niedziela, 24 czerwca 2012

Modrzew szczepiony na pniu - niezwykły iglak

Modrzewie są niezwykle dekoracyjnymi drzewami iglastymi. Mają one delikatnie przewisający pokrój, miękkie igły o kolorze jasno zielonym, jajowate szyszki, a przede wszystkim gubią igły na zimę, co zapewnia dużą zmienność formy i koloru. Wiosną z pąków wyłaniają się soczyście zielone igiełki, dekoracyjne różowe kwiaty żeńskie i zielone męskie, latem zdobią zarówno igły jak i dojrzewające szyszki, jesienią żółte igiełki delikatnie opadają na ziemię, a zimą przewisają łukowato wygięte pędy. To z pewnością duże urozmaicenie wśród dosyć monotonnych roślin iglastych. Modrzewie są również łatwe w uprawie i nie mają specjalnych wymagań siedliskowych - preferują jednak miejsca słoneczne.

modrzew europejski - kwiaty żeńskie - różowe
Najczęściej spotykane są: modrzew europejski (Larix decidua) - zielone igły, jajowate szyszki do 4 cm oraz modrzew japoński (Larix kaempferi) - zielonkawo-niebieskie igły, szyszki bardziej kuliste przypominające różyczkę. Modrzew japoński jest drzewem o koronie bardziej rozłożystej niż modrzew europejski.

Modrzewie można sadzić jako rośliny soliterowe albo w grupach, nadają się również na żywopłoty formowane. W ogrodach coraz częściej spotykane są niezwykle dekoracyjne odmiany modrzewi szczepione na pniu. Są to rośliny o niewielkich koronach kulistych albo przewisających, zaszczepionych najczęściej na wysokości od około 1 m do 1,5 m.

Odmiany modrzewi szczepione na pniu

- modrzew europejski 'Kórnik' - korona kulista, do szerokości maksymalnie 1 m;
- modrzew europejski 'Puli' - pokrój przewisający;
- modrzew europejski 'Repens' - pokrój przewisający;

- modrzew japoński 'Blue Ball' - korona kulista, bardzo mała do 0,45 m szerokosci;
- modrzew japoński 'Pendula' - pokrój przewisający;
- modrzew japoński 'Stiff Weeper' - pokrój przewisjący;
- modrzew japoński 'Blue Dwarf' - pokrój płaskokulisty, bardzo powolny wzrost, szerokość do 0,5 m.

modrzew europejski 'Repens'

modrzew europejski 'Puli'

modrzew japoński 'Stiff Weeper'
modrzew japoński 'Blue Dwarf'

Inne drzewa iglaste, które gubią igły na zimę to metasekwoja chińska oraz cypryśnik błotny. Mają one większe wymagania siedliskowe niż modrzewie, mogą jednak stać się cennym okazem w kolekcji.
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz