyllotachys aureosulcata f. aureocaulis - piękne żółte pędy;

Phyllotachys aureosulcata f. spectabilis -  pięknie wybarwione pędy: żółte z podłużnymi jasnozielonymi pasami;

- Phyllostachys nuda - zielone pędy, najmłodsze części pędów prawie czarne i białe obrączki pod węzłami;

Phyllostachys 'Shanghai 3' - intensywnie zielone pędy, rośnie u mnie z powodu grubych pędów, które może wypuścić. 


lipiec 2018
W tym roku kolekcja powiększyła się o:
- Phyllostachys bissetii - ma też intensywnie zielone pędy, nie będą tak grube jak u 'Shanghai', ale jest bardziej mrozoodporny.Korzystając z idealnej pogody dla przesadzeń (już bez mrozów, ale jeszcze przed wiosennymi suszami i przed ruszeniem wegetacji) postanowiliśmy przesadzić bambusy. Nie było to łatwe, ponieważ rozrośnięte prawie pięcioletnie rośliny wytworzyły już bardzo zbite karpiny i grube kłącza. Potrzebna była siekiera. Po posadzeniu oczywiście porządne podlanie i przycięcie części roślin, które udało się wydobyć ze zbyt małą bryłą korzeniową. Szybko można zauważyć, które rośliny powinniśmy przyciąć, ponieważ zwinęły liście i mimo podlewania nie poprawiało im się. Dla ograniczenia transpiracji (utraty wody) przycięłam je o połowę na wysokość oraz o połowę większość bocznych gałązek. Zobaczymy, czy to wystarczy.

W nowym miejscu bambusy mają dla siebie ok. 16 m2 terenu, który otoczyłam barierą antykorzeniową, ponieważ to gatunki bambusów drzewiastych, które są bardzo inwazyjne i szybko potrafią się rozejść w ogrodzie. 

ogród bambusowy
nowa lokalizacja - wiosna 2021

W nowej aranżacji bambusy mają utworzyć las, przez który będzie możliwość przejścia, a właściwie to będą zieloną ścianą oddzielającą główny trawnik od wiaty samochodowej.

Wielką ich zaletą jest masa zieleni, jaką wprowadziły do ogrodu. Wczesna wiosna, nic jeszcze się nie zieleni, a tu przyjechał egzotyczny las. 

bambusy w czasie sadzenia

Przy uprawie bambusów drzewiastych trzeba jednak pamiętać o barierze korzeniowej. Często widzę ogrody, gdzie niekontrolowany bambus dostał się pod taras i stwarza tam problemy.

Przy bambusach kępowych nie musimy stosować barier, ale o tym w kolejnych postach.


2 komentarze:

  1. Nigdy bym nie pomyślał, że w naszym klimacie może rosnąć bambus w ogrodzie.
    http://skladdesign.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie! Nie w każdym ogrodzie zaraz musi przecież być tak mnóstwo kolorów, mnie się wręcz wydaje że zieleń jest najpiękniejsza i im jej więcej tym lepiej w ogrodzie. Tu klimat jest, ja bym może tylko dodała jeszcze taką roślinę https://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1857-rudbekia-blyskotliwa.html . Bylina wieloletnia, z roku na rok coraz piękniej potrafi się rozrastać.

    OdpowiedzUsuń