niedziela, 20 października 2013

Jesienne prace w ogrodzie - październik

Październik w ogrodzie jest czasem porządków, które mają przygotować zarówno rośliny, trawnik, jak i system nawadniający, a także fontanny i źródełka wody do zimy. Połowa jesieni to także termin sadzenia roślin wyprodukowanych z gołym korzeniem oraz drzew i krzewów wykopanych z bryłą korzeniową. 

funkia Siebolda - jesień
klon jawor - jesień
sumak octowiec - jesień

JESIENNE PRACE W OGRODZIE - żeby zielone królestwo wokół domu wyglądało na zadbane:
1. Wycięcie przekwitniętych kwiatostanów bylin i krzewów;
2. Wycięcie zżółkniętych liści bylin, które zaczynają już gnić i nie wyglądają dobrze;
3. Usunięcie roślin jednorocznych;
4. Wygrabienie suchych liści;
5. Wypielenie rabat, nawierzchni żwirowych, korowanych;
6. Odcięcie brzegów trawników, żeby nie przerastały one poza zarys darni.
7. Skoszenie trawnika przed zimą;
8. Przycięcie krzewów i pnączy, które nadmiernie się rozrosły i wrastają w inne rośliny albo elementy architektury ogrodowej.

SADZENIE ROŚLIN

W ofercie szkółek i centrów ogrodniczych dominują rośliny pojemnikowane, które można sadzić przez cały sezon wegetacyjny. Jednak nadal wiele gatunków i grup roślin produkuje się z gołym korzeniem, np. róże, drzewa i krzewy owocowe, krzewy żywopłotowe. Inne rośliny, takie jak: drzewa o większych rozmiarach - alejowe albo soliterowe czy duże egzemplarze krzewów soliterowych wykopuje się jesienią, zabezpiecza bryłę korzeniową i sadzi w miejsce docelowe.

Posadzenie roślin w październiku pozwala na ich ukorzenienie się jeszcze przed nastaniem mrozów i późniejsze szybkie wiosenne rozpoczęcie wegetacji oraz mniejszą wrażliwość na niedobór wody. Wykopane jesienią drzewa i krzewy można również sadzić w listopadzie, a przy odpowiednim przechowaniu nawet wiosną, jednak w przypadku nadejścia wczesnej i surowej zimy więcej roślin przemarznie, a pozostałe będą miały utrudniony start wiosną. I jeśli na słabe ukorzenienie roślin nałoży się jeszcze wiosenna susza, to wypady mogą być duże.


PRZYGOTOWANIE STAWU I ŹRÓDEŁEK WODY DO ZIMY

Do zimy należy przygotować stawy, oczka wodne, fontanny, źródełka, żeby uniknąć zniszczeń spowodowanych działaniem mrozu. 

Staw, oczko wodne, fontanna, źródełko wody - przygotowanie do zimy


PRZYGOTOWANIE SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO DO ZIMY

Automatyczny system nawadniający wymaga przygotowania do okresu zimowego poprzez usunięcie wody znajdującej się w rurociągach i pozostałych elementach osprzętu. Wydmuchanie wody jest konieczne dla uniknięcia późniejszych wycieków wody z nieszczelnej  instalacji i awarii, które mogą być kosztowne w usunięciu. Zamarzająca woda po zmianie w lód zwiększy bowiem swoją objętość i spowoduje rozerwanie rur, kształtek, elektrozaworów czy zraszaczy.

ETAPY PRZYGOTOWANIA SYSTEMU NAWADNIAJĄCEGO DO ZIMY