czwartek, 18 listopada 2021

Zielona ściana z donic

Jeśli szybko chcecie przysłonić swój taras, balkon, ogródek kawiarniany czy fragment ogrodu, możecie wykonać zieloną ścianę w donicach. Jeśli nasadzenia mają być zimozielone, to polecam bambusy kępowe.  

Najlepiej oczywiście sadzić rośliny w gruncie, ale jeśli mamy już ułożoną nawierzchnię z płyt czy kostek, czy jesteśmy na tarasie, to pozostają nam tylko donice. Wybór dużych donic, bo tylko w takich z powodzeniem możemy uprawiać bambusy, jest teraz bardzo szeroki: od ceramicznych, poprzez drewniane, betonowe, z laminatów czy żywic w różnych kolorach, formach i kształtach. Ważne żeby donica była dość duża i pozwoliła zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla korzeni. Przy donicach o przekroju kwadratu będzie to od ok. 50x50x50 cm, a przy prostokątnych 80-100 cm długości i 30-40 cm szerokości, wysokość to przeważnie w zależności od potrzeby 50-70 cm.

Ostatnio w centrum Poznania znalazłam fajnie wykonane donice z płyty OSB pomalowanej na czarno. Opcja ta na pewno była tańsza od donic z laminatów czy żywic, może też od betonowych, nawet mino ostatnich podwyżek cen samych płyt.

bambusy kępowe w donicach, fot. oazazieleni.pl

Zobaczymy, jak donice będą się starzeć i ile lat przetrwają, ale z pewnością
w połączeniu z bambusami tworzą bardzo estetyczną i wpisującą się w okolice całość. Moje domki dla owadów z płyty OSB mają już kilka lat, więc również donice powinny trochę tu postać.

bambusy kępowe w donicach, fot. oazazieleni.plWażne, żeby nie zapomnieć o pielęgnacji samych bambusów. W takich nasadzeniach świetnie się sprawdzą się: Fargesia rufa (fargesia rozłożysta), Fargesia murielae (fargesia parasolowata) - sadzona w miejscach cienistych i półcienistych oraz Fargesia nitida (fargesia lśniąca) - sadzona nawet
w pełnym słońcu. Wracając do pielęgnacji, to musimy pamiętać przede wszystkim o podlewaniu. Rośliny posadzone w donicach szybciej przesychają, a czarne donice nagrzewają się najszybciej. Gdy bambusy zaczynają zwijać liście, to wymagają pilnego podlania. Ponieważ są to rośliny zimozielone, to nie możemy zapomnieć o nich nawet zimą, ponieważ poprzez liście przez cały rok tracą wodę. Zimą podlewamy donice w czasie odwilży, a przed nadejściem kolejnych mrozów oraz jeśli dawno nie padał deszcz. 

bambusy kępowe w donicach, fot. oazazieleni.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz